דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום שני כ"ח בסיון תשפ"ב 27.06.22
27°תל אביב
  • 22°ירושלים
  • 27°תל אביב
  • 26°חיפה
  • 26°אשדוד
  • 27°באר שבע
  • 36°אילת
  • 29°טבריה
  • 23°צפת
  • 26°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
חינוך ורווחה

יו"ר ההסתדרות התנגד ליוזמת ליברמן לשבור את שביתת המורים: "הניסיון להטיל את נטל מערכת החינוך על גב הסייעות לא יצלח"

בצעד חריג, הודיע שר האוצר שמשרדו יתקצב פעילות שיפיקו הרשויות המקומיות בראשון עד חמישי הבאים | הכספים יוקצו בזמן שבאוצר מסרבים לדיון קונקרטי עם הסתדרות המורים בהעלאות שכר | ליברמן: "אנחנו חייבים לדאוג גם להורים ולתלמידים"

יו״ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד (צילום: דוברות ההסתדרות)
מיכל מרנץ
מיכל מרנץ
כתבת
צרו קשר עם המערכת:

שר האוצר אביגדור ליברמן החליט להקצות מיליוני שקלים כדי לשבור את שביתת המורים, ולארגן פעילות חינוכית חלופית בשיתוף הרשויות המקומיות. יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד הודיע על התנגדותו למהלך ואמר ש"הניסיון להטיל את כל נטל מערכת החינוך על גבן של הסייעות לא יצלח".

לפי הודעת האוצר, משרד האוצר יתקצב מראשון עד חמישי בשבוע הבא פעילות קיץ בבתי הספר וגני הילדים, שבהם איימה הסתדרות המורים לשבות אם לא תהיה התקדמות במשא ומתן להסכם שכר חדש. מדובר בהחלטה חריגה מאוד בתחום יחסי העבודה, שבה הממשלה כמעסיק משתמשת בכוח אדם על מנת לשבור שביתה של ציבור עובדים. כוח האדם יתבסס ככל הנראה על הסייעות בגנים וצוותי הצהרונים שמועסקים על ידי הרשויות המקומיות ואינם מאוגדים בהסתדרות המורים.

יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, ביקר את המהלך והודיע שללא גננות ומורות, הגנים ובתי הספר לא ייפתחו. לדברי בר-דוד, "הסייעות ותומכות החינוך הן לא הכוח המאסף במערכת החינוך אלא נכס אנושי ומקצועי חשוב. הניסיון להטיל את כל נטל מערכת החינוך על גבן של הסייעות לא יצלח. לא אאפשר לאף גורם להפיל את כישלון המשא ומתן על ראשן של הסייעות. אני מודיע בכך שבכל בית ספר/ גן ילדים שלא תגיע מורה או גננת מוסמכת – הסייעות לא תגענה לעבודה. הסייעות תגענה ל'בית הספר של החופש הגדול' ב-1/7 כפי שסוכם במקור".

ההחלטה לתקצב פעילות חלופית לימי השביתה בולטת על רקע סירוב האוצר לדון עם הסתדרות המורים בסכומים קונקרטיים להעלאות השכר בהסכם השכר הבא, למרות שהסכם השכר האחרון שלהם הסתיים בשנת 2019 ומאז הוא נשחק. בהסתדרות המורים מזהירים מנטישה של מורים את המערכת בעקבות השכר הנמוך, ומאי הצטרפותם של מורים חדשים.

במשרד החינוך הבהירו שהפעילות לא תהיה חלק מפרויקט 'בית הספר של החופש הגדול', שיחל ב-1 ביולי ובו ייערכו קייטנות בחינם או בעלות מסובסדת בגנים ובבתי הספר, בהשתתפות הסייעות וגננות ומורות שיבחרו בכך ויקבלו תשלום נוסף.

