דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום שני י"ח בסיון תשפ"ד 24.06.24
26.9°תל אביב
  • 24.4°ירושלים
  • 26.9°תל אביב
  • 26.1°חיפה
  • 27.2°אשדוד
  • 27.4°באר שבע
  • 34.3°אילת
  • 28.9°טבריה
  • 26.5°צפת
  • 27.6°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
בריאות

למרות התנגדות האוצר: פטור ממע"מ על כל התרופות שאינן בסל הבריאות אושר לקריאה ראשונה

הצעתו של ח"כ דודי אמסלם (הליכוד) הורחבה מפטור לתרופות אונקולוגיות מצילות חיים על כלל התרופות שאינן כלולות בסל | אמסלם: "זה חוק מוסרי מאוד, אני מתבייש שהייתי צריך להגיש את החוק הזה"

השר דודי אמסלם (צילום: יונתן זינדל / פלאש 90)
השר דודי אמסלם (צילום: יונתן זינדל / פלאש 90)
דפנה איזברוך
דפנה איזברוך
כתבת
צרו קשר עם המערכת:

ועדת הכספים אישרה היום (רביעי) לקריאה ראשונה את הצעת חוק המטילה שיעור מע"מ אפס על תרופות מרשם שאינן כלולות בסל הבריאות. ההצעה היא הצעת חוק פרטית של ח"כ דודי אמסלם (הליכוד), שהורחבה מההצעה המקורית שאושרה בקריאה טרומית לפיה הפטור ממע"מ יחול רק על תרופות אונקולוגיות שאינן כלולות בסל הבריאות.

ההצעה המקורית אושרה בתמיכת ועדת השרים לחקיקה, אך הרחבתה לא אושרה על ידי משרד האוצר ולכן היא מוגדרת בשלב זה כהצעת חוק תקציבית, כלומר, אישורה ידרוש תמיכה של 50 חברי כנסת לפחות. זאת בהתאם לחקיקה שמגבילה הצעות חוק עם עלות תקציבית שהממשלה מתנגדת אליהן.

באוצר מתנגדים באופן גורף לפטורים ממע"מ. בדיון קודם הסבירו נציגי האוצר שכלל לא בטוח שההוזלה תתגלגל לצרכנים. לפי הערכת האוצר שהוצגה בוועדה, הצעת החוק הנוכחית תוביל לאובדן הכנסות של כמיליארד שקלים בשנה, לעומת כמה עשרות מיליוני שקלים בהצעה הקודמת. עם זאת ח"כ אמסלם חלק על ההערכות ונציג האוצר אמר שהן נעשו בטווח זמן קצר ושהן ייבדקו בצורה מעמיקה יותר.

במהלך הדיון אמר יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני, ששר האוצר בצלאל סמוטריץ' (הציונות הדתית) התקשר אליו וביקש שלא לאשר את ההצעה לקריאה ראשונה. עם זאת, גפני אמר שהוא סבור שיש להעביר את החוק בקריאה ראשונה ולהיכנס להידברות בין האוצר לחבר הכנסת אמסלם עד לקבלת הצעה מוסכמת.

גפני אמר במהלך הדיון ששר האוצר סמוטריץ' התקשר אליו וביקש ממנו שלא להעביר את החוק לקריאה ראשונה. גפני אמר כי הוא סבור שיש לקדם את החוק בקריאה ראשונה, ועל הצדדים – האוצר וח"כ אמסלם – להיכנס למשא ומתן ולהגיע להצעה מוסכמת עד לחזרה למושב הקיץ.

נוסח החוק עודכן, לאחר שבניסוחו הראשון התייחס  ל"תרופות אונקולוגיות שאינן כלולות בסל התרופות", זאת בהמלצות הייעוץ המשפטי ולאור כך שעלה כי רובם המכריע של התרופות הרלבנטיות, נוגעות לחולים אונקולוגים.

