דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום שבת כ"ו בסיון תשפ"ב 25.06.22
25°תל אביב
  • 18°ירושלים
  • 25°תל אביב
  • 24°חיפה
  • 25°אשדוד
  • 23°באר שבע
  • 35°אילת
  • 28°טבריה
  • 21°צפת
  • 24°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
מגזין דבר

מנגישים את הטבע

פארק תל דור. פינות ישיבה מעוצבות מאפשרות לנוח ולהתבונן בסביבה (צילום: יואב פלד)

התשובה לצפיפות העירונית: פארק תל דור, שנפתח באחרונה בחוף הכרמל, ופארק הציפורים בעמק חפר, הפכו תחת ידיהם של אדריכלי נוף, למקומות בילוי נעימים, פתוחים ונגישים לכל, בלי לפגוע בצמחייה הטבעית ובבעלי החיים

מיכאל יעקובסון
מיכאל יעקובסון
אדריכל וכותב אורח
צרו קשר עם המערכת:

תופעה מבורכת הולכת ומתפתחת בישראל, גם אם באיחור קל אחרי שאר העולם: שטחים פתוחים שהיו לא נגישים משנים את פניהם ונפתחים לציבור כאתרים מבוססי טבע.

בישראל חשיבותה של התופעה גבוהה יותר מאשר במקומות אחרים בעולם, בעיקר בגלל צפיפות הבינוי, התפשטותו אל המרחבים הפתוחים והפגיעה וההרס של הנוף והטבע, שנראים לעתים כאילו רשויות התכנון לא שולטות בהם. כיום ניתן לזהות היטב כיצד המרחק בין אזורי המגורים אל הטבע הולך וגדל, והשטחים הפתוחים שנותרו הולכים ומצטמצמים בהיקפם ובאיכותם. את המגמה הזו חייבים לעצור ולפארקים מבוססי טבע יכול להיות מקום מרכזי בהיפוך המגמה.

שניים מהפארקים הבולטים ששווה להכיר הם פארק הציפורים בעמק חפר (שנקרא גם "אגמון עמק חפר"), והפארק בתל דור בחוף הכרמל. אלה מקומות ששווה לנסוע אליהם שעה ארוכה, כדי לטייל בהם ברוגע, או לערוך בהם פיקניק רומנטי או משפחתי. והכניסה אליהם לגמרי חופשית.

שני הפארקים שונים באופיים, האחד סמוך לחוף הים והשני בלב שטח חקלאי, אך בשניהם נעשתה התערבות מינימלית, בחיזוק של עיצוב עכשווי, תוך שמירה על מערכות אקולוגיות וריבוי מיני בעלי חיים וצמחייה מקומית.

בזכות אלה ניתנת לקהל המבקרים בפארק הזדמנות נוחה ונעימה להיפגש עם הטבע והסביבה המקומית, ויותר מכך – הם מאפשרים לטבע להמשיך ולהתפתח.

תל דור: כאן הים הוא הכוכב

תל דור שמצפון לקיבוץ נחשולים בחוף הכרמל היה אזור פתוח (מאז חרבה העיר הרומית ששכנה במקום), אך לא נחשב לאטרקציה יוצאת דופן או כזו שנגישה לכל. ביוזמת החברה הממשלתית לתיירות ורשות הטבע והגנים, ובהשקעה של כ-5 מיליון שקלים, הוקם לאורך חוף הים פארק חדש מבוסס טבע, בשטח של כ-50 דונם, ונפתח לפני חודשים אחדים לציבור.

פארק תל דור. ארכיאולוגיה מכוסה צמחים (צילום: יואב פלד)

תשתית יפה וטובה, שלא פוגעת בפראיות של המקום (צילום: יואב פלד)

נקודת תצפית מוצלת ופינת הסברה (צילום: יואב פלד)

הטבע החופי בא לידי ביטוי בצמחייה הצפופה (צילום: יואב פלד)

שביל הליכה רחב ונוח, שנגיש גם לעגלות וכסאות גלגלים (צילום: יואב פלד)

הים הוא אמנם הכוכב הראשי כאן, אך מה שהופך את הפארק לייחודי הם השרידים הארכיאולוגיים והטבע. הארכיאולוגיה מכוסה ברובה באדמה ובצמחייה, ורק חלקים ממנה חשופים לעין, כמו למשל המקדשים והנמל העתיק. אבל הטבע החופי כאן בא לידי ביטוי בין השאר בצמחייה הצפופה והנמוכה המכסה את רכס הכורכר לצד החוף.

אדריכלי הנוף ארנה בן-ציוני ובארי בן-שלום, ממשרד "אב אדריכלות נוף", יצרו כאן שביל הליכה רחב ונוח, כזה שנגיש גם לעגלות וכסאות גלגלים. השביל שאורכו כ-800 מטרים עשוי מבטון ומשולבים בו פסים מפלדת קורטן – אלמנט עיצובי שבולט בטבע, אך לא יותר מדי.

האתגר המרכזי בעבודה היה, לדברי בן-ציוני, האופן שבו ישלבו תשתית יפה וטובה, כדבריה, בלי לפגוע בפראיות של המקום.

