דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום שני ט"ו באייר תשפ"ב 16.05.22
23°תל אביב
  • 23°ירושלים
  • 23°תל אביב
  • 20°חיפה
  • 23°אשדוד
  • 26°באר שבע
  • 33°אילת
  • 29°טבריה
  • 22°צפת
  • 26°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
גל השריפות

השרפה בחיפה / סיפורו של רחוב שנפגע בשרפה בחיפה

דירות רבות ברחוב נפגעו מהשרפה ולא ראויות עוד למגורים. בתחילת השבוע תתחיל עבודת השיקום, אך לא על כל אבדן ניתן לפצות בכסף. "תחשוב מה זה שכל הרכוש שלך נעלם ברגע, פתאום אין לך כלום", אמרה אחת הדיירות

שמלות מפוייחות לשושבינות המיועדות (צילום: דבר ראשון)
ארז רביב
ארז רביב
כתב
צרו קשר עם המערכת:

את הסיפור של השרפה ברחוב איינשטיין בחיפה, אפשר להבין דרך התמונות. הבתים בנויים על צלע ההר במדרגות, חלק ממש נוגעים בעצי הכרמל.

החורש השרוף מתחת לבתים (צילום: דבר ראשון)

החורש השרוף מתחת לבתים (צילום: דבר ראשון)

דגל ישראל ברחוב איינשטיין סמוך לשריפה (צילום: דבר ראשון)

דגל ישראל ברחוב איינשטיין סמוך לשריפה (צילום: דבר ראשון)

כאן התחולל הקרב להדיפת השרפה. תושבים בודדים שנשארו ברחוב עמדו עם צינורות כיבוי לצד הכבאים, שהגיעו והגנו על החיים והרכוש מפני האש. מהאדמה עלו קולות של גחלים אחרונים מעשנים, אך בסופו של דבר האש כבתה. הרחוב אסור עדיין לכניסת רכבים, מחשש שהרוחות הסוערות יגרמו להתלקחות מחודשת של הגחלים שעדיין בוערים. וגם החשמל לא חזר עדיין לכל הבתים ברחוב. עם זאת, תושבים חוזרים לרחוב באופן רגלי ובודקים מה קרה לדירתם או לוקחים חפצים נוספים הדרושים לשהייה מחוץ לבית בימים הקרובים. סימנים נוספים לשגרה ששבה הוא משחק הכדורגל.

חוזרים לשגרה - כדורגל ברחוב איינשטיין יום אחרי השריפה (צילום: דבר ראשון)

חוזרים לשגרה – כדורגל ברחוב איינשטיין יום אחרי השריפה (צילום: דבר ראשון)

אך לא כולם יכולים לשוב לשגרה. נעמי גרה בבית מספר 111 ברחוב. אתמול, בשעה רבע לאחת עשרה, החלה להריח ריח עשן. "יצאתי למרפסת וראיתי שאין נוף למפרץ. הכל עשן סמיך עד לדירה שלנו" סיפרה ל'דבר ראשון', "מהר סגרתי את החלון ואספתי תמונות יקרות. כל השלב הזה לקח פחות מעשר דקות. התפניתי ביחד עם המנקה לבית שלה בדלית אל כרמל. עזרנו להוציא זוג אנשים בני 80 מהבניין ממול. היה גם אדם מבוגר במפלס התחתון – שש קומות מתחת לרחוב. זוג פועלי שיפוצים ערבים עזרו לו לעלות את כל המדרגות, בתוך העשן".

נעמי הגיעה לרחוב עם ביתה ובעלה כדי לוודא שהבית לא נשרף, אך הלילה לא יוכלו עדיין לשוב אליו. מי שכן נמצא ברחוב הם עובדי עיריית חיפה, שגויסו לשמור על הסדר ברחובות שפונו. פקחי העירייה חדלו לכתוב דוחות חניה וכעת הם שומרים על הבניינים כדי למנוע ביזה.

פקחי החניה של העירייה בגיוס חירום למניעת ביזה בבתים (צילום: דבר ראשון)

פקחי החניה של העירייה בגיוס חירום למניעת ביזה בבתים (צילום: דבר ראשון)

רק תושבים בודדים נשארו ברחוב, בניגוד להוראות כוחות החירום, והחלו לכבות את האש בעצמם, עד הגעת כוחות כיבוי האש. בין הבתים נפרסו צינורות השקיה שנועדו להגן על בלוני הגז, הגינות והדירות. האדמה החרוכה מרמזת על המאבק שהתחולל כאן אמש.

גדמים ליד גינה שניצלה בחלקה (צילום: דבר ראשון)

גדמים ליד גינה שניצלה בחלקה (צילום: דבר ראשון)

חיילי פיקוד העורף סיירו בחורש מתחת לרחוב כדי למנות את הדירות שנפגעו. לפחות תשע דירות נשרפו. ביום ראשון כבר אמורים להגיע אנשי מס רכוש ולהעריך את הנזק, אך לא על כל אבדן ניתן לפצות בכסף. ביתה של משפחת נחשון נשרף כמעט לחלוטין ואתו אבדו אלבומי תמונות יקרים, כולל צילומים מקוריים מתקופת השואה שנשמרו כירושה משפחתית.

דלת מפויית בבית משפחת נחשון ברחוב איינשטיין (צילום: דבר ראשון)

דלת מפויית בבית משפחת נחשון ברחוב איינשטיין (צילום: דבר ראשון)

"תחשוב מה זה שכל הרכוש שלך נעלם ברגע" אמרה הבת, "פתאום אין לך כלום. לאמא שלי נשארו רק הנעליים שעליה. כל הבית נשרף. הכי קשה זה לאבד את אלבומי התמונות, הזיכרונות". הבית של משפחת נחשון לא ראוי למגורים כעת ומצריך עבודות שיקום מקיפות כדי לחזור למצב תקין. בני המשפחה ילונו בינתיים אצל קרובים.

אחד התושבים מצביע על ערמת גזם ממנה, לפי החשד, התחילה האש. ממנו והלאה הכל ירוק בכיוון אחד, ומנוקד בסימני שרפות בכיוון השני, אליו נשבה הרוח. המיקום הזה מעורר חשד להצתה מכוונת, אך אי אפשר לדעת בוודאות כי לא מדובר ברשלנות.

מעבר לרחוב איינשטיין, התושבים כבר חוזרים לבתיהם, אך את הנזק שגרמה השרפה, המוערך ב-700 בתים שלא ראויים למגורים, ייקח עוד זמן רב.

מטבח מפוייח (צילום: דבר ראשון)

מטבח מפוייח (צילום: דבר ראשון)

חדר שרוף עם שאריות פריטים בבית משפחת נחשון (צילום: דבר ראשון)

חדר שרוף עם שאריות פריטים בבית משפחת נחשון (צילום: דבר ראשון)

 

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר

כל העדכונים בזמן אמת

הירשמו לקבלת פושים מאתר החדשות ״דבר״
נרשמת!