דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום שבת כ"ו בסיון תשפ"ב 25.06.22
25°תל אביב
  • 18°ירושלים
  • 25°תל אביב
  • 24°חיפה
  • 25°אשדוד
  • 23°באר שבע
  • 35°אילת
  • 28°טבריה
  • 21°צפת
  • 24°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
מגזין דבר

"הגוף שלנו, ההפלה שלנו"

יוטה. מפגינות מול הקפיטול בסולט לייק סיטי: "שמרו על ההפלות בטוחות, חוקיות ונגישות" (צילום: AP Photo/Rick Bowmer)

מחאת הנשים | בניו יורק, בשיקגו, בלוס אנג'לס, בטקסס: עשרות אלפי נשים קיימו צעדות, הפגנות עצרות ואירועי מחאה ברחבי ארצות הברית נגד כוונת בית המשפט העליון לשלול את זכותן החוקתית להפלה | מפגינה בוושינגטון: "איסור הפלות לא ימנע אותן, אלא רק יהפוך אותן לפחות בטוחות, וזה עלול לעלות לנשים בחייהן"

תומכות הזכות להפלה קיימו הפגנות, עצרות ומצעדים ברחבי ארצות הברית בסוף השבוע האחרון, והביעו את זעמן על כוונתו של בית המשפט העליון לבטל את הזכות החוקתית להפלה.

גל המחאה הנוכחי ניצת בעקבות חוות הדעת שהודלפה, שלפיה הרוב השמרני בבית המשפט מתכוון לבטל את פסק דין רו נגד ווייד, שעיגן בחוקה את הזכות להפלה. הפעילות חוששות מכך שכמה מדינות כבר מקדמות איסורים והגבלות על נשים, שיתאפשרו בעקבות החלטת העליון.

סיאטל. "לשמור על זכותנו לאוטונומיה גופנית משמע לתמוך בהפלות" (צילום: AP Photo/Ted S. Warren)

אלפים התכנסו במזג האוויר הסגרירי באנדרטת וושינגטון, ואחרי סדרת נאומים צעדו אל בית המשפט העליון, שסביבו הוצבו שני מעגלי אבטחה. האווירה הייתה מתוחה במיוחד, שלושה ימים אחרי שנכשלו מאמציו של הסנאט לעגן בחוק את פסק דין רו נגד ווייד.

"אני לא מאמינה שבגילי, אני עדיין צריכה להפגין נגד זה", אמרה סמנתה ריברס, עובדת ממשל בת 64, שמתכננת מסע מחאה ממדינה למדינה.

סן פרנסיסקו. בת 64: "אני לא מאמינה שבגילי, אני עדיין צריכה להפגין נגד זה" (AP Photo/Noah Berger)

קייטלין לוהר, בת 34 מוושינגטון, לבשה חולצה שחורה עם תמונה של שופטת העליון לשעבר רות ביידר גינסבורג על הצווארון, ושרשרת עם המילה Vote ("הצביעו").

"אני חושבת שלנשים צריכה להיות הבחירה מה לעשות עם גופן ועם חייהן", אמרה. "אני לא חושבת שאיסור הפלות ימנע אותן, אלא רק יהפוך אותן לפחות בטוחות, וזה עלול לעלות לנשים בחייהן".

וושינגטון. "לנשים צריכה להיות הבחירה מה לעשות עם גופן ועם חייהן" (צילום: AP Photo/Amanda Andrade-Rhoades)

ניו יורק. התובעת הכללית לטישה ג'יימס (עם המגפון) בצעדה בגשר ברוקלין (צילום: AP Photo/Jeenah Moon)

כמה מפגינים נגד הפלות הגיעו למקום, ואחד מהם, יונתן דרנל, אמר למיקרופון: "הפלה היא לא טיפול רפואי, כי הריון הוא לא מחלה".

בלוס אנג'לס, טקסס וטנסי, עשרות אלפים השתתפו בהפגנות, וקראו "צאו לנו מהגוף" ו"הגוף שלי, הבחירה שלי". רוב האירועים עברו בשלום, אבל בחלק מהערים היו עימותים בין תומכי ההפלות למתנגדיהן.

