עשרות מראשי הוועדים הגדולים במשק שלחו היום (חמישי) מכתב  חמור לבעל השליטה בקבוצת הראל ויו"ר הדירקטוריון, יאיר בקריאה להפסיק את הפגיעה בהתארגנות בחברה. הרקע למכתב הוא בטענתם של חלק מהעובדים כי במסדרונות החברה וברשתות החברתיות נוצר שיח קולני ואלים כנגד מהלך ההתאגדות בחברה.

בין ראשי הוועדים שחתומים על המכתב, נמצאים בין היתר, ראשי הוועדים בכללית שירותי בריאות, חברת החשמל, רשות שדות התעופה, עיריית ירושלים ועיריית תל-אביב, חברות התקשורת וההייטק, הבנקים וחברות האשראי, ורבים נוספים.

במכתב מסבירים ראשי הוועדים כי  "אנו רואים בחומרה את ההסתה והשיח האלים המתנהלים מעדי דפי הפייסבוק ובמתקני החברה נגד חברי ועד הפעולה ועובדי הראל המצטרפים להסתדרות ונגד ההסתדרות. הסתה אשר לכל הפחות, הנהלת החברה אינה נוקפת אצבע להפסיקה".

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

בנוסף הביעו ראשי הוועדים במכתב סולידריות עם העובדים המתארגנים בחברת הראל, וקראה להם להיות "חזקים ונחושים, אל מול מה שנראה כחציית קווים אדומים בתחום יחסי העבודה ועליית מדרגה בהתנגדות אסורה ופסולה להתאגדות פורצת".

זאת ועוד, ראשי הוועדים הביעו את תמיהתם על התנהלות החברה, לנוכח העובדה כי חלק מהכנסות הראל מגיע מביטוחים קולקטיביים, הנובעים מהסדרים בינה לבין  ועדי עובדים ממגוון מקומות עבודה בישראל. בפנייה נכתב: "אנו מצפים מכל מעסיק לנהוג על פי הוראות החוק ולהימנע מהתערבות ברצונם החופשי של עובדיו להתאגד; לא כל שכן, ממעסיק כהראל, הנוהג לשבח ועדי עובדים כשהדבר עולה בקנה אחד עם האינטרסים הכלכליים שלו".

ההתגייסות הרחבה של ראשי הוועדים מחברות רבות כל כך במשק הישראלי הינה  צעד חריג שנקטו בו פעמים ספורות בעבר, בין היתר בזמן ההתארגנות הראשונית בחברת פלאפון, שבעקבותיה נקבע התקדים המשפטי שאוסר על התערבות המעסיק בהתאגדות עובדיו ומפרש התערבות זו כפגיעה לא מידתית בהליך דמוקרטי פנימי של העובדים.

harel harel1