דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום חמישי י"ז בתשרי תשפ"ב 23.09.21
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
בארץ

מחצבה מתקופת בית המקדש השני נחשפה בירושלים

המחצבה, שנחשפה באזור התעשייה 'הר חוצבים' מציגה את כל שלבי החציבה ועיבוד האבן | המחצבות העתיקות שימשו כמקור העיקרי של אבני הבניין למפעלי הבנייה העצומים שנערכו בירושלים, כדוגמת הר הבית

מחצבה מימי בית שני שהתגלתה בהר חוצבים (צילום: שי הלוי רשות העתיקות)
דבר
צרו קשר עם המערכת:

בחפירות של רשות העתיקות באזור תעשיית ההיי-טק 'הר חוצבים' בירושלים נחשפה עדות למחצבת ענק קדומה, ייתכן מתקופת בית המקדש השני (לפני כאלפיים שנה).

המחצבה, שנחשפה בחלקה, משתרעת על פני שטח של כ600 מ״ר, אך בסבירות גבוהה, מימדיה כפולים ומשולשים. אבני הבנייה שנמצאו בה גדולות במיוחד: 2X1.5 מטר. המחצבה מציגה, באופן ברור, את כל שלבי החציבה ועיבוד האבן.

"מפעלי הבניין הגדולים של העת העתיקה בירושלים, כדוגמת הר הבית, הצריכו כמות גדולה של חומרי בניין ויכולות ארגון ותיאום לצורך חציבתן ושינוען של אלפי אבני הבניין אל העיר העתיקה", אומר מורן חג'בי, שניהל את החפירה מטעם רשות העתיקות.

"כך, נחשפו גם גושי אבן גדולים ורבועים רגע לפני שנותקו מסלע האם, לקראת העמסתם והובלתם אל העיר העתיקה. עבורנו הארכיאולוגים, המחצבה הזו היא הזדמנות פז; העובדה שחלק מהאבנים הושארו כך באתר, מאפשרת לנו ללמוד, דרך התנסות בפועל וחיקוי של טכנולוגיות עתיקות, את תהליך חציבת אבני הבניין", מוסיף חג'בי.

מחצבה מימי בית שני שהתגלתה בהר חוצבים (צילום: שי הלוי רשות העתיקות)

כעת, מתכוונים הארכיאולוגים ומומחי השימור של רשות העתיקות לנסות ולשחזר בפועל את השיטות הקדומות ששימשו לניתוק גושי האבן, ואף לבדוק את יעילותן של שיטות המוכרות מהכתובים העתיקים. זאת, על ידי שימוש בכלי חציבה שיוכנו במיוחד לטובת הניסוי, ויחקו כלים שנחשפו בעבר.

בחפירות שערכה רשות העתיקות בצפון ירושלים בשנים קודמות, התגלו מחצבות אבן רבות, וכן הכלים ששימשו לניתוק האבנים ממקומן במחצבה. מחצבות אלה, משתרעות על פני שטח ענק, מצפון לעיר העתיקה, ומדובר בתופעה ייחודית של ממש. הן שימשו, בעיקר בגלל הטופוגרפיה וטיב הסלע, כמקור העיקרי של אבני הבניין למפעלי הבנייה העצומים שנערכו בירושלים בתקופת הבית השני, ובתקופות אחרות.

לדברי מנהל רשות העתיקות, אלי אסקוזידו, "באופן סמלי, תנופת הפיתוח בירושלים היום, היא שמאפשרת לנו לחשוף ולחקור את מפעלי הבנייה הגדולים של ירושלים בתקופות הקדומות. לפני כל יוזמת בנייה שיוצאת לדרך בירושלים העתיקה, הארכיאולוגים שלנו מחוייבים לחפור ולחקור את הממצאים הקדומים, למען הדורות הבאים".

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר
עוד על בארץ:
כ-150 אלף מטיילים פקדו את שמורות הטבע והגנים הלאומיים
אלפים הגיעו לרחבת הכותל להשתתף בברכת הכהנים המסורתית
גבר נמצא ירוי ללא רוח חיים בנאות חובב בנגב, נסיבות האירוע נבדקות
תגובות