דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום חמישי י"ז בתשרי תשפ"ב 23.09.21
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
בריאות

חולשה, ישנוניות, אובדן חוש טעם: אחד מ-9 ילדים סבל מתסמיני קורונה לאחר ההחלמה

סקר שערך משרד הבריאות בקרב ילדים שהחלימו מגלה שבקרב 1.8% מהילדים ו-4.6% מבני הנוער, התסמינים לא חלפו גם חצי שנה מההחלמה | בנוסף נמצא ששכיחות התסמינים עולה עם הגיל

גן ילדים (צילום: יוסי אלוני/ פלאש 90)
דפנה איזברוך

11.2% מהילדים שחלו בקורונה חוו תסמינים כלשהם של 'קורונה מתמשכת' לאחר ההחלמה, ו-1.8%-4.6% מהם, בתלות בגילם, נותרו עם תסמינים בחלוף 6 חודשים מהמחלה האקוטית – כך עולה מסקר שערך משרד הבריאות בקרב הורים של ילדים שחלו בקורונה.

הסקר נערך במטרה לאפיין את שכיחותם ואת משכם של התסמינים לאחר ההחלמה מהמחלה. הוא בוצע בשיחות טלפון בין התאריכים 31/05/2021 -13/06/2021 בקרב 13,834 הורים לילדים בגיל 3-18 שנים שהחלימו מווירוס הקורונה. בסקר נאספו נתוני רקע, מידע בנוגע לתקופה בה חלו ב – COVID19 ומידע בנוגע לתקופה לאחר ההחלמה מהמחלה (תסמינים).

במשרד הבריאות הדגישו שהסקר לא כלל קבוצת ביקורת של ילדים שלא חלו בקורונה וניתן להשוות את הנתונים אליה, ולפיכך לתסמינים יכולים להיות גם סיבות אחרות מלבד מחלת הקורונה עצמה, כמו הלחימה במבצע שומר החומות שנערכה סמוך לסקר, או השפעה של הסגרים הממושכים. קושי נוסף הוא תשאול ההורים ולא הילדים עצמם, על תסמינים שחלפו מספר חודשים מאז שהתרחשו. עם זאת, הממצאים תואמים מחקרים וממצאים אחרים מרחבי העולם לגבי קורונה מתמשכת בילדים.

הממצאים העיקריים בסקר:

• נמצא קשר בין גיל הילד והסיכוי לחוות תסמינים ארוכי טווח. ככל שגיל הילד עולה, גם הסיכוי לתסמונת עולה. בקרב ילדים בגילאים 3-6 שנים נמצאו תסמינים ארוכי טווח ב- 1.8% מהם, לעומת 4.6% בקרב בני 12 עד 18 שנים.

• נמצא מתאם בין מחלה תסמינית לבין הסיכוי לחוות תסמינים ארוכי טווח לאחר מכן. בקרב בני נוער בגילאי 12-18 שנים שחלו עם תסמינים, ל– 5.6% היה Long COVID ולעומת 3.5% בקרב אלו שלא חוו תסמינים כשאומתו כחיוביים לנגיף. תמונה דומה ניתן לראות גם בקרב קבוצות הגיל האחרות.

בקרב ילדים שחלו בקורונה בגיל 3-6, 8.4% מההורים דיווחו על תסמין כלשהו לאחר המחלה (כולל תסמינים שהיו וחלפו). התסמין העיקרי שדווח עליו הוא שיעול (1.7%), חום גבוה (1.2%), ישנוניות וירידה בפעילות (1%). בקרב מחלימים בגיל 6-12, 9.3%  דיווחו על תסמין כלשהו לאחר המחלה. התסמין הנפוץ ביותר היה חולשה כללית (3.2%), ואחריו ישנוניות וירידה בפעילות (2.6%),  ואובדן חוש טעם וריח (2.4%).

בקרב מחלימים בגיל 12-18, 13.9% דיווחו על תסמינים כלשהם. התסמין הבולט היה חולשה כללית (3.2%), ולאחריו ישנוניות וירידה בפעילות (2.6%), ואובדן חוש טעם וריח (2.4%).

בשקלול של כלל קבוצות הגיל 3-18, התסמינים הבולטים שדווחו הם חולשה כללית (2.2%), ישנוניות וירידה בפעילות (1.7%), כאבי ראש (1.6%),  ואובדן חוש טעם וריח (1.3%).

ושיעול תסמינים נוספים שדווחו בקרב כל קבוצות הגיל היו: קוצר נשימה וקושי בנשימה, הקאות, שלשולים, הפרעות שינה, אי שקט, פריחה או תופעות עוריות, כאבי בטן וכאבי שרירים.

במשרד הבריאות אמרו ש"בהתאם לממצאים המצטברים בעולם, ניכר שיש לנגיף הקורונה השפעות ארוכות טווח לא רק על אוכלוסיית המבוגרים אלא גם בקרב ילדים. השיעור של התחלואה ארוכת הטווח המדווח, משמעותו, שישנם בישראל אלפי ילדים עם תסמינים ארוכי טווח."

 

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר
עוד על בריאות:
מקסיקו תצא מרשימת המדינות האדומות, פטור מבדיקה בחו"ל למחלימים 'חדשים' שחוזרים לארץ
בנט בדיון על החינוך: "מוכנים לעשות הרבה כדי להשאיר את המערכת פתוחה"
ח"כ גלעד קריב על שלילת דמי אבטלה מעובדים בלי תו ירוק: "חצייה של קווים אדומים"
תגובות