דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום רביעי י"ז באייר תשפ"ב 18.05.22
20°תל אביב
  • 22°ירושלים
  • 20°תל אביב
  • 17°חיפה
  • 20°אשדוד
  • 22°באר שבע
  • 27°אילת
  • 20°טבריה
  • 21°צפת
  • 22°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
כלכלה

חברת הדירוג S&P צופה שיעד החוב תוצר של ישראל יירד ל-58%

החברה מאשררת את דירוג האשראי של ישראל ברמה של AA-, ומציינת לטובה את ההסתמכות של כלכלת ישראל על חוב מקומי

מטה חברת דירוג האשראי ׳סטנדרד ופורז׳ (צילום ארכיון: סוכנות AP).
טל כספין
טל כספין
רכז המערכת
צרו קשר עם המערכת:

חברת דירוג האשראי הבינלאומית S&P אישרה מחדש אמש (שישי) את דירוג האשראי של מדינת ישראל על החוב במטבע חוץ ברמה של AA- עם תחזית דירוג 'יציבה'. החברה צופה שיחס החוב תוצר יצטמצם ל-58% עד 2026, ומציינת לטובה את מבנה החוב של ישראל, המסתמך על לווים מקומיים.

דירוג האשראי שנקבע לישראל הוא במקום הרביעי מתוך 22 דירוגים אפשריים בחברה, שמשקף תפיסה של חברת הדירוג שהסיכון בהלוואת כסף לישראל נמוך. דירוג זה משפיע על חלק קטן מהחוב של ישראל, שנקוב במטבע זה ומושפע מהדירוג.

החברה צופה כי כלכלת ישראל תצמח בשיעור של 5.5% ב-2022, לאחר שב-2021 עמדה הצמיחה בפועל על 8.2%, גבוה מהתחזית המקורית של החברה שעמדה על 6.5%. נציגי החברה מציינים לחיוב את החשבונות החיצוניים החזקים של מדינת ישראל שמאופיינים בעודף במאזן התשלומים ורזרבות מט"ח גבוהות, שנתמכים על ידי סקטור היי-טק חזק. נוסף על כך, נציגי החברה מציינים לחיוב את חוסנו של המשק הישראלי ויכולתו לעמוד בפני זעזועים מקומיים וחיצוניים, כדוגמת משבר רוסיה-אוקראינה והשפעתו המוגבלת על הכלכלה הישראלית.

בהודעת החברה נכתב כי הביצועים הפיסקליים של ישראל מתחזקים לאחר ההרעה במדדים שנגרמה כתוצאה ממשבר הקורונה. הגירעון ב-2021 רשם שיפור משמעותי לעומת זה שהיה ב-2020 לאור גידול בהכנסות ממסים בשיעור נומינלי של 19%, נתון חסר תקדים בהשוואה לגידול שנתי ממוצע של 5% בעשור שקדם למשבר.

החברה חוזה שגירעון הממשלה ב-2022 יעמוד על 3% ובטווח הבינוני על 2.5%, ויחס החוב-תוצר נטו אשר זינק ב-2020 לשיעור של 68% צפוי לעמוד על 58% עד 2026.

החברה מציינת את מבנה החוב המיטבי של הממשלה הכולל שיעור גבוה של מחזיקי אג"ח מקומיים, גישה מצוינת לשוקי ההון וגיוון במקורות המימון.

החברה צופה שיעור אינפלציה ממוצע של 3.8% ב-2022, ומוסיפה שמדובר בשיעור נמוך משמעותית בהשוואה למרבית המדינות המפותחות, בין היתר הודות לייצור הגז הטבעי של ישראל שמאזן את השפעתה של עליית מחירי האנרגיה בעולם.

בנוגע לזירה הגיאו-פוליטית, החברה ציינה לטובה את היחסים הדיפלומטיים עם איחוד האמירויות, בחריין, מרוקו וסודאן, אבל הזכירה גם את האירועים הביטחוניים בתקופה האחרונה, שכללו סדרה של אירועי אלימות פנימיים, כמו גם עימותים מול חמאס במאי 2021, והמתחים הקיימים מול איראן, ככאלו שמהווים מגבלה על דירוג האשראי. עם זאת, הזכירה החברה שמבחינה היסטורית השפעת אירועים אלו על הכלכלה נותרה מוגבלת.

שר האוצר, אביגדור ליברמן: "הודעתה של חברת הדירוג על אישורו של דירוג האשראי של ישראל היא תוצאה ישירה של הביצועים החזקים של כלכלת ישראל ושל קידום רפורמות מבניות המעודדות צמיחה. הדירוג מעיד על החשיבות שבהמשך השמירה על מדיניות פיסקלית אחראית תוך התמודדות עם האתגרים הכלכליים הניצבים בפנינו. אנחנו עמלים בימים אלו על תקציב המדינה ל-2023 שיבטיח המשך צמיחה לאזרחי מדינת ישראל".

החשב הכללי, יהלי רוטנברג: "אישור דירוג האשראי מגיע בהמשך לנתונים הפיסקליים החזקים שפורסמו בימים האחרונים ואשר מעידים על קצב ההתאוששות המהיר של המשק. אגף החשב הכללי ימשיך במחויבותו לניהול אחראי של החוב הממשלתי תוך המשך הורדת נטל החוב על ההוצאה הציבורית".

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר

כל העדכונים בזמן אמת

הירשמו לקבלת פושים מאתר החדשות ״דבר״
נרשמת!