דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום שני ט"ו באייר תשפ"ב 16.05.22
21°תל אביב
  • 16°ירושלים
  • 21°תל אביב
  • 19°חיפה
  • 18°אשדוד
  • 16°באר שבע
  • 23°אילת
  • 22°טבריה
  • 14°צפת
  • 21°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
עבודה

פריצת דרך בארה"ב: התאגדות עובדים ראשונה בסניף של סטארבקס

בבית הקפה בבאפלו, ניו יורק הצביעו 19 מתוך 27 העובדים בעד הקמת איגוד, והוא יהפוך לסניף הראשון מתוך 9,000 עם ועד עובדים מוכר | מישל אייזן, בריסטה: "זה ענף שראוי לתנאי עבודה טובים ושכר ראוי שניתן לחיות ממנו"

עובדי סטארבקס ותומכים בהקמת איגוד ברשת בתי הקפה בבאפלו, ניו יורק, ביום ההצבעה על הקמת האיגוד (צילום: AP Photo/Joshua Bessex)
יעל אלנתן
יעל אלנתן
כתבת עבודה וצרכנות
צרו קשר עם המערכת:

התאגדות עובדים ראשונה ברשת בתי הקפה האמריקנית סטארבקס נוסדה רשמית אתמול (חמישי). בהצבעה שנערכה בקרב עובדי סניף הרשת באלמווד וילג' שבעיר באפלו בניו יורק תמכו רוב העובדים בהקמת איגוד, והם יהיו הסניף הראשון מתוך 9,000 הסניפים שבבעלות הרשת בארה"ב שבו יהיה ועד עובדים, לצד חלק מסניפי הרשת בעולם שבהם קיים ועד עובדים. למרות שמדובר בסניף אחד עם פחות משלושים עובדים, המהלך מסמל פריצת דרך שיכולה לשנות את יחסי העבודה ברשת כולה.

מבין העובדים בסניף, צעירים בשנות העשרים לחייהם, 19 תמכו בהקמת האיגוד ו-8 התנגדו, למרות חודשים של מאמץ מצד הנהלת החברה, שבסיסה בעיר סיאטל, לסכל את ההתאגדות. מנהלים ועובדים בכירים בחברה בילו בבאפלו במשך שבועות, וערכו פגישות בהם קראו לעובדים להתנגד להקמת האיגוד.

ריצ'רד בנסינגר (משמאל), יועץ להתאגדות העובדים בסטארבקס, עם העובדים קייסי מור (מימין), בריאן מוראי, (שני משמאל) וג'ז בריסק (שני מימין), משוחחים במטה האיגוד על מאמץ ההתאגדות באזור באפלו. (צילום: AP Photo/Carolyn Thompson).

העובדים יצטרפו ל-Workers United, זרוע של איגוד עובדי השירותים הבינלאומי SEIU.  וורקרס יונייטד הוא האיגוד שעומד מאחורי תנועת המחאה האמריקנית ׳נלחמים על ה-15״ fight for 15, שנאבקה בשנים האחרונות על העלאת שכר המינימום בארה"ב מ-7.25 דולר לשעה כיום, ל-15 דולר לשעה. התנועה נחלה עד כה הצלחה בהעלאת שכר המינימום בחלק מהמדינות ומהערים בארה"ב.

"אנחנו מקווים שזו פעולה שתעורר שינוי עבור התעשייה הזו", אמרה מישל אייזן, בריסטה בסטארבקס, שעובדת בחברה במשך 11 שנים, "זה ענף שראוי לתנאי עבודה טובים ושכר ראוי שניתן לחיות ממנו".

דריסת רגל לאיגודים בתעשיית המזון המהיר

הבחירות נערכו לאחר מאבק ארוך להתאגדות בתאגיד הענק. כדי להקים איגוד עובדים חדש בארה"ב, נדרשת הצבעה של העובדים בהליך בחירות שמאושר מראש על ידי המועצה הלאומית ליחסי עבודה. בסך הכל נערכו אתמול הצבעות על הקמת איגוד בשלושה סניפי סטארבקס במדינת באפלו. מלבד הסניף באלמווד וילג' שבו היה רוב להתאגדות, בסניף נוסף הצביעו רוב העובדים נגד הקמת האיגוד, אך באיגוד העובדים אמרו שהם מתכננים לערער על התוצאות. בסניף השלישי התוצאות אינן חד משמעיות עקב מחלוקת על ספירת הקולות.

