דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום שבת כ"ב באב תשפ"א 31.07.21
29°תל אביב
  • 25°ירושלים
  • 29°תל אביב
  • 27°חיפה
  • 28°אשדוד
  • 29°באר שבע
  • 34°אילת
  • 30°טבריה
  • 26°צפת
  • 28°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
כלכלה

דו"ח מרכז המחקר של הכנסת: זינוק במחירי הדירות החל מספטמבר 2020

לפי הדו"ח, מדד מחירי הדירות עלה מספטמבר 2020 עד אפריל השנה ב-0.8%, פי 4 מהעלייה מינואר 2019 עד אוגוסט 2020 | יו"ר מרכז השלטון המקומי: "רשות מקרקעי ישראל משווקת קרקעות, ללא תקצוב למבני ציבור"

בנייני דירות חדשים ברחובות (צילום: ליאור מזרחי / פלאש 90).
דוד טברסקי

עלייה חדה במדד מחירי הדירות נרשמה מאז ספטמבר 2020, כך עולה מדו"ח מרכז המחקר והמידע של הכנסת שהוצג היום (שלישי) בוועדת הכספים. על פי הדו"ח, בתקופה המדוברת עלה המדד ב-0.8%, זאת לעומת 0.2% בלבד בין ינואר 2019 לאוגוסט 2020.  עוד נמצא שבין 2007 ל-2021 עלה מדד מחירי הדירות ביותר מ-120%.

"רשות מקרקעי ישראל משווקת קרקעות שלא נותנות מוסדות חינוך או מבני ציבור", אמר חיים ביבס, יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין-מכבים-רעות. ביבס מתח ביקורת על מדיניות השיווק של הרשות אחרי שהושמעו טענות לפיהן השלטון המקומי ארחאי לעיכוב בביצוע פרויקטים.

"אנחנו רוצים לשווק, במודיעין שיווקתי 8,500 יחידות דיור", טען, "אבל קיבלתי רק שליש מזה למוסדות החינוך. יש לנו מאבק מול משרד האוצר, שצריך להכניס את ידו לכיס".

לביקורת של ביבס הצטרפו גם חברי הוועדה. לפי הנתונים שהציג היו"ר, ח"כ אלכס קושניר (ישראל ביתנו), מעל ל-90% מהתכניות שאושרו בוותמ"ל לא יצאו לפועל. עוד אמר שב-2020 שווקו 26 אלף עסקאות, לעומת 40 אלף ב-2015.

שר העבודה והרווחה מאיר כהן, שהשתתף בישיבת הוועדה, קרא קיים דיון מיוחד על הקשר בין רשות מקרקעי ישראל, הרשויות המקומיות והוותמ"ל. "מדובר בגוף שקיבל כוחות פנומנליים", טען, "שכל מה שהוא רוצה זה להרוויח כסף, יש כאן בעיה".

חברי הוועדה זעמו גם על היעדרו של יו"ר הרשות, יעקב קוינט, מהדיון. "את הדיון הקודם דחינו על מנת שקוינט יוכל להשתתף", אמר קושניר, "זה זלזול בחברי הכנסת, בכנסת ויותר מכך בציבור".

ראול סרוגו, יו"ר התאחדות הקבלנים, טען שיש כיום ביקוש לכ-180 אלף יחידות דיור ולכן על המדינה לתמרץ בנייה חדשה. "שהאוצר ייתן 50 אלף שקלים לכל עירייה על כל יחידת דיור, צריך לבנות ממוצע של 100 אלף יחידות בשנה, כפול מהיום", אמר, "צריך לבנות דיור בר השגה, שזה לא רק דיור ציבורי, זה יכול להיות מענה לשליש מהאוכלוסייה".

עלייה 29% בלקיחת משכנתאות

על פי נתוני דו"ח מרכז המחקר והמידע, בין החודשים ינואר ומאי השנה, לקחו האחרונים הישראלים משכנתאות בהיקף כולל של כ-40 מיליארד שקלים. מדובר בעלייה של 29% לעומת התקופה המקבילה ב-2020. עוד נמצא שבעשירונים 4-1, תשלומי משכנתא ושכר דירה מהווים יותר מ-20% מההכנסה.

לטענת מחברי הדו"ח, הירידה החדה בהתחלות הבנייה יחד עם העלייה במדד תשומות הבנייה הובילו לייקור הנוכחי בצד ההיצע. את המגמות בצד הביקוש הובילו הפסקת תכנית 'מחיר למשתכן' והריבית הנמוכה במשק.

54 אלף דירות בלבד בדיור הציבורי

"אנחנו מתסכלים על מדינות ה-OECD, שם בין 12% ל-37% זה דיור ציבורי. מדובר גם על מעמד הביניים" אמרה ח"כ אורלי לוי אבקסיס (הליכוד), "התפיסה צריכה להשתנות, יש קשר בין דיור ציבורי למחירי הדירות".

על פי הדו"ח, בישראל יש היום כ 54 אלף דירות בדיור הציבורי, ירידה של יותר מ-50% בשני העשורים האחרונים. נכון ליוני 2020, מעל ל-3,900 חסרי דירה שזכאים לכך ממתינים לדירה בדיור הציבורי, ומעל ל-171 אלף זכאים מקבלים סיוע בשכר דירה.

"המדינה מוציאה 20 מיליארד שקלים על סיוע בשכירות שמעוברים לעשירונים העליונים שמשכירים את הדירות במקום לבנות דיור ציבורי", טענה לוי אבקסיס.

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר
עוד על כלכלה:
הסעיף בחוק ההסדרים שבא להפחית את מספר הרכבים של עובדי המגזר הציבורי
המכלית מול עומאן הותקפה במל"ט, דיווח באיראן: נקמה על תקיפה ישראלית בסוריה
שקד והחקלאים בדרך להסכמה על הגבלת התכנון בשטחים פתוחים
תגובות