השביל נפתח במבנה כניסה שתכנן האדריכל אבי אור, שבו יש שירותים, חנות נוחות עם מידע ותצפית על הגג. בעתיד מתוכנן לקום כאן גם מועדון להשכרת קייקים ומלתחות, שלבטח ישפרו את השירות למתרחצים, ויחזקו את מעמדו של המקום.

לאורך השביל נקבעו שתי נקודות תצפית מוצלות בציליות. אדריכלי הנוף ביקשו להוסיף גם עצי צל לאורך השביל, אך קשיי תחזוקה שנובעים מהקרבה לים מנעו זאת. אבל הצמחייה לאורך השביל עשירה ומרהיבה. פינות ישיבה מעוצבות מאפשרות לנוח ולהתבונן בסביבה. ומי שמעוניין יכול כמעט בכל נקודה לנטוש את השביל ולרדת אל החוף.

פארק הציפורים: מסתורי תצפיות לכל גיל

בריכות הדגים שהיו ענף מרכזי בקיבוץ עין החורש בעמק חפר איבדו את מעמדן עם שקיעתו של הענף, נעזבו והוזנחו. ביוזמת רשות ניקוז ונחלים שרון ובהשקעה של 6.5 מיליון שקלים שהתקבלו מקק"ל קנדה, המשרד להגנת הסביבה והקרן לפיתוח שטחים פתוחים, הוביל האדריכל ליאור לוינגר מסטודיו "אורבנוף" את הפיתוח של 300 הדונמים של הפארק ואת פתיחתו לציבור.

את הבריכות שעומקן הוא כמטר וחצי, מקיפים שבילים נוחים, גם לאנשים עם מוגבלות. צמחייה מקומית נשתלה לצדי השביל וגדות הבריכות. עבודות העפר שבוצעו במסגרת הכשרת האתר היו מזעריות, כדי לא לפגוע בבתי הגידול של הצמחייה ובעלי החיים המקומיים וגם כדי לשמור על בריכות המקוריות שהן חלק מהמורשת של הקיבוץ הסמוך.

פארק הציפורים בעמק חפר. בריכות הדגים נעזבו והוזנחו עם שקיעתו של הענף (צילום: מיכאל יעקובסון)

הכמיהה לטבע התחזקה במהלך סגרי הקורונה (צילום: מיכאל יעקובסון)

צמחייה מקומית נשתלה לצדי השביל וגדות הבריכות (צילום: מיכאל יעקובסון)

בין בריכה לבריכה הותקנו מסתורי תצפיות ציפורים שעוצבו מחומרים טבעיים (צילום: מיכאל יעקובסון)

הפתחים בגבהים משתנים, ומותאמים לרעיון ההנגשה של האתר כולו (צילום: מיכאל יעקובסון)

עבודות העפר היו מזעריות, כדי לא לפגוע בבתי הגידול של הצמחייה ובעלי החיים המקומיים (צילום: מיכאל יעקובסון)

בתכנון המקורי ביקש לוינגר לשלב גם "אגנים ירוקים", שתפקידם היה לנקות את מי נחל אלכסנדר הסמוך באמצעות צמחייה מיוחדת, אך חלק זה בפארק לא התממש.

בין בריכה לבריכה הותקנו מסתורי תצפיות ציפורים שעוצבו מחומרים טבעיים. במסתורים יש שילוט הסבר על בעלי החיים בסביבה, כמו גם פתחים בגבהים משתנים, שמותאמים לרעיון ההנגשה של האתר כולו. ההנגשה היא לכל אדם – בכל גיל ובכל מצב, העיקר שמנוחת הציפורים שעוצרות בבריכות לא תופרע וכל אחד יוכל להתבונן בהן.

לדברי לוינגר, לא פעם יש כאלה שאינם מבינים שפארק מסוג כזה לא קם בקסם או בתקציב אפסי, אלא דורש תכנון של צוות יועצים שלם שכולל למשל אקולוג. התקציב, הוא אומר, דומה מאוד להשקעה שנדרשת בפארק רגיל. עם זאת, הכמיהה של האדם לטבע, מגמה שהתחזקה והורגשה היטב במהלך הסגרים שהוטלו עם פרוץ מגפת הקורונה, כמו גם עומסי התנועה הכבדים בכבישים, מדגישים את חשיבותם של פארקים שמאפשרים לאדם לפגוש שוב את הטבע וגם את עצמו.

כיום מוביל לוינגר פארקים נוספים באזורים המתאפיינים בעירוניות צפופה, וגם בהם הוא משתדל לחזק ככל הניתן את ממד הטבע. על "שולחן התכנון" במשרדו מונחות תוכניות ל"פארק צריפין" – לשעבר מחנה צבאי ובעתיד שכונת מגורים; לפארק ב"מוזיאון ארץ-ישראל" בתל אביב; ולפארק בשכונת נווה-גן ברמת השרון. הוא ממליץ לקדם פארקים מבוססי טבע גם לאורך נחל שורק בעמק צרעה הסמוך לבית שמש; וגם לאורך יובלי הירקון הסמוכים להוד השרון.

 

 

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר

כל העדכונים בזמן אמת

הירשמו לקבלת פושים מאתר החדשות ״דבר״
נרשמת!