ריצ'רד בנסינגר, יועץ להתאגדות עובדי סטארבקס, עם ארגז חולצות של ההתאגדות (צילום: AP Photo/Carolyn Thompson)

האיגוד החדש ייתן לעובדים נוכחות קטנה באחת החברות הידועות ביותר בארצות הברית, ודריסת רגל נדירה בתעשיית המזון המהיר במדינה, שרוב עובדיה אינם מאוגדים. עובדי הרשת בבאפלו טוענים שתנאי העבודה בשנים האחרונות, בשילוב עם המחסור בכוח אדם בפריסה ארצית, הניעו אותם לפעול. עשרות עובדים מרחבי העיר הצטרפו לוועדה המארגנת של האיגוד באוגוסט, ומחו על חוסר כוח אדם, היעדר העלאות שכר לעובדים ותיקים ומחסור באמצעי בטיחות במהלך מגפת הקורונה.

פעילים באיגוד העובדים של סטארבקס מחזיקים ידיים בזמן צפייה בספירת הקולות לאחר ההצבעה על הקמת האיגוד (צילום: AP Photo/Joshua Bessex)

12 העובדים צפו בספירת הקולות במשרדי האיגוד והחזיקו ידיים. כשהבינו שזכו לרוב בסניף הראשון הם קפצו, צרחו בהקלה והתחבקו. כמה מהם פרצו בבכי.

ההנהלה הבכירה התגייסה לבלום את האיגוד

סטארבקס נלחמה בהקמת האיגוד לאורך כל הדרך.

ההנהלה פנתה לעובדים, המכונים "שותפים" בטרמינולוגיה של החברה, באמירה שאין צורך באיגוד, ושהעובדים יקבלו שירות טוב יותר מהיחסים הנוכחיים עם ההנהלה.

ההנהלה הצליחה להדוף ניסיונות קודמים לאיגוד סניפים בניו יורק ובפילדלפיה. ביולי, קבע שופט מנהלי שסטארבקס הפרה את חוקי העבודה בכך שפעלה נגד שני עובדים שהיו מעורבים בנסיון ההתאגדות בפילדלפיה.

בבאפלו הציפה סטארבקס את 20 החנויות באזור באנשי הנהלה מאזורים אחרים במדינה. החברה טוענת שהמנהלים נשלחו לטפל בבעיות של העובדים ולפתור בעיות תפעוליות.  העובדים המתאגדים הגישו תביעה רשמית למועצה הלאומית ליחסי עבודה, וטענו שסטארבקס מבצעת מעקב אחרי העובדים ומשתמשת בהפחדה. בחברה הכחישו את הדברים.

אפילו הווארד שולץ, האיש שהפך את סטארבקס לענק עולמי, נסע לבאפלו בחודש שעבר לפגישה עם עובדים בחברה. הוא אמר להם שהחברה העניקה לעובדים הטבות חלוציות, כולל ביטוח בריאות, אופציות למניות ושכר לימוד מקוון בקולג'.

"זכייה היא דבר מדבק"

כמה עובדים בבפאלו הביעו תקווה שסטארבקס תקבל את תוצאות ההצבעה ותפתח במהירות במשא ומתן עם האיגוד, אך רבים מהם מאמינים שהנצחון בבחירות הוא רק הצעד הראשון במאבק ארוך. משא ומתן על הסכם קיבוצי יכול להיות תהליך ממושך, שחברות עסקיות מבקשות לעיתים קרובות לעכב.

בכל מקרה, לעובדים ולהנהלה ברור שאיגוד העובדים לא יסתפק בהצלחה בסניף אחד. "זה עסק גדול למדי", אמרה וילמה ליבמן, יו"ר לשעבר של המועצה הלאומית ליחסי עבודה, "כמובן שזכייה היא דבר מדבק."

אלקסיס ריזו, עובדת סטארבקס, במסיבת עיתונאים לאחר ההצבעה על הקמת איגוד לעובדי סטארבקס בבאפלו (צילום: AP Photo/Joshua Bessex)

ואכן, שלושה סניפים נוספים של סטארבקס בבאפלו וסניף נוסף באריזונה עתרו לקיים בחירות לאיגוד, אך לא נקבע תאריך.

מגמה רחבה

נסיון ההתאגדות בסטארבקס החל תוך כדי גל מחאות עובדים בארה״ב, שיש המגדירים אותו כשיא של 50 השנים האחרונות. בחודשים האחרונים התרחבו שיעורי ההתאגדות וכללו עובדי מחסנים, עובדי מוזיאונים ועובדים במוסדות אקדמיים. מאבק נוסף שעורר תשומת לב רבה נוהל על ידי עובדי אמזון במתקן באלבמה, שניסו להתאגד באפריל מול לחץ כבד של הנהלת אמזון. העובדים לא זכו לרוב בהצבעה, אך המועצה ליחסי עבודה הורתה על בחירות חדשות לאחר שהאיגוד ערער על התוצאה.

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר

כל העדכונים בזמן אמת

הירשמו לקבלת פושים מאתר החדשות ״דבר״
נרשמת!