דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום שלישי ט"ז באייר תשפ"ב 17.05.22
22°תל אביב
  • 20°ירושלים
  • 22°תל אביב
  • 20°חיפה
  • 21°אשדוד
  • 20°באר שבע
  • 25°אילת
  • 22°טבריה
  • 16°צפת
  • 22°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
תשתיות וסביבה

משרד השיכון ירכוש 1,700 יחידות דיור ציבורי חדשות בשלוש שנים

מספר הדירות בדיור הציבורי ירד ב-19% בעשור האחרון, והן מהוות רק 2.5% מסך הדירות בישראל | הפעילה החברתית ריקי כהן בן לולו: "מברכת על התוספת, אבל לא מדובר בשינוי היסטורי"

Protest for better housing, Jerusalem 2011. (Photo: Yosi Zamir / Flash90)
דוד טברסקי

משרד האוצר ומשרד הבינוי והשיכון הודיעו על הוספת אלפי יחידות דיור במסגרת התקציב. על פי הודעה מטעם שני המשרדים, תתוקצב רכישה של 1,700 דירות חדשות לדיור הציבורי בשנים 2021-2023, ובנוסף אליהם ייבנו של 3,000 יח"ד בבתי אבות לפנסיונרים זכאים.

על פי נתוני מרכז המידע של הכנסת, בעשור האחרון הצטמצמם מלאי הדיור הציבויר ב-19%, מ-65 אלף דירות ב-2011 ל-53 אלף דירות ב-2020. הסיבה מרכזית לצמצום היא מכירת דירות לזכאים, בלי הרחבת המלאית. שיעור הדירות מתוך מלאי הדירות בישראל ירדה מ-23% בשנת 1970 ל-2.5% ב-2018.

"אנחנו מברכות על כל דירה שנוספה למאגר הדיור הציבורי שהגיע בזכות מאבק של הפעילות למען דיור ציבורי" אמרה ל'דבר' הפעילה החברתית ריקי כהן בן-לולו, והוסיפה: "בתקופת גלנט נבנו 1700 דירות, אין פה הישג היסטורי. בנוסף, אין תכנית כללית למצוקת הדיור. מה יהיה עם שאר הממתינים? למה התקציב לתיקון ושיפוץ הוא חד פעמי?"

200 משפחות זכאיות לדיור ציבורי ייקחו חלק בפיילוט לשכירות ארוכה לעשר שנים שתנוהל על ידי חברת קבלן. עוד ציינו במשרדים שבמסגרת תקצוב חד פעמי, יוקצו 366 מיליון ש״ח לתחזוקת דיור ציבורי ופרויקט שיקום שכונות.

150 מיליון ש״ח יוקצו לחידוש מכרז בתי גיל הזהב בחמש שנים האחרונות, אך לא ברור אם מדובר בתוספת תקציבית. כמו כן יוקצו חצי מיליארד שקל לטובת התחדשות עירונית. "צעד זה יביא למענה לממתינים לדיור הציבורי בטווח הקצר" אמר שר האוצר, אביגדור ליברמן. "נמשיך לקדם תכניות אשר יביאו מענה מותאם לאוכלוסייה באמצעות שכירות ארוכת טווח לזכאים".

"זה מהלך חברתי בעל חשיבות עצומה עבור האנשים הכי חלשים בחברה שלנו" אמר שר הבינוי והשיכון, זאב אלקין שכינה את המהלך ״היסטורי״, והבטיח להמשיך להיאבק למען הרחבת דיור בהישג יד. יש לציין שבתקופת כהונתו של השר יואב גלנט נוספו 1,000 דירות למאגר והוקפאו פינויים, אבל המגמה הכללית בשנים האחרונות היא עדיין ירידה מהירה במלאי.

"הסיכום התקציבי שהושג הלילה מהווה בשורה משמעותית לאלפי משפחות הממתינות שנים ארוכות לדיור ציבורי" אמר מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, אביעד פרידמן "קידום תחום ההתחדשות העירונית המהווה מנוע צמיחה משמעותי לשוק הדיור בישראל".

על פי נתוני משרד השיכון ומשרד העלייה והקליטה, בישראל יש כ-30 אלף זכאים הממתינים לדיור ציבורי: 5600 במשרד השיכון (מתוכם 4200 שאין להם דירה), 1400 קשישים בבתי גיל הזהב ומעל ל-25 אלף עולים זכאים במשרד העלייה והקליטה.

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר

כל העדכונים בזמן אמת

הירשמו לקבלת פושים מאתר החדשות ״דבר״
נרשמת!