ח"כ דודי אמסלם: "דנו בהצעה בעקבות הדיון הקודם, שיפרנו אותה בזה שהכללנו את כל התרופות שלא נמצאות בסל, לא מדובר  בתקציב גדול כלל, ישבנו על המדוכה, גם עם יועמ"ש הוועדה, גם עם משרד הבריאות, וגם עם יו"ר סל הבריאות לשעבר. זה חוק שהוא קודם כל חוק מוסרי מאוד, וכפי שאמרתי אני מתבייש שהייתי צריך להגיש את החוק הזה, זה מתבקש מאליו, זה כל מה שאדם נורמלי עם קצת מצפון היה עושה בעצמו. מה שחשוב כאן זה האנשים והמשפחות, דנו בעניין וקיבלנו את החלטה, רצינו רק לקבוע את הנוסח הנכון".

ח"כ ינון אזולאי: "בחודש האחרון פנה אלי אדם שהתרופה עולה המון כסף, ניסיתי לעזור לו, אבל בשבוע שעבר הלכתי לנחם את המשפחה. אנחנו לא מקילים ראש בעלויות אבל לא פחות, לא מקילים ראש בחיי אדם. כחברי כנסת תפקידנו לקבוע סדרי עדיפויות, ובראש סדר העדיפויות זה חיי אדם. זהו חוק חשוב לכולנו, אני שמח על החוק הזה, אני מרגיש שהחוק הזה הוא צוואה של אבא שלי, הוא הגיש אותו, הוא הגיש אותו גם בתקופה שעבר את המחלה, גם אני הגשתי את ההצעה הזו בכנסות קודמות, הפעם לא הספקתי להצטרף אבל הקרדיט לא משנה, הקרדיט הוא למשפחות שצריכות כל שקל".

נתנאל אושרי, משרד האוצר: "על פי הערכות רשות המיסים, העלות של ההצעה אחרי העדכון של הנוסח היא כמיליארד שקלים".

ח"כ אמסלם: "בואו נתפשר, אני מושך את ההצעה, ואתם מביאים עוד חצי מיליארד ש"ח לסל התרופות, לפי החישוב שלכם, אני חוסך לכם חצי מהעלות. זה לא מיליארד, זה שקר וכזב".

אושרי: "אלה הערכות רשות המיסים, והכלכלנית הראשית".

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני: "מה אתם מציעים באוצר?".

אושרי: "אנחנו צריכים לשבת על הדברים. אנחנו עובדים על גיבוש חלופות, נשמח לקבל את הזמן הזה. אין כרגע לדבר הזה מקור תקציבי, גם לא סוכם על הנוסח הזה לקריאה טרומית".

ח"כ גפני: "מדובר על קריאה ראשונה, היה לכם זמן להציג משהו. תגיעו להסכמות, הן יובאו לפני הקריאה השנייה והשלישית ונדון בהן. החוק ברעיון הוא חוק נכון, אתם רוצים לדבר, תדברו. אני מחויב שיהיו דיונים עם האוצר ומי שצריך, לא נמשיך הלאה, אבל אני מבקש שתביאו הצעות ותדונו עם המציע".

שי דותן, רשות המיסים: "עפ"י סקר הוצאות משפחה בדקנו מה ההוצאה לתרופות שנתנו במרשם ונרכשות, לא דרך קופות החולים, האומדן שלנו יכול להגיע למיליארד".

ח"כ אמסלם: "אתם מדברים על כל התרופות, אנחנו דיברנו רק על תרופות במרשם שלא בסל התרופות, לא כל תרופה שנרכשה מחוץ לקופה. האומדן של יו"ר ועדת סל התרופות לשעבר הוא 30 מיליון ₪, פרופסור שמר. אני מבקש שתבדקו את הדברים ותבדקו את העלויות הרלוונטיות".

אושרי: "ההצעה בנוסחה הועברה אלינו אתמול, נעשתה בחינה מהירה, ניקח בחשבון גם את ההערות שהועלו כאן".

