דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום רביעי כ"ד באייר תשפ"ב 25.05.22
20°תל אביב
  • 20°ירושלים
  • 20°תל אביב
  • 19°חיפה
  • 18°אשדוד
  • 17°באר שבע
  • 27°אילת
  • 21°טבריה
  • 19°צפת
  • 18°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
בריאות

התחלואה ירדה, אבל לא נעלמה: 487 נפטרים מקורונה בחודשיים שאחרי האומיקרון

מספר הנפטרים במרץ ובאפריל נמוך פי 4 ביחס לשיא גל התחלואה בינואר-פברואר, אך עמד על 8 בממוצע ביום | נתוני הנפטרים של משרד הבריאות מתפרסמים באיחור ומקשים על קבלת תמונה מהימנה

מחלקת קורונה בבית חולים הדסה עין כרם (צילום ארכיון: אוליביה פיטוסי / פלאש 90)
אסף צבי

487 בני אדם נפטרו מקורונה בחודשים מרץ ואפריל, כ-8 נפטרים ביום – כך עולה מנתוני משרד הבריאות. מספר הנפטרים בחודשים אלו נמוך פי 4 מאשר בינואר ובפברואר, שיא גל האומיקרון, בו נפטרו מקורונה 1,994 בני אדם.

בין החודשים אפריל למרץ חלה ירידה של 43% במספר הנפטרים: במרץ נפטרו 310 בני אדם מקורונה, 10 בממוצע בכל יום, ובאפריל נפטרו 177, ממוצע יומי של 5.9 נפטרים.

המבט העכשווי על נתוני הנפטרים חשוב מכיוון שקשה לעקוב אחריהם בזמן אמת, ומשרד הבריאות מעדכן אותם בדיעבד, לאחר בדיקת סיבות הפטירה בתעודות הפטירה והאם אכן ההידבקות בקורונה היתה גורם משמעותי במותו של הנפטר. לכן, בדיקת לוח הבקרה של משרד הבריאות אודות מספר הנפטרים בשבוע האחרון, ואפילו בחודש האחרון, מקשה על קבלת תמונה מהימנה ויוצרת רושם שהתמותה נמצאת בירידה גבוהה יותר מאשר במציאות. לכן הנתונים המובאים כאן מסתיימים ב-30 באפריל, לאחר שכבר עברו טיוב.

אלפי נדבקים חדשים ביום, 28 מאושפזים במצב קשה בממוצע

גם בנתוני הנדבקים החדשים והמאושפזים במצב קשה נרשמה ירידה משמעותית, אך הם לא הגיעו לשיעורים אפסיים. בינואר ובפברואר אובחנו בישראל כמעט שניים ורבע מיליון נדבקים בקורונה (2,225,009), ממוצע של 38,152 מאומתים חדשים ביום. במרץ ובאפריל המספר היה נמוך פי 5, ואובחנו 438,998 מאומתים חדשים, ממוצע של 7,196 ליום.

גם בין אפריל למרץ נרשמה מגמת ירידה: במרץ אובחנו 282,455 מאומתים בממוצע ביום, שהם 9,111 מאומתים חדשים ביום בממוצע. באפריל אובחנו 156,543 מאומתים חדשים, ממוצע יומי של 5,218 מאומתים חדשים. נתונים אלו מבטאים כמובן רק את מי שנבדק, בתקופה שבה חלה ירידה משמעותית גם במספר הנבדקים, כלומר, ייתכן שבפועל מספר הנדבקים היה גבוה עוד יותר.

מספר המאושפזים החדשים במצב קשה ירדו פי 4.2 בין ינואר-פברואר למרץ-אפריל. בינואר ובפברואר אושפזו 6,680 חולי קורונה במצב קשה בבתי החולים, ממוצע של 113 מאושפזים חדשים ביום. במרץ ואפריל אושפזו 1,595 חולי קורונה חדשים במצב קשה, ממוצע של 26 ביום. בין החודשים נרשמה ירידה: במרץ אושפזו 890 חולים קשה (28 ביום) ובאפריל אושפזו 705 (23.5 ביום).

האומיקרון נוצח, אבל הוא עדיין כאן

ההסרה ההדרגתית של הגבלות הקורונה, והצהרות ראש הממשלה נפתלי בנט ושר הבריאות ניצן הורוביץ בדבר 'ניצחון' על גל האומיקרון מסתמכות על הירידה הדרמטית בנתוני הנדבקים החדשים, המאושפזים והנפטרים, אחרי מספרים גבוהים במיוחד בגל האומיקרון. הירידה הזו אכן היתה דרמטית, אבל בניגוד לכמעט כל גלי התחלואה הקודמים (חוץ מהגל השני), אחרי השיא התחלואה לא ירדה לרמה אפסית והיא עדיין קיימת. המצב בין הגלים כמובן שונה, עקב שיעור רחב באוכלוסייה של אנשים שהתחסנו או החלימו, אך עדיין מתקיים שיעור הדבקה של אלפי אנשים ביום, מתוכם עשרות מתאשפזים, וכאמור, בחודש האחרון היו 6 נפטרים בממוצע מהנגיף בכל יום.

 

 

 

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר

כל העדכונים בזמן אמת

הירשמו לקבלת פושים מאתר החדשות ״דבר״
נרשמת!