נשיא הפיליפינים, רודריגו דוטרטה, התנצל בפני היהודים בכל העולם אתמול (א') בעקבות השוואתו ביום שישי האחרון בין מלחמת הדמים אותה הוא מנהל כנגד סוחרי הסמים לבין היטלר והשואה.

בהתנצלותו אמר דוטרטה "אני מתנצל מעומק הלב בפני הקהילה היהודית" והוסיף "זו מעולם לא היתה כוונתי". דוטרטה עורר סערה ביום שישי האחרון בנאומו בו אמר "מציירים אותי כבן דודו של היטלר" והוסיף "היטלר רצח שלושה מיליון יהודים, יש שלושה מליון מכורים לסמים (בפיליפינים מ.ר.), אני אשמח לשחוט אותם". את אמירה זו אמר בתגובה לביקורת והדאגה מצד המערבי וארגוני זכויות אדם על כך שמוערך שבמהלך שלושת חודשי כהונתו כנשיא נרצחו 3,000 סוחרי וצרכני סמים.

בנאום ההתנצלות הסביר דוטרטה כי הוא מבין שדבריו עוררו זעם בקרב הקהילות היהודיות בעולם וקבע "אני רוצה להבהיר כאן ועכשיו, מעולם לא התכוונתי לפגוע בזכר ששת המיליון שנרצחו בשואה". עוד הסביר דוטרטה כי החלטתו להזכיר את היטלר היתה בלעג למתנגדיו המשווים אותו למנהיג הנאצים, "בדבריי התכוונתי אלי, שאני לכאורה היטלר שהרג הרבה אנשים".

במהלך החודשים בהם נשמעת הביקורת הקשה הנמתחת בעקבות היד הקשה במאבקו כנגד משתמשי וסוחרי הסמים, הטיח דוטרטה אמירות לא דיפלומטיות בעליל כנגד בכירים במדינות המערב. אחת מאמירות אילו הופנתה כנגד נשיא ארה"ב, ברק אובמה, אותו כינה "בן זונה". מלחמתו הקשה של דוטרטה זו לאהדה רבה בקרב אזרחי הפיליפנים.