דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום ראשון ג' בתמוז תשפ"א 13.06.21
24°תל אביב
  • 21°ירושלים
  • 24°תל אביב
  • 23°חיפה
  • 24°אשדוד
  • 21°באר שבע
  • 33°אילת
  • 28°טבריה
  • 26°צפת
  • 23°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
בריאות

משרד הבריאות אישר: בני 12 ומעלה יוכלו להתחסן לקורונה החל מהשבוע הבא

המשרד ימליץ על התחסנות רק למתבגרים שהם או בני משפחתם בקבוצות סיכון, או צפויים לטוס לחו"ל | צוות מומחים מצא קשר אפשרי בין החיסון לדלקת בשריר הלב, אך במשרד מדגישים: "הנזק האפשרי מהקורונה גבוה יותר"

אחות מכינה חיסון נגד קורונה. (צילום: מרים אלסטר / פלאש 90)
דפנה איזברוך

משרד הבריאות יאפשר לכל המתבגרים בגיל 12-15 בישראל להתחסן לקורונה, החל מהשבוע הבא. לפי הודעת המשרד, לאור התחלואה הנמוכה בישראל, ימליץ המשרד על התחסנות בהקדם רק למתבגרים בקבוצות סיכון, ביניהם מתבגרים עם סיכון רפואי לחלות בקורונה קשה, מתבגרים המתגוררים עם בני משפחה בעלי סיכון לחלות בקורונה קשה, וכן למשפחות הצפויות לטוס לחו״ל. עם זאת, החיסונים ייפתחו לכלל בני 12 ומעלה.

החיסונים יינתנו באמצעות קופות החולים וצפויים להתחיל בשבוע הבא. מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי, מקיים היום שיחות עם קופות החולים על ההיערכות למתן החיסונים.

החלטת המשרד התקבלה לאחר דיון שקיימו אתמול (שלישי) הצוות לטיפול במגפות (צט"מ) בראשות ד"ר בועז לב, וועדת המעקב בנושא חיסונים בראשות מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי, בהשתתפות פרויקטור הקורונה פרופ' נחמן אש, נציגי איגוד רופאי הילדים, ומומחים לחיסונים ולאפידיומיולוגיה. בדיון הוצגו מצגות אנשי המקצוע והמומחים השונים וסקירת העבודה הרב מקצועית שדנה בסיבוכים אפשריים בהרחבת החיסון, לרבות דלקת בשריר הלב.

צוות מומחים: התגלה קשר אפשרי בין דלקת בשריר הלב לחיסון, משרד הבריאות: הסיכונים מהקורונה גבוהים יותר

המשרד פרסם אמש את מסקנות הבדיקה של צוות אפידמיולוגי מורחב שהוקם בעקבות דיווחים על ארועי מיוקרדיטיס (דלקת בשריר הלב) בסמיכות לקבלת החיסון נגד קורונה, במטרה לבחון קשר אפשרי בינם לבין קבלת החיסון. לפי דיווחי הצוות, ישנו קשר אפשרי בין האירועים לחיסון. למרות קביעת הצוות, הדגישו במשרד הבריאות כי הנזק האפשרי ממחלת הקורונה גדול יותר מהנזק האפשרי מהחיסון.

הצוות קבע כי "ישנה סבירות לקשר בין קבלת מנת חיסון שניה לבין הופעת מיוקרדיטיס בקרב גברים צעירים בגילאי 16-30, הקשר נמצא חזק יותר בגילאים הצעירים 16-19 יחסית לגילאים האחרים. הקשר נחלש עם העלייה בגיל. ברוב המקרים מדובר במחלה קלה שחולפת תוך ימים בודדים".

מיוקרדיטיס היא לרוב מחלה קלה, המאופיינת בכאבי חזה, קוצר נשימה או דפיקות לב. היא מופיעה לרוב בגברים צעירים בגילאי 16-30. לרוב מדובר באשפוזים קצרים. המחלה עלולה להיגרם כתוצאה מתחלואה בנגיף קורונה או מנגיפים אחרים.

לפי ממצאי הצוות, מדצמבר 2020 (תחילת מבצע החיסונים בישראל) עד מאי 2021 דווחו בישראל 275 מקרים של מיוקרדיטיס. מתוכם 148 ארועי מיוקרדיטיס היו בסמיכות לקבלת חיסון לפי הפירוט הבא:
בסמיכות לחיסון במנה ראשונה – 27 מקרים מתוך 5,401,150 מקבלי חיסון (מתוכם 11 עם מחלות רקע).
בסמיכות לחיסון במנה שנייה (תוך 30 יום מהחיסון) – 121 מקרים מתוך 5,049,424 מקבלי חיסון (מתוכם 60 עם מחלות רקע).

עד כה, התופעה דווחה בעיקר בקרב גברים צעירים בפרט בגילאי 16-19, לרוב לאחר המנה השנייה של החיסון. במרבית המקרים האשפוז נמשך עד 4 ימים בלבד, ו-95% מהמקרים הוגדרו כמחלה קלה.

הצוות הוקם לאחר שוועדת הבקרה לאיכות ומועילות החיסונים העלתה חשד לקשר והציגה את מסקנותיה למנכל משרד הבריאות. הוא כלל שלושה צוותים מקצועיים: צוות של מומחי בריאות הציבור מהאגף לאפידימיולוגיה של המשרד, צוות מומחים מהמרכז הלאומי לבקרת מחלות, וצוות מומחים מהאקדמיה בו השתתפו נציגי אוניברסיטת תל אביב, אוניברסיטת חיפה והטכניון. לפי המשרד, שלושת צוותי המומחים ביצעו בדיקה אפידימיולגית מעמיקה ועבדו במשולב, במסגרת תהליך ניתוח נתוני המעקב אחר התחלואה והממצאים.

במשרד הבריאות הדגישו כי "הסיכונים מסיבוכי תחלואת הקורונה גבוהים מהסיכון בקבלת החיסון. גם הדלקת בשריר הלב שנצפתה בבני 16-19 היתה בשיעור נמוך, וחלפה במרבית המקרים ללא סיבוך".

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר
עוד על בריאות:
כ-12 אלף בני נוער מגיל 12 עד 15 התחסנו לקורונה תוך שבוע
מצפים לשינוי: אזרחים פונים לשרי הממשלה החדשה ומבקשים לטפל בחיים עצמם
מצפים לשינוי: "הבקשה שלי משר הבריאות החדש היא לאסור על אשפוז חולים במסדרונות"
תגובות