גאיה עופר, משרד האוצר: הצעת החוק החדשה שהרחיבה משמעותית את כמות התרופות, למעשה כוללת בתוכה גם את כל הרכש במימון פרטי, את הרכש בביטוח הפרטי בקופות החולים ובחברות הביטוח הפרטיות, יש שם רכש במאות מיליונים, והמשמעות של הדבר הזה שהרבה מההטבה יתגלגל או לחברות הביטוח או לשב"נים של קופות החולים, זה מוסד נהדר אבל לא זו כוונת המחוקק ממה שאני מבינה".

ח"כ אמסלם: "זה יוריד את המחיר בשב"נים אבל זה לא העיקר".

עופר: נכון זה יוריד את הפרימיות, רק בשב"ן רכש התרופות היום הוא כ-600 מיליון ₪, כל מה שהם רוכשים זה בהגדרה לא נמצא בסל וזה תרופת מרשם, מתוך זה נגזר 100 מיליון ₪ אובדן הכנסה רק בשב"ן, ויש עוד רכש אליו מתכוון החוק ויש גם את חברות הביטוח הפרטיות".

ח"כ גפני: אז מה אתם מציעים?

עופר: "אנחנו בהידברות עם גורמי המקצוע, גם במשרד הבריאות, גם בשטח, נגבש וננסה להציע חלופות למציע".

אמסלם: עיקר התרופות בסל, את התרופות שלא נותנים בסל, לא נותנים כי הם בהתוויה שונה, ישבתי בעבר עם נציגי האוצר והם העריכו את זה ב-30 מיליון ש"ח.

לשאלת חברי הוועדה, חזרו במשרד הבריאות על עמדתם כי רובם הגדול של התרופות היקרות הנוגעות להצעת החוק, הינן בתחום האונקולוגיה.

ח"כ אימאן ח'טיב יאסין: "אני מסתכלת על הצעת החוק הזו כהצלת חיים, לצערי הרב מה שקורה במדיניות הכללית עד עכשיו, הוא לא לוקחים אחריות על חיי האדם. לכו תראו כמה זה עולה בעלויות שמסביב בלי התרופות, וגם לא מצילים חיים בסוף, אז למה לא לתת את האפשרות להציל חיים? אם זה חשוב לממשלה, היא יכולה למצוא את הכסף".

חגית יגודה, חולת סרטן: "אני נציגת חולי הסרטן שמשתמשים בקנאביס רפואי, אני חולת סרטן בעצמי, הוא חזר 3 פעמים. אנחנו 12 אלף חולי סרטן עם קנאביס ברישיון ומרשם, אנחנו משלמים סכומים מטורפים, אנחנו מקבלים מרשם מרופא לטיפול ואף אחד לא מתייחס אלינו, אנחנו כורעים תחת הנטל. אני משלמת אלפי שקלים בחודש, זה מענה לתרופות החזקות, כל הזמן מצטרפים עוד ועוד אנשים ואנחנו כורעים תחת הנטל. לא מדברים אתנו על ההנחות בכסף, אלא רק על הבירוקרטיה".

במשרד הבריאות הסבירו כי הקנאביס לא נחשב ל"תכשיר", לשון החוק המוצע, ולכן הוא לא נכלל בתוכו, על כך מחו חגית ומספר מוזמנים נוספים וביקשו לעזוב את הדיון. לאור כך שחברי הוועדה הסבירו להם כי הדברים ידונו וישקלו במסגרת הכנת החוק לקריאה שנייה ושלישית, נותרו המוזמנים בדיון.

יו"ר הוועדה סיכם את הדיון: "החוק הזה אושר בוועדת השרים, נאשר את ההצעה בקריאה ראשונה, אני מבקש שתשבו עם דודי אמסלם ועם הייעוץ המשפטי לוועדה, ותגיעו להסכמה".

החוק אושר בכפוף לרביזיה שהוגשה לבקשת ח"כ משה סולמון.

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר
פעמון

כל העדכונים בזמן אמת

הירשמו לקבלת פושים מאתר החדשות ״דבר״

נרשמת!