יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן ושר האוצר משה כחלון הוציאו היום (רביעי) הודעה משותפת ובה שורת החלטות והסכמות הנוגעות לצמצום תופעת עובדי הקבלן. ההסכמות הן יישום של ההסכם שחתמו השניים בשנה שעברה, ובו מתווה למעבר להעסקה ישירה של עובדים במיקור חוץ ועובדי 'כתף לכתף' ברשויות המקומיות ובשירות המדינה.

על פיה ההסכמות שהושגו, הפעימה הראשונה של קליטת עובדי משמרת הבוקר של תאגידי הבריאות ועובדות ניקיון בבתי החולים תתבצע עד סוף השנה. בנוסף פנו השניים במשותף לשר העבודה והרווחה חיים כץ להחלת צו הרחבה לעובדים הסוציאליים המועסקים בעמותות ובחברות המספקות שירותים למשרדי הממשלה השונים לתנאים הנהוגים בקרב עובדים סוציאליים בשלטון המקומי. צו הרחבה כזה צפוי להביא לשיפור משמעותי בתאני העסקתם. כמו כן תואץ קליטתם של 762 תקני עובדים סוציאליים ברשויות המקומיות להעסקה ישירה, בתיאום עם שר העבודה והרווחה חיים כץ.

בפעימה הראשונה של קליטת עובדי הבוקר של תאגידי הבריאות בבתי החולים הממשלתיים צפויים להיקלט האחיות, העובדים הסוציאליים, עובדי הדימות והרנטגן,המעבדות הרפואיות ועובדים פרא רפואיים, להעסקה ישירה בבתי החולים הממשלתיים .

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

בתי החולים אסף הרופא, פורייה ושער מנשה נבחרו להוביל את ביצוע ההחלטה לקלוט את עובדי ועובדות הניקיון בבתי החולים הממשלתיים כבר השנה, לצורך הטמעת המודל ביתר בתי החולים. גם בית החולים איכילוב שבבעלות עיריית תל אביב יפו התחייב כי כל עובדי הניקיון בבית החולים יקלטו להעסקה ישירה כבר השנה.

עובדת ניקיון במסדרונות משרד האוצר. (צילום ארכיון, למצולמת אין קשר לכתבה.) צילום: קובי גדעון / פלאש 90.

עובדת ניקיון במסדרונות משרד האוצר. (צילום ארכיון, למצולמת אין קשר לכתבה.) צילום: קובי גדעון / פלאש 90.

בשנה האחרונה בוצעו בהתאם להסכם רפורמות נוספות בשורה של תחומים, ששיפרו את מצבם של עובדים הנכללים בהסכם. עובדי השמירה בבתי הספר הועברו להעסקה במשך 12 חודשים בשכר מלא, והופסק המנהג לפטרם בחגים ובחודשי הקיץ. כתוצאה מכך בין היתר נהנו גם הרשויות המקומיות משירותי אבטחה לפעילויות הקיץ. כמו כן מבוצעת פעילות על מנת לוודא כי הסכם זה מוחל גם על עובדות הניקיון בבתי הספר.

גם עובדי ומדריכי תכנית קרב הועברו להעסקה במשכורת חודשית, ולאורך כל השנה, לאחר שבשנים הקודמות היו המדריכים מועסקים באופן שעתי, ולא היו עובדים בחופשות. החל מינואר 2017 יוגדלו תשלומי הפנסיה, קרן ההשתלמות ודמי ההבראה של עובדי קרב, ויעמדו על השיעורים הנהוגים בשירות המדינה.

כמו כן הוקצו תקני כוח האדם והמשאבים הנדרשים להפעלת המוקד הטלפוני של שירות התעסוקה על ידי עובדי מדינה, ובתוכם גם עובדים שהם אנשים עם מוגבלות.

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן ושר האוצר משה כחלון הצהירו כי ימשיכו ויפעלו ליישומו של ההסכם לצמצום תופעת עובדי הקבלן בישראל. היבטים נוספים של ההסכם שעוד דורשים יישום הם קליטת אחיות בריאות התלמיד במחוז המרכז להעסקה ישירה, וכן קליטתם של 300 עובדים סוציאליים נוספים על חשבון הרשויות המקומיות.