דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום רביעי י"א בתמוז תשפ"ד 17.07.24
30.5°תל אביב
  • 31.9°ירושלים
  • 30.5°תל אביב
  • 29.2°חיפה
  • 30.6°אשדוד
  • 35.5°באר שבע
  • 42.3°אילת
  • 37.0°טבריה
  • 32.5°צפת
  • 32.7°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
מדיני

שר החוץ אלי כהן דן עם הנהגת סודאן בהסכם שלום בין המדינות

השר נפגש עם נשיא מועצת המעבר, והצדדים דנו בנוסח ההסכם, שצפוי להיחתם אחרי שהשלטון יועבר לממשלה אזרחית | כהן: "הסכם השלום בין ישראל לסודאן יקדם את היציבות האזורית ויתרום לביטחון הלאומי של מדינת ישראל"

שר החוץ אלי כהן ונשיא מועצת המעבר הסודאנית, הגנרל עבד אל-פתח אל בורהאן (צילום: שלומי אמסלם)
שר החוץ אלי כהן ונשיא מועצת המעבר הסודאנית, הגנרל עבד אל-פתח אל בורהאן (צילום: שלומי אמסלם)
דבר
צרו קשר עם המערכת:

שר החוץ אלי כהן ערך היום (חמישי) ביקור מדיני בחרטום, בירת סודאן, ונפגש עם נשיא מועצת המעבר, הגנרל עבד אל-פתח אל בורהאן. מטרת הביקור, לפי הודעת המשרד, היא לחתום על הסכם שלום עם סודאן השנה. במהלך הביקור סיכמו הצדדים את נוסח ההסכם. טקס החתימה צפוי להתקיים לאחר העברת השלטון בסודאן לממשלה אזרחית שתוקם במסגרת תהליך המעבר המתנהל במדינה.

סודאן היא המדינה השלישית בגודלה באפריקה (בשטח של 1.8 מיליון קמ"ר) ואוכלוסייתה מונה כ-47 מיליון תושבים. סודאן לחמה בעבר לצד מדינות ערב במלחמת העצמאות ובמלחמת ששת הימים, סייעה בהעברת נשק לחמאס, ונערכה בה ועידת חרטום של הליגה הערבית שקבעה את שלושת הלאווים: לא להכרה בישראל, לא למשא ומתן עם ישראל ולא לשלום עם ישראל.

המשלחת כללה גם את מנכ"ל משרד החוץ, רונן לוי, סמנכ"ל אפריקה במשרד החוץ, שרון בר-לי, ראשת מש"ב (סוכנות הסיוע הלאומית של ישראל, במשרד החוץ), עינת שלאין והיועץ המשפטי של משרד החוץ, ד"ר טל בקר.

בדיונים בין המשלחות העלה שר החוץ את הרצון הישראלי לסייע במאמצי הפיתוח של סודאן לטובת העם הסודאני במגוון תחומים אזרחיים, בהם ביטחון מזון, ניהול משאבי מים, חקלאות ועוד. שר החוץ כהן הציג בפני מארחיו תוכנית סיוע של משרד החוץ לסודאן שתתמקד בפרויקטים ובבניית יכולות בתחומי סיוע הומניטרי, טיהור מים ורפואה ציבורית.

שר החוץ אלי כהן: "הביקור היום בסודאן מניח את היסודות להסכם שלום היסטורי עם מדינה ערבית ומוסלמית אסטרטגית. הסכם השלום בין ישראל לסודאן יקדם את היציבות האזורית ויתרום לביטחון הלאומי של מדינת ישראל.

"חתימת הסכם השלום תפתח פתח לכינון יחסים עם מדינות נוספות ביבשת אפריקה וחיזוק הקשרים הקיימים עם מדינות היבשת. הקשר של מדינות אפריקה עם ישראל הוא אינטרס משותף לנו ולמדינות היבשת. ישראל היא שותפה משמעותית, זה שנים רבות, בתהליכי הפיתוח במדינות אלו ובהתמודדות עם השלכות שינויי האקלים והאתגרים הכלכליים באפריקה.

"אנחנו בונים עם הסודאנים מציאות חדשה שבה שלושת הלאווים, יהפכו לשלושת הכנים: כן למשא ומתן בין ישראל לסודאן, כן להכרה בישראל וכן לשלום בין המדינות ובין העמים."

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר
פעמון

כל העדכונים בזמן אמת

הירשמו לקבלת פושים מאתר החדשות ״דבר״

נרשמת!