דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום חמישי ט"ו בחשון תשפ"ב 21.10.21
24°תל אביב
  • 19°ירושלים
  • 24°תל אביב
  • 21°חיפה
  • 22°אשדוד
  • 18°באר שבע
  • 23°אילת
  • 21°טבריה
  • 15°צפת
  • 23°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
בריאות

קופות החולים החלו במתן תרופת נוגדנים לחולי קורונה שמאושפזים בבתיהם

תרופת הרג'נרון ניתנת לחולים בסיכון גבוה להידרדרות לתחלואה קשה ולתמותה | ישראל תהיה מהמדינות הראשונות בעולם שיעניקו אותה לחולים בביתם | הטיפולים יחלו בכללית ובמכבי ויורחבו ליתר קופות החולים, בשיתוף צוותי חיל הרפואה

צוות כללית מעניק טיפול בתרופת הנוגדנים רג'נרון לחולת קורונה בכאבול (צילום: רובי קוטר, דוברות כללית)
דפנה איזברוך

קופות החולים כללית ומכבי החלו היום (חמישי) במתן טיפול בתרופת הנוגדנים רג׳נרון לחולי קורונה המאושפזים בביתם, כדי למנוע הידרדרות לתחלואה קשה. התרופה נמצאת בשימוש לחולים המאושפזים בחלק מבתי החולים, ומהיום השימוש בה יורחב לחולים בעלי סיכון גבוה להידרדרות לתחלואה קשה ותמותה. בכללית פיתחו מודל ניבוי בעזרתו ניתן לבחור את החולים עליו המליץ המשרד, אך הקופות יוכלו לבחור גם במודלים אחרים. ישראל תהיה בין המדינות הראשונות שנותנות את התרופה גם לחולים המאושפזים בבית.

קוקטייל הנוגדנים מתוצרת רג'נרון הוא תרופה המבוססת על נוגדנים לקורונה שמיוצרים בתנאי מעבדה. היא התפרסמה כשניתנה לנשיא ארה"ב לשעבר דונלד טראמפ בזמן שחלה בקורונה באוקטובר שעבר, עוד בטרם קיבלה אישור לשימוש רשמי. עלות התרופה גבוהה ועומדת על אלפי דולרים למנה.

הטיפול ברג’נרון ניתן בעירוי שנמשך כ-40 דקות. לחולים שמאושפזים בביתם הוא יינתן באמצעות צוות של רופא ואחות, שיגיעו לבית בניידת במיגון מלא עם הציוד הרפואי הנדרש.

צוות כללית מעניק טיפול בתרופת הנוגדנים רג'נרון לחולת קורונה בכאבול (צילום: רובי קוטר, דוברות כללית)

החולה הראשונה שקיבלה את הטיפול היא אישה בת 82 מהיישוב כאבול בגליל. רינת בסל, מנהלת סיעוד במחוז חיפה וגליל מערבי בכללית, סיפרה על הטיפול: ״אני שמחה וגאה להיות בין אנשי הצוות שהגיעו לבית החולה כדי להעניק לה טיפול שעשוי למנוע הידרדרותה למצב קשה. נכנסנו לבית המטופלת רופא, אחות וחובש מאמבולנס עם ציוד החייאה. לאחר שבדקנו ולקחנו את המדדים הרפואיים של החולה התחלנו במתן העירוי. היא היתה רגועה ונשארנו להשגחה עליה לשעה נוספת – זהו טיפול בקהילה, טיפול בבית מקצועי ומלא נשמה".

צוות כללית מעניק טיפול בתרופת הנוגדנים רג'נרון לחולת קורונה בכאבול (צילום: רובי קוטר, דוברות כללית)

צוות כללית מעניק טיפול בתרופת הנוגדנים רג'נרון לחולת קורונה בכאבול (צילום: רובי קוטר, דוברות כללית)

לדברי ד"ר דורון נצר, ראש אגף רפואה בחטיבת הקהילה של כללית, "זהו יום משמעותי נוסף במאבק בנגיף הקורונה. אנו בין הראשונים בעולם להעניק טיפול בנוגדנים בבתיהם של החולים, דבר המעיד על עוצמתה ויכולתה של כללית ומערכת הבריאות בישראל שמאמצת ומעניקה טיפולים חדשניים. מדובר במבצע רפואי ולוגיסטי מורכב ביותר הדורש הקפדה על בטיחות ואיכות הטיפול. אנו ערוכים לתת את הטיפול לחולים בכל רחבי הארץ והמשך הטיפול בחולים יהיה בשיתוף ובסיוע צוותים רפואיים של חיל הרפואה״.

נצר הוסיף ש"בשבוע האחרון עסקנו בכללית בהשלמת ההיערכות כדי להבטיח מתן טיפול ברג'נרון בבתיהם של חולי הקורונה. מדובר בתרופה שיכולה להציל חיים ולמנוע מחלה קשה אם ניתנת בשלב מוקדם".

אחד האתגרים בדרך לשימוש בתרופה היה יצירת מודל תיעדוף לחולים שיקבלו אותה. בכללית ציינו שמשרד הבריאות קיבל ואימץ את המלצות כללית לגבי ההתוויות והמצבים הרפואיים למתן הטיפול, והוא ייושם גם ביתר קופות החולים.

פרופ' רן בליצר, מנהל מערך החדשנות בכללית, הסביר ש"לאור מגבלת הכמויות שהוגדרה על ידי משרד הבריאות, האתגר המרכזי היה בקביעת תיעדוף אובייקטיבי של נדבקים במצב קל לפי סיכון להידרדרות למצב קשה. כללית הייתה הראשונה לפתח מודל ניבוי להידרדרות בקורונה מבוסס בינה מלאכותית וליישמו בשטח כבר במרץ 2020."

"המודל החדש מדרג באופן שקוף ואובייקטיבי לפי נקודות מי בעל הסיכוי הרפואי הגבוה ביותר להידרדרות למחלה קשה וזאת על בסיס שיקלול פשוט לחישוב של גורמי סיכון רפואיים, אשפוזים קודמים, התחסנות בחיסון קורונה, גיל החולה ועוד, באופן מותאם למציאות של זן דלתא והשפעות החיסון. המודל עומד לרשות כלל הקופות, כדי להבטיח טיפול מוקדם לחולים הזקוקים לו".

גם במכבי החלו להעניק היום רג'נרון לחולים, בשיתוף פעולה עם בתי החולים אסותא אשדוד, איכילוב, שיבא ורמב"ם. לדברי ד״ר מירי מזרחי ראובני, ראש חטיבת הבריאות במכבי: ״מדובר בטיפול עם פוטנציאל משמעותי למנוע החמרה של המחלה, המתאים לבעלי סיכון גבוה במיוחד במטרה למנוע התדרדרות של המטופל. שיתוף הפעולה עם בתי החולים חשוב מאד ובהמשך הוא יתרחב לכל הארץ.״

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר
עוד על בריאות:
"תגלית רפואית חשובה": כליה של חזיר הושתלה בהצלחה בבן אדם
343 חולים במצב קשה, ירידה של יותר מ-50 אחוז לעומת החודש הקודם
מתווה התיירות יעודכן בעקבות תת זן הדלתא החדש
תגובות