דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום שבת ט"ו באדר א' תשפ"ד 24.02.24
17.3°תל אביב
  • 9.5°ירושלים
  • 17.3°תל אביב
  • 15.4°חיפה
  • 16.6°אשדוד
  • 13.1°באר שבע
  • 16.4°אילת
  • 13.3°טבריה
  • 11.4°צפת
  • 15.6°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
בחירות 2022

נתניהו קיבל את המנדט מהרצוג: ״אפעל להגדלת הלכידות וההסכמה בין חלקי העם״

ראש הממשלה המיועד נפגש עם נשיא המדינה שסיים את סבב ההתייעצויות עם ראשי המפלגות | הרצוג: ״כתבי האישום לא נעלמו מעיניי ולא מקל בכך ראש״ | נתניהו: ״נרגש לא פחות מקבלת המנדט בפעם הראשונה לפני 26 שנים״

נשיא המדינה יצחק (בוז׳י) הרצוג בהענקת המנדט להרכבת הממשלה לבנימין נתניהו (צילום: קובי גדעון, לע״מ)
נשיא המדינה יצחק (בוז׳י) הרצוג בהענקת המנדט להרכבת הממשלה לבנימין נתניהו (צילום: קובי גדעון, לע״מ)
דבר
צרו קשר עם המערכת:

לאחר שהשלים את סבב ההתייעצויות עם כל סיעות הבית, נשיא המדינה יצחק הרצוג העניק היום (ראשון) ליו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו את המנדט להרכבת הממשלה.

מהרגע שהטיל הנשיא את מלאכת הרכבת הממשלה על נתניהו, יעמדו לרשותו, על פי חוק "יסוד הממשלה", 28 ימים להרכיב ממשלה חדשה בישראל. במצב שבו תידרש ארכה לתהליך, בסמכות נשיא המדינה להעניק ארכה של עד 14 יום נוספים על פי החוק.

"כידוע, עד הנשיא ריבלין, היו הפגישות סגורות לציבור ולתקשורת. ריבלין פתח אותן לשידור חי מתוך רצון להגביר את השקיפות וכך נהגתי אני״, אמר הרצוג. ״עם זאת, מסורת הדיון במפגש כולל הצפת שאלות מאתגרות לא פסקה ולא שונתה ובצדק. אני מודה לנציגי כלל הסיעות בכנסת הנבחרת על שיחות מרתקות וכנות שהדגישו את יופיה של הדמוקרטיה הישראלית ששואבת את כוחה מפסיפס הקולות העשיר שמתקיים בחברה ובמדינה".

"מבחינת המועמד בעל התמיכה הגדולה ומבחינת המפלגה הגדולה – התוצאה ברורה: יש להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על ח"כ נתניהו. לא נעלמה מעיני העובדה כי כנגד חבר הכנסת מתנהל הליך משפטי בבית המשפט המחוזי בירושלים ואינני מקל בכך ראש. עם זאת, חשוב לציין כי העליון כבר אמר את דברו בנושא במספר פסקי דין כולל בהרכב מורחב של 11 שופטים בפעם הקודמת שהוטלה על נתניהו מלאכת הרכבת הממשלה. לנוכח כל אלו ולאחר ששקלתי את הדברים בהתאם לדין, ולאחר שנתניהו נתן את הסכמתו כמתחייב בחוק, החלטתי להטיל עלייך נתניהו את מלאכת הרכבת הממשלה.

כובד האחריות על כתפי ממשלה בישראל, ובוודאי על העומד בראשה הוא מהגדולים והמורכבים בעולם. לאזרחים דרושה ממשלה יציבה ומתפקדת שמשרתת את כלל האזרחים, אלו שתמכו ובחרו בה ואלו שגם התנגדו לכינונה. לישראל דרושה ממשלה שגם אם לא תבטא את כל השקפות העולם תדע להוביל מהלך של חיבור ואיחוד בין כל העם ולקיים שיח אחראי, זהיר ופתוח וכן וקשוב עם רשויות השלטון״.

״חשוב שנזכור – אין לנו מרחב לטעויות קריטיות״, הוסיף הנשיא. על כל ממשלה לנהוג בזהירות בנושאים החשובים לקיומנו, ביטחוננו ושמירה על קווי המתאר של המדינה היהודית והדמוקרטית. מוטלת המשימה כמי שמרכיב את הממשלה המיועדת ולעמוד בראשה, להנהיג ממשלה וקואליציה שיהיו מודעות לאחריות העצומה ולעובדה כי בחירות הן לא משחק סכום אפס".

״נרגש לקבל את המנדט לא פחות מהפעם הראשונה ב-1996״

לאחר מכן נשא ראש הממשלה המיועד נתניהו דברים: "אחרי שורה של מערכות בחירות, העם הכריע בצורה ברורה בעד הקמת ממשלה בראשותי והיום בקבלת כתב המינוי מהנשיא, אנחנו מתקדמים לקראת כינונה של ממשלת ישראל ה-37. אני מבקש תחילה להודות לכל 64 חברי וחברות הכנסת שהמליצו עלי. נעשה הכל שתהיה זו ממשלה יציבה, מוצלחת, אחראית, ממשלה מסורה שתפעל לטובת כל תושבי ישראל ללא יוצא מן הכלל".

