דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום שני כ"ח בסיון תשפ"ב 27.06.22
24°תל אביב
  • 19°ירושלים
  • 24°תל אביב
  • 23°חיפה
  • 22°אשדוד
  • 20°באר שבע
  • 29°אילת
  • 22°טבריה
  • 20°צפת
  • 23°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
מגזין דבר

פה מתקנים ספרים

בית חולים לספרים בבית אבי חי בירושלים. "כשאתה מתקן ספר אתה מרגיש שאתה חלק ממי שיצר אותו, ולא רק קורא אותו" (צילום: כדיה לוי)

בבית אבי חי בירושלים הקימו לכבוד שבוע הספר "בית חולים לספרים", והזמינו את הציבור לתקן ספרים שנקרעו | המשפחות שהגיעו גילו שמלאכת התיקון של ספר מעניקה חוויה מיוחדת שאף טאבלט או ספר שמע לא יכול לספק

אור גואטה

בבית אבי חי בירושלים הזמינו השבוע הורים וילדים, סבתות ונכדים, בייביסיטרים וזאטוטים לסדנה לריפוי ספרים בשר ודם (או: דיו ונייר).

בין הסדנאות התקיימו גם הצגות, מופעים מוזיקליים ומפגשים עם סופרי ילדים. מנגינות מסיפורי ילדים מוכרים ומפגשים עם דמויות הנסיך הקטן וחתול תעלול התערבבו בריח הדבק החריף עד שהילדים וההורים הרגישו שנכנסו לתוך סיפור, או ליתר דיוק – לתוך ספר.

משפחת מלאייב מרמת גן / "יש לנו עוד מלא ספרים לתקן, אבל היה כבד לסחוב אותם"

משפחת מלאייב, מימין למעלה ובכיוון השעון: ליה (9), מיכל (7) ומיכאל. מיכל: "הספר האהוב עלי הוא על פרידה קאלו, כי היא ציירה את המציאות כפי שהיא רואה אותה" (צילום: כדיה לוי)

מיכל, ליה ואחותן הקטנה הילה הגיעו מרמת גן לתקן ספרים פצועים וחבולים. "אנחנו מתקנות לפעמים גם בבית עם סלוטייפ כשדף נקרע", אומרת מיכל, "אבל זו הפעם הראשונה שאנחנו מתקנות ככה ספר שלם". הבנות לומדות בחינוך ביתי וקוראות בממוצע ספר ביום. "בבית יש לנו עוד מלא ספרים", אומרת ליה, "אבל היה כבד לסחוב אותם".

ליה תיקנה את "האריה שאהב תות" מאת תרצה אתר (איור: דני קרמן), מיכל את "היום המיוחד של בנצי" מאת דיויד מקי, והילה את "פעם ניצחתי שלושה ענקים" מאת עדנה קרמר (איור: אביאל בסיל). "אבל הספר האהוב עליי הוא על פרידה קאלו", אומרת מיכל. "היא הייתה מציירת את המציאות כמו שהיא רואה אותה". ליה מספרת שהספר האהוב עליה הוא "גלי כותבת יומן".

"הספרים שאני הכי אהבתי כילד הם 'הארי פוטר'", אומר מיכאל, לקול פליאתן של בנותיו, "וגם את 'איפה אפי' ו'חתול תעלול'. אבל כיום אני הכי אוהב להקריא את 'האריה שאהב תות', שהוא ספר נהדר".

איך אתם אוהבים לקרוא ספרים?
מיכאל: "פשוט בתור ספרים".

משפחת נחמן מירושלים / "מצאנו את הספר פה, אז החלטנו לתקן אותו וגם לקחת אותו הביתה"

נועה נחמן (8.5, מקדימה) ואמה רינת. נועה: "יותר כיף ספרים רגילים" (צילום: כדיה לוי)

"כשאתה מתקן ספר אתה מרגיש שאתה חלק ממי שיצר אותו, ולא רק קורא אותו", אומרת נועה (8.5) שתיקנה את הספר "טום וג'רי משחקים כדורגל" מאת צ'רלס קרני.

"מצאנו את הספר פה, אז החלטנו לתקן אותו וגם לקחת אותו הביתה", אומרת רינת. "או לכיתה!" מתפרצת נועה, שמספרת על מצב הספרים בכיתה ב'. כשהיא נשאלת איך בכלל נהרסים הספרים, היא מפליגה בעשרות דוגמאות מסמרות-שיער על ספרים שנקרעו והושחתו בכוונה או בטעות.

הספר האהוב על נועה הוא "מועדון הבייביסיטריות" מאת ריינה טלגמאייר. "אני בתור ילדה אהבתי את הסדרה של האסופית", אומרת רינת, "אבל כיום ספר הילדים האהוב עלי הוא 'ספר השתיקות הממש חשובות' מאת אורן לביא (איור: איתי בקין)".

איך אתן קוראות ספרים בבית?
רינת: "אנחנו שומעות המון המון ספרים באודיו, אבל גם קוראות הרבה ספרים רגילים".

נועה: "אבל יותר כיף ספרים רגילים".

נועה מספרת בשמחה שגם כשתחזור הביתה היא תמשיך לתקן ספרים, ואולי גם בכיתה.

