דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום שני כ"ח בסיון תשפ"ב 27.06.22
27°תל אביב
  • 22°ירושלים
  • 27°תל אביב
  • 26°חיפה
  • 26°אשדוד
  • 27°באר שבע
  • 36°אילת
  • 29°טבריה
  • 23°צפת
  • 26°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
מלחמה באירופה

זלנסקי בנאום זום לאוניברסיטה העברית: ״מודה לאזרחי ישראל אבל זקוק לתמיכה מהממשלה״

נשיא אוקראינה התייחס בנאום מיוחד שהועבר בשידור חי למצב בארצו, כשארבעה חודשי מלחמה כבר חלפו: ״השיטות הרוסיות הן מאוד פרימיטיביות, תוקפים אזרחים ואונסים נשים״ | זלנסקי עקץ את ישראל: ״גם לוקסמבורג סייעה צבאית, מבינים שהמצב לא פשוט עבורכם״

נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי בנאום לאוניברסיטה העברית בירושלים דרך זום (צילום: שידור חי, יוטיוב)
דבר
צרו קשר עם המערכת:

נשיא אוקראינה, וולודימיר זלנסקי, נאם היום (חמישי) בפני האוניברסיטה העברית ברקע המלחמה המתנהלת במדינתו בימים אלה. הנאום הועבר בשידור חי דרך הזום, ולאחריו ענה הנשיא לשאלות הסטודנטים ואנשי הסגל.

בפתח דבריו, אמר נשיא אוקראינה: "זאת הזדמנות טובה לדבר איתכם. היו לי הרבה הצעות לדבר, בעיקר מעיתונאים. זה קשה לפעמים לענות על שאלות בראיונות. אם לא המלחמה, הייתי יכול לבקר באוניברסיטה שלכם ולתקשר איתכם מקרוב. אבל בגלל הפלישה הרוסית אני נשאר פה בבירה. לשכתי נמצאת במרכז העיר".

"הנשק המרכזי של רוסיה הוא ארטילריה וטילים. השיטות הרוסיות הן מאוד פרימיטיביות, תוקפים אזרחים, רוב המטרות הרוסיות הן אזרחיות״, הוסיף הנשיא האוקראיני. ״בשביל רוסיה אין סלקציה, גם באבי יאר נהרס בהפצצה הרוסית. בנייני חינוך רבים נהרסו במתקפה הרוסית, איזה מן בן אדם מבצע הרס כזה? מריופול זאת העיר שהרוסים מתקפים שבוע אחרי שבוע. הם יורים על אנשים ברחובות, מספר הפליטים הגיע אל מעל ל-12 מיליון".

זלנסקי תיאר כי הרוסים ״יורים באנשים ברחובות. מענים אנשים, אונסים צעירים וצעירות. הם מגרשים אנשים ומישביים אותם בשטחים רוסים. בשום מקום באירופה לא קרה דבר כזה מאז מלחמת העולם השניה. במריופול לפני ארבע חודשים היו חצי מיליון תושבים, היום נותרו רק כמה אלפים. הם חשופים לסכנת כולרה ומגיפות. שבוע אחרי שבוע הרוסים מנסים להסתיר את העדויות לפשעים, קוברים אנשים בקברי אחים".

בהמשך, התייחס לסיוע הישראלי לאוקראינה ותקף: "תגידו לי איך אתם לא יכולים לסייע לקורבנות? אתם ומיליונים אחרים בעולם – לי קשה להתראיין לעיתונאים מישראל. אני פשוט לא יודע מה לענות, אני מוקיר תודה לאזרחי ישראל ולכם על התמיכה בישראל, אני מוקיר תודה על תליית דגלי אוקראינה ברחובות ועל כל מילות התמיכה בחברה שלכם, אבל נרצה לקבל גם תמיכה מהממשלה שלכם".

"מדינה כמו לוקסמבורג, עם הרבה פחות אזרחים מכם, סיפקה לנו תמיכה גדולה ושלחה לנו נשק״, ביקר זלנסקי את ישראל. ״אולי זה לא הרבה, אבל הם נתנו לנו כמעט כל מה שהם יכלו. מה לגבי ישראל? אנחנו מבינים שזה לא מצב פשוט עבורכם. אפשר להסתכל על פולין, שגם מאוימת על ידי רוסיה, והיא מספקת לנו עזרה לוגיסטית וקיבלה לשטחה מיליוני אוקראינים, רובם ילדים ונשים שחיפשו מקלט".

לדבריו, "הסנקציות על רוסיה זה עניין של ערכים. סנקציות על מדינה שרוצה להרוס מדינה שכנה. הרבה מדינות אירופאיות פועלות אתנו נגד התוקפנות הרוסית. לצערנו לא ראינו את ישראל מצטרפת למשטר הסנקציות נגר רוסיה. אני בטוח שהמלחמה תיגמר ושאנחנו ננצח. יהיה עתיד נהדר, צריכים להסתכל בעיניים אחד של השני, בעיקר הדור שלכם. שנוכל לשמוע אחד את השני".

כאמור, לא מדובר בנאום הראשון של זלנסקי לציבור בארץ. בחודש מרץ נאם הנשיא האוקראיני בפני הכנסת, ועורר ביקורת רבה כשתקף את ישראל: "האם תוכלו להסביר מדוע אנחנו קוראים לעולם כולו ומבקשים עזרה? אנחנו פונים אליכם ומבקשים עזרה ואפילו אשרות כניסה. מה זה? אדישות? חישובים? או תיווך ללא בחירת צד? אתם צריכים לתת תשובות ולחיות איתן לאחר מכן".

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר

כל העדכונים בזמן אמת

הירשמו לקבלת פושים מאתר החדשות ״דבר״
נרשמת!