שר האוצר אביגדור ליברמן ומזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דוד (צילום: דוברות משרד האוצר, פלאש 90)

באוצר אמרו ש"ההחלטה נבעה כהפקת לקחים מתקופת הקורונה והבנה בדבר חשיבות השמירה על השגרה ומניעת הפגיעה הקשה בתלמידים ובהורים כאחד. זאת בנוסף לשביתות ושיבושים הרבים של הסתדרות המורים שפוגעים במערכת החינוך ומונעים את סיומה של שנת הלימודים כראוי."

שר האוצר אביגדור ליברמן: "בעיצומו של המו"מ בין משרד האוצר להסתדרות המורים, בוחרת ההסתדרות בדרך הקלה של השבתת מערכת החינוך, במקביל לניהול המשא ומתן. לצד הדאגה לציבור המורים אנחנו חייבים לדאוג גם להורים ולתלמידים ולכן נממן החל מיום ראשון הקרוב פעילות קיץ בבתי הספר כך שהמשק יוכל להמשיך לפעול כסדרו. אני מודה לשלטון המקומי על שיתוף הפעולה בהובלת הצעד ההכרחי הזה".

חלק מהרשויות המקומיות הודיעו על הפעלת גני הילדים כבר מחר (חמישי) על בסיס סייעות ועובדות צהרונים. בין העיריות שהודיעו על פעילות חלופית: עיריית ירושלים, עיריית לוד והמועצה המקומית אפרת. עם זאת, בהסתדרות המעו"ף, המאגדת את הסייעות החינוכיות, הודיעו שלא יפתחו גנים ללא כוח אדם מלא.

עיצומי המורים החלו לפני שלושה שבועות, במחאה על עיכוב המשא ומתן על הסכם שכר חדש למורים על ידי האוצר. לטענת הסתדרות המורים, בכל הישיבות שהתקיימו לא עלו הצעות קונקרטיות בנושא השכר, בנימוק שאין עדיין מסגרת תקציב ל-2023, ובמקביל בכירי האוצר התבטאו בתקשורת בדרישה לרפורמות שונות כמו שינוי לוח החופשות ותגמול מורים על 'מצוינות'.

מזכ"לית הסתדרת המורים, יפה בן דוד אמרה אתמול: "אנחנו מנהלים כבר חצי שנה מגעים עם פקידי האוצר, אבל טרם קיבלנו אפילו הצעה קונקרטית אחת. אני קוראת שוב לשר האוצר, אביגדור ליברמן, להגיע באופן אישי ולשבת עם שרת החינוך, מנכ״לית המשרד, הממונה על השכר ואיתי. אנחנו בשעת חירום לאומית וסכנה מוחשית לעתיד מדינת ישראל. רק הסכם שכר ימנע את הנטישה שמובילה לקריסת מערכת החינוך״.

השביתה הראשונה שערכו המורים היתה סיום הלימודים בכל הארץ ב-14:00 בצהריים ביום בו ערך הארגון הפגנה בהשתתפות כ-20 אלף מורים, גננות ותומכים בתל אביב. לפני כשבועיים החל הארגון להשבית לשעתיים את הלימודים בכל יום במחוז אחר בארץ. בראשון עד שלישי השבוע השביתה הסתדרות המורים לשעתיים את הלימודים בכל הארץ והם התחילו ב-10:00, והיום (רביעי) נערכה לראשונה שביתה כללית בכל מוסדות החינוך מלבד החינוך המיוחד.

שרת החינוך, יפעת שאשא ביטון, תומכת בשביתת המורים וקוראת לאוצר לקדם את המשא ומתן ולחתום עם הסתדרות המורים על הסכם להעלאת שכר. עקב כך, משרד החינוך לא פנה לבית הדין לעבודה בבקשה להוציא צווי מניעה לשביתה. אך לטענת הסתדרות המורים, בשבועיים שחלפו מתחילת השביתה לא הוצגה אף הצעה קונקרטית מהאוצר בנוגע להעלאת שכר המורים.

 

 

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר

כל העדכונים בזמן אמת

הירשמו לקבלת פושים מאתר החדשות ״דבר״
נרשמת!