דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום שבת י"ט בתשרי תשפ"ב 25.09.21
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
בעולם

דיווח: איראן יכולה להגיע בתוך חודש לראש נפץ גרעיני

לפי הניו יורק טיימס, מידע שהגיע לידי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, מצביע על כך שטהרן קרובה מאוד לכמות חומר שמספיקה כדי לייצר פצצת אטום בתוך כ-30 ימים

איברהים ראיסי הנשיא החדש של איראן (צילום: AP Photo/Ebrahim Noroozi)
דבר
צרו קשר עם המערכת:

איראן נמצאת במרחק חודש מראש נפץ גרעיני ראשון, כך דיווח אמש (שני) הניו יורק טיימס. מומחים שסקרו את החומר מתוך דוחות הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית הסבירו כי בטהרן פעלו בחודשים האחרונים להעשרת דלק גרעיני ובכך התקרבו מאוד לסף פצצה גרעינית. וכעת ביכולתה של איראן, הסבירו המומחים, להפיק בתוך כחודש את הדלק הדרוש לחמש ראש נפץ גרעיני ראשון.

על פי הניו יורק טיימס, איראן לא הייתה קרובה לסף הגרעיני הנוכחי עד להסכם הגרעין שנחתם בשנת 2015. אותו הסכם שלחץ על איראן כלכלית כפה עליה לייצא 97% מהנפט מחוץ למדינה. ארה"ב טענה אז כי ייקח לאיראן לפחות שנה כדי להגיע ל"פריצת דרך" בדרך לפצצה גרעינית.

צנטריפוגות להעשרת אורניום במתקן בנתנז באיראן, ארכיון. (צילום: Atomic Energy Organization of Iran via AP, File)

עוד נכתב בדיווח כי התקרבותה של איראן לסף פצצה גרעינית יכול להוות עבורה מנוף לחץ על ארה"ב ומדינות העולם לחזור במהירות להסכם הגרעין – במטרה למנוע ממנה להגיע לאותו ראש נפץ גרעיני. הדבר יכול להוות עבורה יתרון בהמשך השיחות בנוגע להסכם שהחלו בחודשים האחרונים.

בדוח שפרסם ביום שני האחרון גוף מומחים פרטי בארה"ב בשם המוסד לביטחון לאומי ומדע נכתב כי המירוץ של איראן לאחרונה להעשיר אורניום בהיקף של 60%, הביא אותה ליכולת להפיק דלק גרעיני המספיק לחמש ראש נפץ גרעיני ראשון בתוך כחודש, שני בתוך פחות מ-3 חודשים וראש נפץ גרעיני שלישי בתוך פחות מ-5 חודשים.

בכירים בממשל ביידן נמנעו מלתת תגובה לתוכן הדו"ח. "אני לא מתכוון לתת תאריך", אמר ביום שישי בגרמניה מזכיר המדינה האמריקני אנתוני בלינקן, "אולם אנחנו מתקרבים לנקודה שבה חזרה להסכם הישן לא תהיה רלבנטית. הזמן חולף ואיראן ממשיכה להתקדם בתוכנית הגרעין שלה, כולל הפעלת צנטריפוגות מתקדמות, העשרת עוד חומר וצבירת ידע".

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר
עוד על בעולם:
"האיגודים בגרמניה עוד זוכרים למנהיג ה-SPD את המהפך הניאו ליברלי"
6 ימים לבחירות בגרמניה: העלאת שכר המינימום במוקד השיח הפוליטי
ספרד: לפחות 5,000 תושבים פונו בהתפרצות הר הגעש באיים הקנריים
תגובות