דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום ראשון י' באב תשפ"ב 07.08.22
26°תל אביב
  • 21°ירושלים
  • 26°תל אביב
  • 24°חיפה
  • 25°אשדוד
  • 24°באר שבע
  • 33°אילת
  • 25°טבריה
  • 19°צפת
  • 25°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
יוקר המחיה

"היבואנים עושים תרגילים בלי סוף ומצליחים, בחו"ל נאבקים על עלייה של כל סנט"

מאות פעילים דיברו עם קונים בעשרות מוקדים ברחבי הארץ | חיה מועלם, קונה בקניון מלחה: "אי אפשר שהמחאה תיעצר פה. בשלטון לא עושים כלום" | דורין עמרם, מרחב ירושלים בהסתדרות: "הסיפור כאן הוא לצאת לשטח, כל הארגון התגייס למאבק"

צוותי ההסתדרות במרכזי הקניות בארץ (צילום: דוברות ההסתדרות)
דוד טברסקי

"היוקר מורגש בהכל, אני חיה לבד ועוזרת לבנות שלי ומתקשה כל פעם מחדש להבין איך ממשיכים הלאה", מספרת חיה מועלם, שהגיעה לקנות בסניף ויקטורי בקניון, "אי אפשר שהמחאה תעצר פה. היא חייבת להמשיך למים, לחשמל. זה מרגיש שאף אחד בשלטון לא עושה כלום".

עובדי ההסתדרות במרחב ירושלים מחלקים חומרי הסברה ושקיות רב פעמיות כחלק מהמאבק ביוקר המחייה (צילום: דוד טברסקי)

כמו אלפי קונים אחרים, פגשה מועלם בכניסה לקניון מלחההבוקר (חמישי) את עובדי ופעילי ההסתדרות מירושלים ביומו הרביעי של מבצע השטח שמובילה ההסתדרות למאבק ביוקר המחייה. בנוסף לקניון, עובדי ההסתדרות הגיעו לארבע נקודות נוספות ברחבי ירושלים. צוותים הגיעו למוקדי קניות ברחבי הארץ:  דימונה, ירושלים, תל אביב, רמת גן, אום אל-פחם, הוד השרון, מעלות תרשיחא, קרית שמונה, ראשון לציון, שדרות, כפר קרע, חדרה, פתח תקווה, גבעתיים ועוד.

צוותי ההסתדרות במרכזי הקניות בארץ (צילום: דוברות ההסתדרות)

צוותי ההסתדרות במרכזי הקניות בארץ (צילום: דוברות ההסתדרות)

"בחו"ל אנשים יוצאים למאבקים על עלייה של כל סנט", אומר זמיר כהן, שהגיע לקנות בקניון, "היבואנים עושים תרגילים ללא סוף ומצליחים, אין כאן שום מודעות. מעניין לראות שדווקא אנשים מבוגרים ואנשים עניים מסתכלים ומתעמקים במחירים, צעירים אין להם זמן אז פשוט קונים. התודעה של האנשים ברמה נמוכה ולכן ההסברה הזו היא תרומה חשובה. צריך להסביר מקרוב, פנים לפנים – ואז זה עובד".

מימין לשמאל: זמיר כהן, איליה סוקולוב, עו"ד מוריה סגן ועו"ד דורין עמרם (צילום: דוד טברסקי)

"האמת שהתייאשתי. אני מרגישה שלא סופרים אותנו", אומרת רחלי אבן-קליל. "אנשים עובדים קשה כל החיים שלהם ונגררים לעוני חמור. טוב שיש מישהו שמנסה לעשות משהו אבל אני בספק שבעומק זה יעזור. צריך להאבק בכל מי שפוגע בכיסם של אנשים עובדים במדינה הזו".

"הרבה מאוד מעודדים את הקמפיין, משתפים פעולה, אומרים שלא יקנו ברגע שקולטים שיש אלטרנטיבה קיימת", מספרת עו"ד דורין עמרם, מזכירות איגוד מקצועי במרחב ירושלים, "הסיפור כאן הוא לצאת לשטח – לקחת את המאבק שכבר יש צעד קדימה ולכן כל הארגון התגייס לטובת המאבק. גם יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד הוציא חבילות מזון במועדון 'ביחד בשבילך' כדי לעזור כמה שאפשר, כל הדברים הם תוצרת הארץ וזה גם מאבק וגם תמיכה בעסקים מקומיים"

עובדי ההסתדרות במרחב ירושלים לפני היציאה ל-5 נקודות ההסברה ברחבי העיר (צילום: דוד טברסקי)

"המחאה וההסברים שלנו נופלים על אוזניים מאוד קשובות", מספר איליה סוקולוב, מזכיר איגוד מקצועי במרחב ירושלים של ההסתדרות, על המפגש עם האנשים בפעילות המחאה, "זה ממש פשוט להבנה – אנשים נפגעים בכיסם, וכל שכבות האוכלוסייה נופלות בזה. ולכן התחושה היא של תמיכה גדולה. אני לא קונה את הביקורת שזה לא מזיז ליבואנים האלו, זה בהתחלה המשחקים כאילו זה לא משפיע, בסוף זה יגיע לבעלי המניות ושם המחירים ירדו".

עו"ד מוריה סגן, מזכירות איגוד מקצועי במרחב ירושלים כבר שבועיים מקיימת פעילות הסברה "אני אמא לילדים קטנים ומרגישים את הקושי בכל מוצר בסיס. כל המדינה צריכה לבוא עם ההסתדרות למאבק הזה. זה מאבק חברתי ונכון".

 

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר

כל העדכונים בזמן אמת

הירשמו לקבלת פושים מאתר החדשות ״דבר״
נרשמת!