דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום רביעי כ"ד בשבט תשפ"ב 26.01.22
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
בריאות

ארצות הברית מודאגת מכך שהילדים לא מתחסנים, ושוקלת לחלק לציבור מסכות N95

נגיף ללא גבולות: חובת עטייתן של מסכות עולה שוב לדיון בארצות הברית | סין מתכוננת לאירוח אולימפיאדת החורף, ומקווה שסגר והגבלות מחמירות יעצרו את התפרצויות התחלואה | אוסטרליה התרגלה להיות כמה צעדים לפני שאר העולם במלחמה בנגיף, אבל האומיקרון גורם לה לשבור שיאים שליליים

  • אב וילדה מגיעים להתחסן באילינוי. שיעורי התחסנות מדאיגים בקרב בני 11-5 (AP Photo/Nam Y. Huh, File)
  • בדיקות קורונה במלבורן, אוסטרליה. האומיקרון שינה את כללי המשחק (AP Photo/Rick Rycroft, File)
  • בדיקת קורונה באוסטרליה (AP Photo/Rick Rycroft, File)
  • סין נערכת לאולימפיאדת החורף (צילום: AP Photo/Mark Schiefelbein)

ארצות הברית

התחלואה ברחבי המדינה ממשיכה להתפשט, והדיון על חובת עטייתן של מסכות שוב מתעורר, אף שהציבור כבר עייף מהגבלות והנחיות. במוקד הדיון עומדים בתי הספר הממלכתיים, שרבים מהם נסגרו בשל התפשטות התחלואה. במקומות רבים בוטלה חובת המסכות.

הממשלה שוקלת לחלק לציבור מסכות איכותיות מדגם N95 או KN95. יועצו של הנשיא ג'ו ביידן לטיפול בקורונה, ג'ף זינטס, אמר אתמול: "אנחנו שוקלים בכובד ראש אפשרויות להנגיש את המסכות האיכותיות לכלל הציבור", והוסיף שהממשלה מחזיקה במאגר של יותר מ-750 מיליון מסכות N95.

לדברי ד"ר רושל וולנסקי מהמרכז לבקרת מחלות ומניעתן (CDC), המסכה הטובה ביותר היא "המסכה שאתה יכול לעטות למשך יום שלם, ומאפשרת לך להיות בחלל סגור עם אנשים נוספים".

בהצבעה שנערכה בשאיין, בירת ויומינג, ביום שני, הוחלט לבטל את חובת המסכות שחלה על תלמידים ומורים מספטמבר 2020. בנוסף, הוחלט על הקלת ההגבלות, ולחייב בבידוד רק חולים סימפטומטים או מאומתים, ולא אנשים שנחשפו אליהם. הבידוד ייארך חמישה ימים, ובחמשת הימים שאחריו יידרש החולה לעטות מסכה.

שיעור ההתחסנות בארצות הברית בקרב בני 11-5 נמוך במיוחד, ככל הנראה עקב חוסר אמון ברשויות, הפצת דיסאינפורמציה ועיכובים רבים שנבעו מחופשות החגים ומזג האוויר החורפי.

נכון לשלשום, רק 17% מהילדים בגילים אלה מחוסנים באופן מלא, חודשיים אחרי שהוחלט לחסן קבוצת גיל זו. בוורמונט השיעור עומד על 48%, בקליפורניה על 19%, ובמיסיסיפי על 5% בלבד.

בסתיו נרשם קצב התחסנות גבוה בבתי הספר היסודיים, אבל מאז הוא הואט, והאומיקרון מגביר את החשש מפני התפרצות בקרב ילדים.

סין

המדינה מתמודדת עם התפרצויות תחלואה, שבועות ספורים בלבד לפני פתיחת אולימפיאדת החורף בבייג'ין. גם בבירה התחלואה המתפשטת, וקצב ההדבקה עולה בשל זן האומיקרון.

לאור ההצלחה של המשחקים האולימפיים, סין עומדת למבחן נוסף, ובבייג'ין מגבירים את מדיניות אפס הסובלנות לנגיף. יותר מ-20 מיליון איש ברחבי סין מצויים בסגר או הגבלות מחמירות.

אוסטרליה

ראב תומס בילה 262 יום בביתו במלבורן, כמו מיליוני אחרים במדינה שהטילה את הסגר המחמיר ביותר בעולם. הוא אב חד-הורי לשניים, ובעל חברת הפקות של אירועי תרבות.

באוקטובר החל הסגר להשתחרר לאיטו. החברה של תומס החלה לקבוע שוב אירועים, והברים והמועדונים ומלבורן נפתחו מחדש.

ואז הגיע האומיקרון.

הזן החדש התפשט בכל אוסטרליה למרות שיעורי ההתחסנות הגבוהים שהבדילו אותה משאר העולם במשך שנתיים.

"אמרתם לציבור להישאר בבתים, ואפילו לא לבדוק את תיבת הדואר שלהם אחרי 20:00 בערב, ואז אמרתם: 'אוקיי, עברנו את התקופה הקשה'", אומר תומס, שהחברה שלו, אנת'ם אנטרטיינמנט, סוגרת כמעט שנתיים שלמות של הפסדים. "ואז שוב, שוב, שוב!"

באוסטרליה מדווח על 600 אלף חיוביים מתוך אוכלוסייה של כ-26 מיליון בני אדם, אבל המומחים מעריכים שהמספר האמיתי גבוה בהרבה. מצד אחד, הפוליטיקאים מנסים לעמוד בהתחייבויות שלהם לפני התפרצות האומיקרון, להקל בהגבלות. מצד שני, הזן מדבק במיוחד.

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר
תגובות

כל העדכונים בזמן אמת

הירשמו לקבלת פושים מאתר החדשות ״דבר״
נרשמת!