דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום שבת י"ט בתשרי תשפ"ב 25.09.21
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
אסירי ציון

אידה נודל, אסירת ציון ופעילה חברתית, הלכה לעולמה בגיל 90

נודל הייתה מסמלי מאבק העלייה לישראל מברית המועצות בשנות ה-70 וה-80, שעוררה עניין ואהדה בכל רחבי העולם | במסגרת מאבקה, היא אף ריצתה ארבע שנות מאסר | בישראל פעלה עבור חינוך ילדי העולים

אידה נודל (צילום: נתי הנריק/לע"מ)
דבר
צרו קשר עם המערכת:

אידה נודל, אסירת ציון וסמל למאבק העלייה מברית המועצות, שעוררה עניין ואהדה בכל רחבי העולם, הלכה השבוע לעולמה והיא בת 90.

נודל הייתה מהדמויות הבולטות ביותר במאבקם של מסורבי העלייה היהודים שדרשו לצאת מברית המועצות ולהגיע לישראל, בין השנים 1987-1971. שלטונות ברית המועצות מנעו ממנה לצאת מגבולות המדינה ולעלות לישראל והיא אף נשלחה לארבע שנות מאסר בכלא הסובייטי. נודל ופעילי העליה הנוספים שנשלחו לכלא הוגדרו "אסירי ציון".

אידה נודל נולדה בפרבר של מוסקבה בשנת 1930. תודעתה הציונית התעוררה בשנת 1970, אחרי ששלטונות ברית המועצות עצרו קבוצה של 12 מסורבי עליה שתכננו לחטוף מטוס אזרחי קטן, בניסיון להימלט לישראל או לכל הפחות לעורר את דעת הקהל בעולם למאבקם.

ב-1971 הגישה נודל בקשה להגר מהמדינה, אך סורבה. היא המשיכה להגיש בקשות ושילמה על כך מחיר אישי יקר: היא פוטרה מעבודתה והייתה נתונה למעקבים, הטרדות וחקירות של השלטונות הסובייטים והמשטרה החשאית. היא סיפרה כי במעצריה אף הוכתה והורעבה. באחת הפעמים נעצרה בברוטליות, כשהיתה בדרכה לפגוש את הסופר אלי ויזל.

נודל הפכה סמל למאבק של פעילי העלייה, והקריאה לשחרר אותה לחופשי זכתה להד נרחב ברחבי העולם. במהלך המאבק אף נערך ב-1976 בלונדון "שבוע אידה נודל", במהלכו עלה בבירת אנגליה מחזה על פרשת חייה ופעמוני כנסיות ברחבי העולם צלצלו לאות הזדהות עמה.

המאבק לשחרורה כלל אירוגנים יהודיים ברחבי העולם, מנהיגי מדינות ואמנים שפנו לשלטונות ברית המועצות בבקשה כי יאפשרו לה לצאת מהמדינה, בהם רונלד רייגן, מרגרט תאצ'ר, ג'יין פונדה ואחרים.

אחרי 16 שנות מאבק, לפני יום כיפור באוקטובר 1987, היא זכתה לאשרה שאיפשרה לה לצאת מברית המועצות. "זה סופו של מרתון בן 16 שנים של סבל ועינויים כדי להגשים את חלומי ולהיות סוף-סוף עם עמי בישראל", אמרה ביום קבלת ההודעה.

בישראל היתה פעילה ביוזמות חברתיות, עזרה לקליטת עולים והיתה מזוהה עם הימין הפוליטי, אך לא היתה פעילה פוליטית. בתחילת שנות ה-90 היא פרסמה את האוטוביוגרפיה "יד בחשיכה", שאף תורגמה לכמה שפות.

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר
עוד על אסירי ציון:
50 שנה ל'מבצע חתונה': "אזרחים מהשורה קמו ועשו מעשה שהשפיע על משטר שלם"
ציונות במחתרת, מאסר ועינויים: ראיון עם חרות טקלה, חלוצה ציונית באתיופיה
"פרק מפואר בהיסטוריה": אירוע הוקרה ללוחמי העלייה לאורך השנים
תגובות