"כל זה משקף את התהליך הדמוקרטי שאנחנו בצדק גאים בו. מדינת ישראל הריבונית הדמוקרטית. ציינו 125 לקונגרס הציוני הראשון ולמסע שהרצל החל בו, שנהיה עם חופשי בארצנו וזה נמשך שנה אחר שנה, בזכות מאמצי הדורות הפכנו את ישראל למדינה חזקה, מתקדמת, משגשגת. כאן, אני מקווה שתרשה לי להזכיר זכות אבות – אביך הנשיא השישי חיים הרצוג ז"ל ואת אבי פרופ' בן ציון נתניהו – שניהם, כל אחד בדרכוף, פעל למען עצמאותנו לאור החורבן בגולה ושניהם זכו לברך על התקומה. אנו, שצועדים בעקבותיהם, יודעים שחירות ישראל והישגיה אינם מובנים מאליהם".

נתניהו הוסיף כי הוא "נרגש מאוד לקבל את הזכות להרכיב ממשלה, לא פחות מאשר בפעם הראשונה שזכיתי לכך לפני 26 שנים. ציבור המצביעים נתן אמון בי ובליכוד ובכל המפלגות השותפות. אני רוצה לומר – אני אהיה רה"מ של כולם. זו לא אמירה מהשפה אל החוץ. זה משקף את מה שאני מאמין בו בתוככי נפשי וזה מה שמנחה את פועלי. זו אחריותי כראש ממשלה וכך פעלתי ויחד עם חברי הבאנו מיליוני חיסונים לכל האזרחים. הבאנו ארבעה הסכמי שלום היסטוריים לכל האזרחים ולטובת כל העמים שחפצים בשלום".

בהמשך פירט נתניהו את חזונו לקראת כהונתו הבאה: "אמשיך לפעול ברוח זו מתוך שליחות עמוקה אל מול האתגרים המחייבים שיקול דעת, עשייה מאומצת ולכידות. לכן בכוונתי לעשות דבר נוסף. לפעול יחד כדי להגדיל את מרחב ההסכמה בינינו. ישנם חילוקי דעות בין חלקי העם, בנושאים מהותיים. יש די והותר נושאים שסביבם הרוב יכול להתאחד ולהסכים ובמידה רבה הוא כבר מסכים. יש הסכמה שישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי וכך זה צריך להתבטא בסמלי הזהות של המדינה, צריך לשמור על זכווית הפרט המלאות של כל אזרח ללא יוצא מן הכלל.

"יש הסכמה שחייבים להילחם בטרור ללא פשרות, יש הסכמה שחייבים לפעול בנחישות נגד התוקפות של איראן ולסכל את מאמציה להתחמש בגרעין שמכוון ישירות כלפי קיומנו. יש הסכמה שעלינו להביא עוד הסכמי שלום מתוך עוצמה, תמורת שלום עם מדינות ערביות נוספות ובכך נסיים את הסכסוך הישראלי-ערבי, לא הפלסטיני, אבל לדעתי זה השלב המקדים שיביא גם לשם. יש הסכמה שעלינו להאיץ את התנופה הכלכלית שניתן לעשותה על ידי אימוץ כלכלה חופשית, עידוד תחרות, רפורמות, להפחית את יוקר המחייה, הוצאת הגז מהמים ולהביא אוכלוסיה לנגב ולגליל. יש הסכמה גורפת בקרב האזרחים שאחים אנחנו ושנוענדו לחיות זה לצד זה עם כל ההבדלים".

לבסוף התייחס נתניהו לביקורת משמאל על הרכב הממשלה: "אדוני הנשיא, אזרחים, יש רבים שמברכים על הבחירות ויש מי שמשמיע נבואות זעם על סוף המדינה והדמוקרטיה. זו לא הפעם הראשונה שדברים כאלו מושמעים, אמרו את זה על בגין ועליי, זה לא היה נכון אז ולא נכון גם היום. נוסיף לבנות ולחזק את ישראל כמגדלור באזורנו ובעולם, כפי שנאמר בתהילים – כי עמך מקור חיים ואורך יראה אור".

מפלגת יש עתיד פרסמה בתגובה למעמד הטלת המנדט: "יום שחור לדמוקרטיה הישראלית בו ראש הממשלה המיועד סחיט בפני שותפיו, שכל מטרתם המשותפת היא לחלץ אותו ממשפטו ולהחזיר את מדינת ישראל אחורה. לעולם לא נוותר על המדינה שלנו, על ערכיה הליברליים ולא ניתן שייפגעו בעתיד ילדינו – נילחם מאוחדים בכנסת, בכיכרות, בגשרים עד שנחליף את ממשלת ההרס בממשלה השינוי״.

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר

כל העדכונים בזמן אמת

הירשמו לקבלת פושים מאתר החדשות ״דבר״
נרשמת!