משפחת שפיגל מירושלים / "סבתא ציפי גם כתבה ספרים, אז אנחנו יודעים שצריך לשמור עליהם"

שחר שפיגל (7, משמאל) ואמה טלי. שחר: "אני קוראת כמעט בכל מקום" (צילום: כדיה לוי)

שחר תיקנה את הספרים "הנשיקה שהלכה לאיבוד" מאת דבורה עומר (איור: נורית יובל), ו"אריה בלילות" מאת מאיר שלו (איור: יוסי אבולעפיה). "אנחנו קוראים הרבה בבית, ולפעמים הספרים נקרעים, אז אנחנו מתקנים אותם", מספרת שחר. "חוץ מזה, סבתא שלי גם כתבה ספרים, אז אנחנו יודעים שצריך לשמור עליהם".

רגע, סבתא כותבת ספרים?
ציפי: "כתבתי רק שני ספרים לשני הנכדים הראשונים שלי, שחר ודרור. יש לי עוד שני נכדים, אבל הם עוד לא יודעים לקרוא, אז יש לי עוד קצת זמן לכתוב להם.

שחר: "אבל הספר האהוב עליי הוא 'היידי והסוד הגדול' מאת וונדה קובן (איור: פריסילה באריס). זה הספר שלי. קראתי אותו לבד המון פעמים. זה בעצם הספר הראשון שאני קוראת, ואמא שלי לא יודעת על מה הוא".

טלי: "אהבתי כל מיני, אבל הכי את ג'ינג'י מאת גלילה רון-פדר-עמית, את כל הסדרה. כיום אני אוהבת את כל מה שהוציאו מאיר שלו ודוד גרוסמן, אבל מאוד אוהבת את ספר השטוזים של דתיה בן-דור".

איך אתן קוראות ספרים בבית?
טלי: "פשוט ספרים, לא בטאבלט וכמעט בכלל לא בספרי שמע".

שחר: "כמעט בכל מקום".

משפחת במברגר מירושלים / "קראתי קצת מספר הכלכלה לילדים וזה ממש עניין אותי"

משפחת במברגר, מימין למעלה ובכיוון השעון: אלעזר, אורי (8), יאיר (9.5), איתן (5), ליאור (11.5) והילה. אלעזר: "כילד אהבתי לקרוא את ספרי 'שרלוק הולמס', ואפילו כיום אני מדי פעם קורא בהם קצת" (צילום: כדיה לוי)

משפחת במברגר מירושלים הגיעה הומה ונרגשת ליריד, אבל לא הספיקה לסדנת תיקון הספרים, "לצערנו", אומרת הילה. "בבית אנחנו דואגים לתקן ספרים שנקרעו, אבל היום קנינו את הספרים שהגדולים רצו: 'כראמל 6: תעלומה כפולה' מאת מאירה ברנע-גולדברג (איור: קרן מאי מטקלף) ו'היסטוריה של הכלכלה לצעירים מכל הגילים' מאת ניאל קישטיני.

ספר כלכלה בכיתה ה'?
ליאור: "קראתי קצת ממנו וזה ממש עניין אותי, אבל אני הכי אוהבת את הספרים של הארי פוטר, בעיקר את השביעי".

יאיר מספר שהוא הכי אוהב את "משחקי בילוש", אורי מכור לסדרת ספרי "כראמל" ואיתן לא יכול בלי "תירס חם" הקלאסי.

הילה: "כילדה אני הכי אהבתי את סדרת 'האסופית', והיום את סדרת 'ארץ האגדות'".

אלעזר מספר שכילד אהב את סדרת ספרי "שרלוק הולמס". "אפילו היום אני מדי פעם קורא בהם קצת", הוא אומר, "ולילדים אני אוהב לקרוא את 'איה פלוטו'".

משפחת הרבסט מחולון / "פשוט לא יכולתי להפסיק לקרוא את הספר"

משפחת הרבסט, מימין למעלה ובכיוון השעון: שימי, טליה (8.5), רחלי (10), עמיחי (7), שרה, נווה (8 חודשים) ויובֵל (3). עמיחי: "הספר האהוב עלי עוד לא נכתב, כי אני הולך לכתוב אותו" (צילום: כדיה לוי)

משפחת הרבסט הגיעה מחולון והספיקה לא מעט: עמיחי תיקן את "אנציקלופדיית המספרים הראשונה שלי", טליה את "פו הדב" ורחלי את "מכתבים מפליקס", "אבל הוא לא יצא מספיק טוב, אז זה לא נחשב".

רחלי: "אני הכי אוהבת את הספר 'הנסיכה אביגיל ובית החרושת לרגשות', פשוט לא יכולתי להפסיק לקרוא אותו".

הספר האהוב על טליה הוא "שלג במתנה", והספר האהוב על עמיחי הוא ספר שעוד לא נכתב, "כי אני הולך לכתוב אותו. הוא יהיה על האביר והסוס הלבן".

שימי אומר שהוא לא קרא כל כך ספרים בתור ילד, אבל מונה רבים מספריה של דבורה עומר שאהב. שרה מספרת שכילדה אהבה במיוחד את ספרי הארי פוטר, אבל דווקא כיום היא נצמדת לקלאסיקות כמו "מעשה בחמישה בלונים" ו"איה פלוטו".

"בית חולים לספרים". באוויר עמד ריח דבק חריף (צילום: כדיה לוי)

אחת המנחות מסבירה איך לתקן ספר (צילום: כדיה לוי)

ואי אפשר בלי הצגה (צילום: כדיה לוי)

 

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר

כל העדכונים בזמן אמת

הירשמו לקבלת פושים מאתר החדשות ״דבר״
נרשמת!