דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום חמישי י"ז בתשרי תשפ"ב 23.09.21
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
צרכנות

הישראלים יצרכו 6,000 טון רימונים בחגי תשרי

קטיף הרימונים בארץ בעיצומו ויימשך עד חודש דצמבר | ישראלי צורך בממוצע 4 ק"ג רימון בשנה | "הרימון הישראלי הוא המבוקש ביותר בעולם", אומר בן כהן, מגדל רימונים ממושב אביגדור

רימונים במטע ביסוד המעלה (צילום: רבקה מזרחי)

קטיף הרימונים בארץ בעיצומו ויימשך עד חודש דצמבר. לפי הערכת ארגון מגדלי הפירות, יבול הרימון יעמוד השנה על היקף של 40 אלף טון.

ישראלי צורך בממוצע 4 ק"ג רימון בשנה. בחגי תשרי בלבד צורכים הישראלים כ-6,000 טון רימונים. הרימון הוא אחד הסמלים המובהקים של ראש השנה ועבור החקלאים הוא הרבה יותר מסמל. "הרימון הישראלי הוא המבוקש ביותר בעולם", אומר בן כהן, מגדל רימונים ממושב אביגדור.

בן כהן בפחת בית האריזה במושב אביגדור (צילום: יהל פרג')

"מגדלי הרימונים בארץ מובילים בתפוקה ובאיכויות הפרי"

בארץ 14 אלף דונמים של מטעי רימונים, המטופחים על ידי 400 מגדלים. יבול הרימונים בארץ מיועד לשוק המקומי, ליצוא ולתעשייה. "מגדלי הרימונים בארץ נחשבים למובילים בתפוקה לדונם ובאיכויות הפרי", אומר כהן. "ההערכה הגוברת לפרי הרימון בשל סגולותיו הבריאותיות, מביאים בכל שנה לעלייה נוספת בצריכה".

הרימו מסייע במניעת התפתחות טרשת עורקים, מחלות לב, יתר לחץ דם, כולסטרול גבוה ושבץ מוחי (צילום: עומר שביט)

הרימון מסייע במניעת התפתחות טרשת עורקים, מחלות לב, יתר לחץ דם, כולסטרול גבוה ושבץ מוחי (צילום: עומר שביט)

עשיר במרכיבים נוגדי חמצון

לדברי כהן, הרימון עשיר במרכיבים נוגדי חמצון שמסייעים במניעת התפתחות טרשת עורקים, מחלות לב, יתר לחץ דם, כולסטרול גבוה, שבץ מוחי ובעל תכונות אנטי-אייג'ינג.

בארץ מטפחים מספר זני רימון, בעלי גרגרים חמוצים וגרגרים מתוקים. הזן הנפוץ והמבוקש ביותר בארץ ובחו"ל הוא ה"וונדרפול", רימון גדול, חמוץ-מתוק שצבעו אדמדם. זן נוסף שמבוקש בארץ ונחשב לזן מיתולוגי, הוא "ראש הפרד".

דוכן פירות ורימונים בשוק מחנה יהודה (צילום: נתי שוחט / פלאש90)

ענף הרימונים הצטמצם ב-10% בשנה האחרונה

לדברי ירון בלחסן, מנכ"ל ארגון מגדלי הפירות, במהלך השנים האחרונות חל צמצום ניכר בשטחי גידול הרימון בארץ, כתוצאה מירידה מתונה בייצוא הרימון מישראל, בין היתר בשל התחרות הגוברת בשנים האחרונות עם מדינות שכנות. בשנה האחרונה נעקרו מטעי רימון ברחבי הארץ וצומצמו 10% נוספים.

ירון בלחסן, מנכ"ל ארגון מגדלי הפירות בישראל: "לא ברור אם תהיה כדאיות כלכלית לחקלאים לייצא רימונים" (צילום: ארגון מגדלי הפירות)

ירון בלחסן, מנכ"ל ארגון מגדלי הפירות בישראל: "לא ברור אם תהיה כדאיות כלכלית לחקלאים לייצא רימונים" (צילום: ארגון מגדלי הפירות)

יצוא הרימון בשנה שעברה, עמד על כ- 6,000 טון בלבד, הנמוך ביותר מזה 15 שנה. להערכת בלחסן השנה צפויה עלייה ל-10 אלף טון: "עדיין לא ברור אם תהיה כדאיות כלכלית לחקלאים לייצא רימונים, בשל תחרות גוברת בשווקים הבינלאומיים, בעיקר מסיבות מאקרו כלכליות, על אף שהפריון לדונם ואיכות הפרי בישראל טובים יותר משל המדינות המתחרות העיקריות: טורקיה, מצרים וספרד", אומר בלחסן.

רימונים במטע של קיבוץ אילת השחר. (צילום: אייל כרמי)

מנתוני מכון הייצוא עולה שההכנסה מיצוא הרימונים נמצאת במגמת ירידה. ב-2019 עמד ייצוא הרימונים על 19 מיליון דולר, ירידה של 15% בהשוואה ל-2018.

78% מייצוא הרימונים מופנה למדינות אירופה ובעיקר לצרפת, גרמניה והולנד וחלקם לרוסיה ולמזרח הרחוק. בנוסף לשיווקו של הרימון כפרי טרי הוא משמש גם לתעשיות המזון והמשקאות, תעשיית הקוסמטיקה, תוספי מזון להזנת בעלי חיים ולשימוש בייצור מוצרים פארא-רפואיים.

המלצה: לסחוט מיץ רימונים עם הקליפה

בארגון מגדלי הפירות ממליצים לסחוט את מיץ הרימונים, יחד עם קליפתו וכך להוסיף את הערכים התזונתיים הגבוהים שבקליפה, שהיא החלק הבריא ביותר בפרי.

מכירת רימונים בשוק מחנה יהודה לקראת ראש השנה (צילום: נתי שוחט/פלאש 90)

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר
עוד על צרכנות:
באופן מקוון וללא עלות: הרפורמה למעבר מהיר בין בנקים יצאה לדרך
טסלה רצתה להחליף סוללה שלמה ברכב, למרות שניתן לתקן אותה ברבע מחיר
הישראלים יצרכו 14 אלף טון תפוחי עץ במהלך חגי תשרי
תגובות