דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום רביעי כ"ד בשבט תשפ"ב 26.01.22
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
כלכלה

האינפלציה הגבוהה ביותר מאז 1982: מדד המחירים לצרכן בארה"ב זינק ב-7%

עליות המחירים מחקו למעשה את עליות השכר מהן נהנו אמריקאים רבים במהלך ההתאוששות הכלכלית ממשבר הקורונה | הפדרל ריזרב ערוך להעלות את שיעור הריבית מוקדם מהצפוי

נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן. (צילום: AP Photo/Pablo Martinez Monsivais)

מדד המחירים לצרכן בארה"ב זינק בדצמבר ב-7% לעומת השנה הקודמת. מדובר בשיעור האינפלציה הגבוה ביותר במדינה מאז 1982 והוכחה נוספת לעלייה מחירי המזון, הדלק, שכר דירה ומרכים חיוניים אחרים מגבירה את הלחץ הפיננסי על משקי הבית האמריקאים.

האינפלציה זינקה במהלך ההתאוששות מהמיתון שיצרה מגפת הקורונה, כשהצרכנים בארה"ב הגבירו את הוצאותיהם על דברים כמו מכוניות, רהיטים ומוצרי חשמל. העלייה בהיקף הקניות הביאו לפקקים בנמלים ובמחסנים, והחריפו את המחסור באספקת שבבי מחשב וחלקי סחורות אחרים.

גם מחירי הדלק רשמו עלייה משמעותית, באופן חלקי בגלל שהאמריקאים נסעו יותר בחודשים האחרונים אחרי שמיעטו לעשות זאת בתחילת המשבר.

עליות המחירים מחקו למעשה את עליות השכר שרבים בארה"ב קיבלו. כתוצאה, משקי בית רבים, בעיקר כאלה של משתכרי שכר נמוך, מתקשים לעמוד בעלויות בסיסיות.

סקר שנערך לאחרונה מצא שהאינפלציה החלה לעקוף את מגפת הקורונה ברשימת הנושאים שמדאיגים את הציבור האמריקאי. התפתחות כזאת מהווה סיכון פוליטי ברור לנשיא ג'ו ביידן ולחברי המפלגה הדמוקרטית בקונגרס.

נגיד הפדרל ריזרב ג'רום פאוול אמר אתמול (שלישי) לוועדה בקונגרס שהבנק המרכזי של ארה"ב מוכן להאיץ את תכניותיו להעלאת שיעור הריבית במהלך השנה הנוכחית אם יעריך שהצעד נחות לעצירת האינפלציה.

גורמים בבנק המרכזי העריכו ששיעור הריבית קצרת הטווח, שעומדת כעת על 0%, יעלה שלוש פעמים במהלך 2022. כלכלנים רבים חוזים ארבע העלאות ריבית מצד הפד.

העלאת הריבית צפויה להעלות את מחיר המשכנתאות וההלוואות לרכישת רכב בארה"ב, כמו גם את מחיר ההלואות לעסקים. מה שעלול להאט את הכלכלה האמריקאית.

הבנק המרכזי האיץ גם את סיום את רכישת אגרות החוב החודשית שלו, שהייתה אמורה להנמיך את הריבית ארוכת הטווח ולעודד לקיחת הלוואות והוצאה עסקית.

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר
תגובות

כל העדכונים בזמן אמת

הירשמו לקבלת פושים מאתר החדשות ״דבר״
נרשמת!