רוב האמריקאים תומכים בהפלות בשלבי ההיריון המוקדמים לפי סקרים שנערכו, אבל בית המשפט העליון נוטה לאפשר לכל מדינה לומר את המילה האחרונה. אם זה אכן יקרה, כמחצית מהמדינות, רובן בדרום ארצות הברית ובמערב התיכון, עלולות לאסור הפלות.

המאבק היה אישי עבור חלק מהמפגינות בשבת שעברה. בסיאטל, חלק מהמפגינות נשאו תמונות של השופטים השמרנים.

סיאטל. השופטים השמרנים על הכוונת (AP Photo/Ted S. Warren)

ניו יורק. המאבק הפוליטי מגיע לפסים אישיים (AP Photo/Jeenah Moon)

וושינגטון. "אנחנו כאן עבור הנשים שלא יכולות להיות כאן" (צילום: AP Photo/Amanda Andrade-Rhoades)

טיישה קימונז, שנסעה 130 ק"מ כדי להשתתף בעצרת בשיקגו, אמרה שהיא חרדה לגורלן של נשים במדינות שיאסרו הפלות. היא הוסיפה שלא בטוח שהייתה עדיין בחיים אם לא הייתה עוברת הפלה באופן חוקי כשהייתה בת 15.

"כבר התחלתי לפגוע בעצמי", אמרה קימונס, מעסה מרוקפורד, אילינוי. "העדפתי למות מאשר ללדת".

בעצרת, הנואמים אמרו שאיסור ההפלות יגרור גזילה של זכויות מיעוטים נוספים, בהם מהגרים. איימי אשלמן, רעייתה של ראש עיריית שיקגו לורי לייטפוט. "העניין אף פעם לא היה הפלה, אלא שליטה", אמרה. "הנישואין שלי הם הבאים בתור, ולא ניתן לזה לקרות".

בניו יורק, אלפים התכנסו ברחבת בית המשפט בברוקלין, וצעדו לאורך גשר ברוקלין עד מנהטן, שם נערכה עצרת נוספת. "אנחנו כאן עבור הנשים שלא יכולות להיות כאן, ועבור הנערות שצעירות מכדי לדעת מה צפוי להן", אמרה אנג'לה אמלט, בת 60 ממנהטן.

רובין סיידון, שנסעה ממונטקלייר, ניו ג'רזי לעצרת, אמרה שכבר זמן רב הזכות להפלה נמצאת תחת איום במדינתה. "יש כרסום בזכויות שלנו", אמרה סיידון בת ה-65, "וזה היה עניין של זמן עד שתתקבל תמיכה מבית המשפט העליון".

החלטת בית המשפט לגבי מיסיסיפי עתידה להשפיע על דפוסי ההצבעה בבחירות האמצע.

יוטה. "תצביעו כאילו חייכם תלויים בכך, כי זה אכן המצב" (AP Photo/Rick Bowmer)

בטקסס, שבה קיימות הגבלות חוקיות על הפלות, הצטרפה חברת הקונגרס הדמוקרטית ג'סיקה סינרוס למפגינים כמה ימים לפני תחילת הבחירות המוקדמות, שבהן היא מתמודדת מול הנרי קולר הרפובליקן. הבחירות האלה יהיו המבחן הראשון שיראה אם ההדלפה של חוות הדעת מבית המשפט תשפיע על שיעור ההצבעה ועל התוצאות.

בשיקגו, קירסטן ניקוויסט, אחות עם שני ילדים בני 1 ו-3, הסכימה על הצורך להצביע. "כמו בבחירות הכלליות, הצבעה בכל מערכת בחירות קטנה משנה".

בעצרות רבות חזרו הנואמים על המסר שלפיו נשים ימותו אם הפלות ייאסרו בחוק.

בלוס אנג'לס, עורכת הדין המוערכת גלוריה אלרד סיפרה כיצד נאנסה בשנות ה-60, והחוק לא אפשר לה לעבור הפלה. היא סבלה מדימום קשה וכמעט מתה בגלל הפלה לא חוקית שעברה. "אני רוצה שתצביעו כאילו חייכם תלויים בכך", אמרה, "כי זה אכן המצב".

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר

כל העדכונים בזמן אמת

הירשמו לקבלת פושים מאתר החדשות ״דבר״
נרשמת!