דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום רביעי כ"ד באייר תשפ"ב 25.05.22
23°תל אביב
  • 22°ירושלים
  • 23°תל אביב
  • 20°חיפה
  • 22°אשדוד
  • 20°באר שבע
  • 28°אילת
  • 22°טבריה
  • 18°צפת
  • 24°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
כלכלה

עד 200 שקלים ליום: גם השבים לעבודה בשכר נמוך יותר בסוף יוני ובסוף יולי יקבלו מענקים

המענקים יינתנו באופן רטרואקטיבי לעובדים ששכרם ירד, בתנאי שקיבלו דמי אבטלה עבור 75 ימים לפחות | יו"ר ועדת העבודה והרווחה אפרת רייטן מרום: "כמדינה שמבקשת לשמור על אזרחיה, ובשל כך מונעת מחלק מהענפים לפעול, יש לנו מחויבות כלפי מי שנפגעים מכך"

ועדת העבודה והרווחה. "לכו לאבן גבירול בתל אביב, תראו כמה ילדים גונבים רמזורים ונוסעים ב-90 קמ"ש" (צילום: דוברות הכנסת, נועם מושקוביץ)
ניצן צבי כהן
ניצן צבי כהן
כתב לענייני עבודה
צרו קשר עם המערכת:

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות האריכה היום (שני) את הזכאות למענק חזרה לעבודה בשכר נמוך, באופן רטרואקטיבי. מי ששב לעבודה עד סוף יוני יוכל להיות זכאי למענק במלואו, ומי ששב לעבודה עד סוף יולי יוכל להיות זכאי לשלושה חודשי מענק בהנחה שיתמידו בעבודתם עד אוקטובר.

המענק אמור לפצות עובדים על הירידה בשכרם, בשיעור של עד 200 שקלים ליום, בתנאי שקיבלו דמי אבטלה עבור 75 ימים לפחות בתקופת הקורונה, ושבו לעבודה בשכר נמוך משכרם הקודם ונמוך מ-632 שקלים ליום בממוצע. ניתן לחשב באתר הביטוח הלאומי את שווי המענק לעובד, וכן להגיש תביעות.

מטרת המענק המקורית הייתה עידוד עובדים לחזור לשוק התעסוקה. הוא נקבע בדצמבר 2020, והוארך במרץ 2021 כך שעובדים שייקלטו לעבודה בשכר נמוך משכרם הקודם עד סוף אפריל יהיו זכאים לו. ההארכה כעת היא בדיעבד בלבד, כך שהיא אינה צפויה להשפיע על קצב החזרה לעבודה של עובדים שנפלטו ממעגל העבודה. עם זאת, המענק עשוי לתת סיוע כלכלי לטווח הקצר למשפחות שנפגעו מהמשבר והכנסתן ירדה.

אביעד שוורץ, רפרנט תעסוקה באגף תקציבים במשרד האוצר הסביר מדוע לא הוארכה הזכאות למענק גם באופן הצופה פני עתיד: "המענק נועד מראש לשלול תמריץ שלילי אל מול דמי האבטלה. ביולי רוב האנשים כבר לא מקבלים דמי אבטלה, ולכן התמריץ פחות נדרש. גם העלות התקציבית למענק כאן היא גבוהה יותר בהתאם, כי ברוב המקרים אין כאן קצבה שנחסכת אל מול החזרה לעבודה".

עו"ד שלומי מור, סגן בכיר ליועמ"ש המוסד לביטוח לאומי, הסביר את התיקון להסכם: "כזכור, המדינה ניסתה לאורך כל המשבר לעודד אנשים לחזור לשוק העבודה. כשהיה ברור שדמי האבטלה מהווים מכשול לכך, נהגה ההסכם הזה שיתמרץ אנשים לחזור לשוק העבודה על ידי מענק שיהיה שווה יותר מדמי האבטלה. עד היום 24 אלף נמצאו זכאים למענק, 7,000 מהם למענק מוגדל, ושולמו במסגרתו כ-62 מיליון שקלים.

"כעת אנחנו מאריכים את תקופת הזכאות למענק, גם למי שחזרו לעבוד מאפריל עד יוני 2021. מי שחזר ביולי יהיה זכאי למענק בגין שלושה חודשים ולא ארבעה, מאחר שאנחנו הולכים ומתרחקים מהמשבר, והתמריץ שנדרש נמוך יותר".

יו"ר הוועדה אפרת רייטן מרום אמרה בדיון: "יש ענפים שבנוגע להם נידרש לדון שוב בחודשים הקרובים, כי עבורם הקורונה עדיין כאן, ונתוני החזרה לעבודה בהם נמוכים מאוד, בראשם ענפי התיירות הנכנסת. כמדינה שמבקשת לשמור על אזרחיה, ובשל כך מונעת מחלק מהענפים לפעול, יש לנו מחויבות כלפי מי שנפגעים מכך, וכאן הפגיעה היא ברורה וישירה. אי אפשר להתעלם מזה, יש לתת מענה בהכשרות, מענקים ומה שיידרש כדי לאפשר לאנשים לעבור את התקופה הזאת בצורה המכובדת ביותר".

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר

כל העדכונים בזמן אמת

הירשמו לקבלת פושים מאתר החדשות ״דבר״
נרשמת!