דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום רביעי כ"ד בשבט תשפ"ב 26.01.22
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
עבודה

עבודה מסוכנת בגובה, היעדר ציוד מגן: עלייה של 19% בדיווחי עובדים ואזרחים על ליקויי בטיחות

המוסד לבטיחות וגיהות קיבל בשנה החולפת 2,655 פניות מהציבור על ליקויי בטיחות באתרי בנייה, בחקלאות ובתעשייה | בנוסף ביצעו צוותי המוסד כ-20 אלף בדיקות ליקויי בטיחות במקומות עבודה

צוותי שטח של המוסד לבטיחות ולגיהות (צילום: המוסד לבטיחות וגיהות)
ניצן צבי כהן
ניצן צבי כהן
כתב לענייני עבודה
צרו קשר עם המערכת:

המוסד לבטיחות ולגיהות קיבל 2,655 פניות של אזרחים ועובדים בנוגע לליקויי בטיחות במקומות עבודה ואתרי בניה בשנת 2021, עלייה של 19% לעומת שנת 2020.

הפניות הועברו באמצעות אתר 'קו החיים' שהוקם במוסד לבטיחות ולגיהות בשנת 2019. בעבר התמקד קו החיים בענף הבניין בלבד ובפניות עוברי אורח, אך השנה הרחיב הקו את פעילותו גם לדיווחי עובדים בכלל הענפים, בהם גם ענף החקלאות והתעשייה. לצורך כך הותאם הקו כך שיתאפשר לעובדים לדווח גם באופן אנונימי, כדי להוביל לשיפור בתנאי עבודתם.

בעקבות כל דיווח לקו החיים מגיע מדריך בטיחות מטעם המוסד לבטיחות ולגיהות למקום העבודה, ומבצע סקר ליקויים והדרכת בטיחות במקום. במידת הצורך מעביר המוסד את פרטי הדיווח גם למנהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית במשרד העבודה, לצורך פעולות אכיפה. האתר מאפשר לצרף לדיווח גם תמונות או סרטון המציגים את ליקוי הבטיחות, וכן לצרף דיווח בשפה העברית או הערבית.

הליקויים הנפוצים: עבודה בגובה, היעדר ציוד מגן אישי

הממצאים הנפוצים ביותר שנמצאו על ידי מדריכי המוסד לבטיחות וגיהות באתרים אליהם הגיעו כתוצאה מדיווחי עובדים ואזרחים לקו החיים היו:

  • אירועים של שימוש לקוי בסולמות ועבודה מסוכנת בגובה (639 מקרים);
  • אירועים של היעדר ציוד מגן אישי נדרש (564 מקרים);
  • היעדר מנהל עבודה באתרי בניין כנדרש בחוק (418 מקרים);
  • פיגומים לקויים (404 מקרים);
  • בעיות שילוט וגידור (338 מקרים);
  • ליקויים הקשורים לעגורנים ולמנופים (227 מקרים).

מרבית הדיווחים על ליקויי בטיחות באתרי בניה ובמקומות העבודה, עם 291 דיווחים לקו על ליקויים בעיר. בירושלים דווחו 221 מקרים, בבני ברק 110, ובראשון לציון 92.

22 בדיקות ליקויים במקומות עבודה, מחציתן באתרי בנייה

מלבד פעילות קו החיים, ביצע המוסד לבטיחות ולגיהות כ-22 אלף פעילויות אבחון ליקויים במקומות עבודה, מהם כ-10.7 אלף באתרי בניה בהם בוצעו פעילויות אבחון והדרכות.

בתחום הדרכות הבטיחות באתרי הבנייה, המוסד לבטיחות וגיהות שם דגש מיוחד בפעילות ההדרכתית במבני מגורים ומבני תעשייה וציבור, וכן גם בתחומים של התחדשות עירונית ושיפוצי מבנים קיימים.

בנוסף הורחבה פעילות ניידות ההדרכה האינטראקטיביות של המוסד, המציעות הדרכה חינמית בנושא בטיחות לעובדים ומנהלים במקומות עבודה מגוונים בענפי המשק השונים (חקלאות, בניין, תעשייה ועוד). ההדרכות ניתנות ב-7 שפות (עברית, ערבית, סינית, תורכית, רוסית, רומנית ותאית) ולמעלה מ-30 אלף עובדים בכ-1,563 מקומות עבודה עברו אותן במהלך השנה החולפת.

מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי, ד"ר מיקי וינקלר: "אנו פועלים כל הזמן להרחיב את הפעילות, המענה והחניכה למנהלים במקומות העבודה כדי לסייע בידם למנוע את תאונת העבודה ומחלת המקצוע. מדריכי המוסד לבטיחות ולגיהות הרחיבו את הפעילות בשנת 2021 ועבדו מסביב לשעון בכדי לעשות צעד נוסף בדרך ל-'חזון אפס תאונות' בישראל.

"גם בשנת 2022 אנו נמשיך לקדם את הבטיחות בעבודה והבריאות התעסוקתית, ונגיע לכל אתר ואתר בכדי לסייע באבחונים למנהלים ובהדרכות לעובדים ללא עלות. אנו מזמינים את כל המעסיקים והמנהלים לשלב כוחות איתנו ולהיעזר בנו לקידום הבטיחות במקום עבודתם".

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר
תגובות

כל העדכונים בזמן אמת

הירשמו לקבלת פושים מאתר החדשות ״דבר״
נרשמת!