פדרציית האחיות הממשלתיות הכלל-הודית (AIGNF), האיגוד המקצועי של אחיות בתי החולים הממשלתיים במדינה, הכריזה אתמול (שבת) על שביתה כללית בלתי מוגבלת בזמן, במחאה על חוסר ההתייחסות של הממשלה ההודית, בראשות נרנדרה מודי, לדרישותיהן הכספיות. שביתה זו באה כיממה לאחר שביתה כללית היסטורית בת יום אחד, בה השתתפו מיליוני עובדים במגזר הציבורי.

שתי אחיות נעצרו הבוקר בדלהי בשל השתתפותן בשביתה, כך דיווח הבוקר אתר החדשות ההודי The Indian Express. על אף שה-AIGNF החלה לנהל מגעים עם הממשלה על מנת להביא לפתרון המשבר, הודיעה הממשלה המקומית בניו דלהי כי השביתה אינה חוקית וכי על כל עובדי בתי החולים להתייצב לעבודתם כרגיל.

דוברת ה-AIGNF, לילידהאר ראחמאנאדי, אמרה כי "אנחנו לא מתכוונים לוותר עד שדרישותינו ייענו, השיחות לא נראות חיוביות כרגע אבל נחכה ונראה".

שביתת האחיות בהודו (צילום: CITU)

שביתת האחיות בהודו (צילום: CITU)

שביתה כללית, שהוגדרה כ"היסטורית", התקיימה כאמור, ביום שישי האחרון. מיליוני עובדים במגזר הציבורי השתתפו בשביתה במחאה כנגד רפורמות כלכליות, הכוללות קיצוץ בהוצאה הממשלתית בשירותים הציבוריים. עוד מחו השובתים על העלאת שכר המינימום לעובדים לא מיומנים.

הממשלה ההודית טוענת כי הרפורמות, ובכללן פתיחת מספר ענפים למשקיעים פרטיים וזרים, הכרחית לעידוד הצמיחה של הכלכלה המקומית.

כתריסר איגודים מקצועיים במדינה אמרו כי על הממשלה להבטיח ביטחון סוציאלי ושירותי בריאות לכל, וכי שכר המינימום צריך להיות כפול מזה שהציעה הממשלה כדי לעמוד בקצב האינפלציה. בחלק מן המדינות בהודו, בכללן קרלה ודלהי, נהוג כבר תעריף שכר מינימום גבוה מהשכר הפדרלי החדש העומד על 13,598-9,100 רופי (כ-767-513 ש"ח).

על אף שבבירה ניו דלהי, כמו גם במרכז הפיננסי במומבאי, הייתה לשביתה החד-יומית השפעה מועטה, במקומות אחרים במדינה שובשו חיי היומיום באופן ניכר, כמו בקרלה, בה גיבתה הממשלה המקומית בהנהגת המפלגה הקומוניסטית, את השובתים. באזורים רבים של הודו משרדי ממשלה ושירותי התחבורה הציבורית הפסיקו את פעילותם כליל.

לדברי האיגודים המקצועיים כ-180 מיליון עובדים – בהם עובדי הבנקים הציבוריים, מורים, עובדי הדואר, כורים ועובדי בניין – לקחו חלק בשביתה, אם כי לא ניתן היה לאשר את המספר בו נקבו.