דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום רביעי כ"ד בשבט תשפ"ב 26.01.22
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
כלכלה

ועדה מיוחדת לטיפול בנכי צה״ל ממליצה: להגדיל את הסיוע בשכר דירה עד ל-7,000 ש״ח

המענקים שניתנו לנכי צה״ל עבור סיוע בדיור נשחקו בעשור האחרון ב-40% | ועדה בראשות מנכ״ל משרד השיכון לשעבר, ממליצה להגדיל את תקציב הסיוע ב-16 מיליון שקלים | המהלך דורש את הסכמת משרד הביטחון והאוצר

הפגנת נכי צה"ל מול משרד הביטחון (צילום: מרים אלטשר/פלאש90)
דוד טברסקי

ועדה מיוחדת לעניין הדיור של נכי צה״ל ממליצה על הגדלת תקציב הסיוע ב-16 מיליון שקלים בשנה. הסיוע הנוסף יתבטא במענקים, בסיוע שכר דירה ובתמיכה בפתרונות דיור לנכים שאחוז נכותם נקבע לצמיתות.

הגדלת התקציב נועדה להתמודד עם שחיקה של 40% במענקים ובסיוע לשכר דירה לאחר עשור של קיפאון בגודל הסיוע.

כ-180 אלף זכאים מקבלים כיום סיוע בהיקף של כ-2 מיליארד שקלים ממשרד הביטחון, אך הסיוע קטן ורובו מבוסס על מדדים שאינם משקפים את מצב שוק הדיור. בעשור האחרון נרשמה שחיקה של 40% במענקים אל מול העלייה במחירי הדירות (עלייה של כ-150% מאז 2007).

מחאתו של איציק סעידיאן על רקע השחיקה במענקים והקושי הרב בקבלת סיוע כלכלי, הובילה להחלטת הממשלה על הרפורמה במערך השיקום. שר הביטחון בני גנץ החליט על הקמת ועדה ייעודית לבחינת נושא הדיור ובראשה נבחר לעמוד מנכ"ל משרד השיכון לשעבר, חגי רזניק.

״ראשי המערכת ראו את הבעיה אבל היה צריך לרענן את האבק ולייצר יחס אישי״, אומר רזניק ל׳דבר׳, ״במערכות ציבוריות קיים מתח מתמיד בין הרצון לייצור קריטריון שוויוני לכולם, לכזה שיודע לראות את החריג. אחרי עבודה קשה יצרנו מתווה שגם יכפיל את המענקים והתקציבים לכלל הנכים במשולב להגנות לפרט״.

חגי רזניק, ראש הוועדה לבחינת נושא הדיור של נכי צה"ל (צילום: מוא״ז גלבוע)

הדו"ח אותו הגיש רזניק למשרד הביטחון בשבוע שעבר, דורש את הכפלת סכומי המענקים לרכש דירות, והצמדת כלל סעיפי הסיוע למדד מחירי הדיור. בין המלצות הדו״ח הגדלת הסיוע בתשלום שכר דירה ב-1,200 עד 7,000 שקלים.

כחלק מניסיון להתמודד עם קיפאון עתידי בסיוע, מחברי הדו״ח ממליצים לנתק את גודל הסיוע בשכר דירה משער הדולר, תקנה מנהלית ישנה שהביאה לקיפאון. בנוסף, מומלץ להגדיל את המענק לנכים בדרגת נכות מיוחדת במעל למחצית מיליון שקלים. הוועדה ממליצה גם על שינוי בהענקת הסיוע לשיפוצים לצרכים רפואיים בבתי נכים, הניתנים היום כמענק חד פעמי של עד 86 אלף שקלים.

לצד המטרות לטווח הקצר, הוועדה המליצה על יצירת תכנית מסודרת להגדלת היצע הדירות שיש כיום בידי משרד הביטחון, העומד על כ-100 דירות בלבד.

עדכון הסעיפים שיביא להגדלת התקציב ב-16 מיליון שקלים יצטרך לקבל את אישור משרד הביטחון ואגף התקציבים באוצר.

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר
תגובות

כל העדכונים בזמן אמת

הירשמו לקבלת פושים מאתר החדשות ״דבר״
נרשמת!