דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום ראשון י"א בחשון תשפ"ב 17.10.21
25°תל אביב
  • 16°ירושלים
  • 25°תל אביב
  • 23°חיפה
  • 24°אשדוד
  • 22°באר שבע
  • 29°אילת
  • 25°טבריה
  • 16°צפת
  • 24°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
כלכלה

ביישובים עניים לוקחים יותר אשראי חוץ בנקאי, בריבית כפולה מזו של הבנק

לפי נתוני בנק ישראל, תושבי היישובים במדרג כלכלי חברתי נמוך נאלצים להסתמך על גופי אשראי יקרים יותר

כפר קאסם (צילום:משה שי / פלאש 90).
יונתן קירשנבאום

תושבי יישובים עניים נאלצים להסתמך יותר על נותני אשראי חוץ בנקאים, ומשלמים ריבית גבוהה יותר, כך עולה מנתונים שפרסם אתמול (ראשון) בנק ישראל בנוגע לשימוש במאגר נתוני אשראי. הריבית לגופים החוץ בנקאים עומדת על כ-8% בממוצע, בערך פי 2 מהאשראי שנותנים הבנקים. בשונה משאר הגופים המלווים, הריבית החוץ בנקאית עלתה קצת בשנה האחרונה.

נתח שוק לפי יתרת ההלוואות (אשראי קצוב בזמן) בחלוקה לדירוג החברתי-כלכלי של הישוב ולפי נותן האשראי, דצמבר 2020 באחוזים (מקור: מאגר נתוני אשראי ועיבוד בנק ישראל)

"יש ביטוי לסגמנטציה מסוימת בשוק האשראי הצרכני: נותני אשראי חוץ בנקאיים בולטים יותר במתן אשראי לנוטלי אשראי שגרים בישובים שמדורגים במעמד חברתי כלכלי נמוך ואילו הגופים המוסדיים בולטים יותר במתן אשראי למי שגרים ביישובים בדירוג גבוה" כותבים בבנק ישראל.

שיעור הריבית הממוצע על אשראי חדש שמועמד במהלך החודש לפי סוג נותן האשראי, אחוזים (מקור: מאגר נתוני אשראי ועיבוד בנק ישראל)

כמעט 8% מהאשראי הניתן ביישובים באשכולות למ"ס 1-3 ניתן על ידי חברות מימון וגופים חוץ בנקאיים, לעומת רק 4% באשכולות הגבוהים ביותר. לעומת זאת, בקרב אשכולות הלמ"ס הנמוכים, רק 2.5% מהאשראי מגיע מחברות כרטיסי האשראי. זאת לעומת כ-4% בקרב היישובים באשכולות הלמ"ס הגבוהים יותר.

לפי הנתונים הבנקים עדיין שולטים ביד רמה באשראי בישראל, והמגמה המכרסמת בכוחם איטית. האשראי הקמעונאי שניתן על ידי המערכת הבנקאית עמד על 84%, לעומת 85% בסוף שנת 2019. לעומת זאת, האשראי מחברות כרטיסי האשראי עמד על 11% ומהגופים המוסדיים 4%, בדומה לשנה הקודמת. בסוף שנת 2020 גדל שיעור האשראי הקמעונאי שניתן על ידי המוסדיים גדל מ-0% ל-1%, כאשר הרוב המוחלט של הגידול חל בקרב השכבות הסוציואקונומיות החזקות ביותר.

ריבית על הלוואות צרכניות בנקאיות חדשות (ממוצע תקופה) בחלוקה לפי הדירוג החברתי-כלכלי של הישוב, באחוזים (מקור: מאגר נתוני אשראי ועיבוד בנק ישראל)

שיעור האשראי הצרכני בפיגור מתוך יתרת האשראי הכוללת (ממוצע תקופה) בחלוקה לפי הדירוג החברתי-כלכלי של הישוב, באחוזים (מקור: מאגר נתוני אשראי ועיבוד בנק ישראל)

בסך הכל מאגר נתוני אשראי אולי גרם לירידה מתונה ביותר בריביות הצרכניות, אבל משבר הקורונה השפיע באופן משמעותי הרבה יותר.מדובר אמנם בנתונים חלקיים, מכיוון שהם אינם מצביעים על קשר בהכרח לקיומו של מאגר נתוני האשראי, ובבנק ישראל מתבצעים מחקרים בנוגע לאפקטיביות מערכת נתוני האשראי על הגברת התחרות והורדת הריביות.

אלא שמאז תחילת הפעילות של מאגר נתוני האשראי ועד לתחילת משבר הקורונה קשה לזהות מגמה ברורה של שינוי בשיעורי הריבית. עד לתחילת שנת 2020 ניתן לראות מגמת ירידה קלה מאד בריביות הבנקאיות ושל חברות כרטיסי האשראי. עם זאת, מאז תחילת משבר הקורונה כן חל שינוי משמעותי בשיעורי הריבית: חברות כרטיסי האשראי הורידו את הריביות הממוצעות בתקופה הזו בכ-2%, לעומת ריביות הממוצעות בקרב הגופים החוץ בנקאיים, שדווקא עלו בתקופה הזאת. מהנתונים עולה כי דווקא השכבות הנמוכות ביותר נפגעו יותר מהשינויים בשיעורי הריבית בתקופת הקורונה.

בבנק ישראל מסבירים כי הירידה בריביות בזמן משבר הקורונה נובעת מירידה בביקושים לאשראי באותה התקופה. "אנו מבקשים לפרש את הירידה בכמות לצד הירידה במחיר האשראי, כירידה בביקוש לאשראי" נכתב בדוח. בבנק ישראל גם מציינים כי הפעולות בהם נקטה הממשלה בזמן המשבר הרחיבו את היצע האשראי גם כשהביקוש ירד- ולכן ירדו הריביות.

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר
עוד על כלכלה:
ועדת הכספים בוחנת מתן ערבות לקרנות השקעה בנדל"ן, בתמורה להקצאת חלק מהדירות לדיור בר השגה
מינימום של 3,710 שקלים לקשיש: תוספת להבטחת הכנסה אושרה בוועדת הכספים
עלייה של כמעט 30% מועסקים בענפי האירוח והאוכל ביחס לרבעון הקודם של השנה
תגובות