דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום שלישי ט"ז בשבט תשפ"ב 18.01.22
12°תל אביב
  • ירושלים
  • 12°תל אביב
  • 11°חיפה
  • 11°אשדוד
  • באר שבע
  • 11°אילת
  • טבריה
  • צפת
  • 10°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל

יהודי אתיופיה / 64 עולים חדשים מאתיופיה נחתו אתמול בישראל

עשרות קרובי משפחה חיכו בהתרגשות לעולים, שאת חלקם לא ראו יותר מ-20 שנה. אברהם, שמשפחתו נשארה באתיופיה: "אחיותיי עדיין שם, המדינה צריכה להביא את כולם".

64 מיהודי אתיופיה, בני עדת הפלאשמורה, מגיעים לישראל, אוקטובר 2016 (צילום: דבר ראשון)
דוד טברסקי

64 עולים חדשים מאתיופיה נחתו אתמול (ראשון) בערב בנתב"ג. עשרות קרובי משפחה, תומכים ומקבלי פנים הגיעו לטרמינל 1 לקבל את העולים, אשר חלקם לא ראו את משפחותיהם מעל 20 שנה. המשפחות הנרגשות חיכו שעות ארוכות מחוץ לטרמינל, כאשר רק לקראת חצות יצאו העולים את אולם הנחיתות בטרמינל 3 ונפגשו עימם לראשונה.

"לא ראיתי את אחי 17 שנה"…. "לא ראיתי בני 22 שנה" היו רק חלק מהקריאות של בני המשפחה עם כניסתם לטרמינל. אמהות החזיקו פרחים ובלונים והזילו דמעה. בקהל היו גם הרבה חיילים, חלקם עלו לארץ ללא משפחתם ואף שירתו בצוק איתן. באירוע נכחו גם ראש הסוכנות היהודית ואסיר ציון, נתן שרנסקי. שרת הקליטה סופה לנדבר (ישראל ביתנו) וח"כ דודי אמסלם ואברהם נגוסה מהליכוד, אשר פעלו בשנה האחרונה למען העלאתם של אחרוני יהודי אתיופיה.

"לאחר שלוש שנים שבהן שערי העלייה מאתיופיה לישראל היו נעולים, העלייה מאתיופיה דווקא היום, במהלך עשרת ימי תשובה בהם אנו נמצאים, מסמלת שיבה לארץ ישראל ולעם ישראל" אמר ח"כ אברהם נגוסה בטקס קבלת העולים.

דודי אמסלם, סופה לנדבר, נתן שרנסקי ואברהם נגוסה בטקס לציון הגעתם של 64 מיהודי אתיופיה לישראל. (צילום: דבר ראשון)

דודי אמסלם, סופה לנדבר, נתן שרנסקי ואברהם נגוסה בטקס לציון הגעתם של 64 מיהודי אתיופיה לישראל. (צילום: דבר ראשון)

"גם לאור אירוע הטרור הקשה היום, חשוב לזכור שהעלייה היא הדרך הטובה ביותר לחזק את דמותה היהודית של מדינת ישראל ולנצח את מבקשי רעתנו. הפתיחה מחדש של שערי העלייה ליהודי אתיופיה היא עשיית צדק למשפחות הקרועות במשך שנים רבות. האירוע הערב הוא צעד חשוב בדרך להשלמת העלייה של כל 9,000 אחינו שנותרו מאחור באתיופיה". מוקדם יותר מחוץ לאולם הטרמינל, התייחס נגוסה למצב העגום בו  אלפי אנשים עדיין קרועים משאר בני משפחתם ומחכים שיתנו להם את האישור לעלות לארץ. "זה קשה לנו, שהילדים שלנו פה וההורים שם. שהאחים והאחיות נפרדים. איפה עוד רואים כזה דבר? עולים מרוסיה? מצרפת? זו אפליה על עניינים כלכליים". בסוף נאומו קרא נגוסה לממשלת ישראל ליישם את החלטתה להעלות את שארית יהודי אתיופיה לארץ "אני שוב ושוב קורא לממשלה לבצע את החלטת הממשלה מנובמבר 2015 כלשונה ולהעלות את כל אחינו שנמצאים באדיס אבבה ובגונדר בהקדם".

64 מיהודי אתיופיה מגיעים לישראל. (צילום: דבר ראשון)

64 מיהודי אתיופיה מגיעים לישראל. (צילום: דבר ראשון)

64 מיהודי אתיופיה מגיעים לישראל. (צילום: דבר ראשון)

64 מיהודי אתיופיה מגיעים לישראל. (צילום: דבר ראשון)

"כמו שהבאנו היום מטוס, כך גם אנחנו נביא את כל שאר המשפחות שצריכות להתאחד" אמר שרנסקי, "אלו השלבים האחרונים של עלייה היסטורית, מהעליות החשאיות של מבצע משה ועד היום".

אברהם, שהגיע הערב לפגוש את העולים למרות שאחותו, אותה לא ראה שנים, עדיין לא עלתה לארץ, התרגש לקראת הביקור אך גם לא חסך מביקורתו. "עד סוף השנה אמורים להגיע 1,340 עולים. אחיותיי עדיין שם והמדינה צריכה להביא את כולם". ע"פ נתוני הסוכנות היהודית ומשרד הקליטה, באתיופיה מחכים כיום בין 9 ל 10 אלף יהודים המבקשים לעלות לארץ ולהתאחד עם משפחותיהן

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר
תגובות

כל העדכונים בזמן אמת

הירשמו לקבלת פושים מאתר החדשות ״דבר״
נרשמת!