שלשום (ראשון) החל צבא עיראק, בשיתוף פעולה עם מליציות כורדיות וכוחות הקואליציה בראשות ארה"ב, לנסות ולכבוש מחדש את העיר מוסול בצפון עיראק. דאע"ש השתלטו על העיר מוסול ביוני 2014. בזכות שיתוף הפעולה בין הכוחות הכורדים לצבא העיראקי, הוסכם כי החיילים הכורדים יובילו בשלב זה את הכוחות הראשונים על החזית המזרחית של מוסול.

ראש ממשלת עיראק, חייד אל-עבאדי, כתב בחשבון הטוויטר שלו: השעה נוקפת – המבצע לשחרור מוסול החל. אנשי מוסול היקרים, האומה העיראקית תחגוג ניצחון.

הודעתו של ראש ממשלת עיראק, חיידר אל-עבאדי, על פתיחת המערכה לכיבוש מוסול מידי דאע"ש:

מטרת המבצע, אשר צפוי להיות הקשה ביותר מאז יצאו כוחות ארה"ב מעיראק ב-2011, היא להרחיק את כוחות המדינה האיסלמית שצרים על העיר השנייה בגודלה בעיראק.

סטיבן אובריאן, הממונה על הפעילות ההומניטארית באו"ם, אמר לאחר פתיחת המערכה כי הוא מוטרד מהפגיעה באוכלוסיה בעת כיבוש העיר. "ככל הנראה מליון איש יאלצו לברוח מבתיהם בעת המבצע." אובריאן דחק בכל הצדדים המעורבים, "לקיים את התחייבויותיהם לפי המשפט ההומניטארי הבינלאומי, להגן על אזרחים ולהבטיח להם גישה לסיוע, לו הם זכאים וראויים."

סוכנות AP מסרה כי כבר אמש שחרור הכוחות הכורדיים מספר קטן של כפרים, אך התקדמות הכוחות נבלמה לעת עתה בשל מטעני צד שהופעלו כנגד הטנקים הכורדים.

כוחות לחימה בטרור מצבא עיראק נערכים להשתלטות על העיר מוסול (צילום: סוכנות AP).

כוחות לחימה בטרור מצבא עיראק נערכים להשתלטות על העיר מוסול (צילום: סוכנות AP).

בשלב זה, כאשר האויב דאע"ש עדיין שולט במוסול, הכוחות השונים פועלים במשותף – הכורדים, צבא עיראק, כוחות טורקיים, שבטים סוניים ומליציות שיעיות, וכוחות הקואליציה בהובלת ארה"ב. הפרשנים כולם בטוחים ששיתוף הפעולה הנוכחי לא יימשך לאחר כיבוש העיר, או במקרה הרע, תבוסה.

ביוני השנה, שחררו כוחות צבא עיראק את העיר פלוג'ה, וכבר אז הכריז ראש הממשלה כי היעד הבא הוא מוסול.