עובדי כוחות החירום וההצלה לא זוכים למנוחה ממשית, לאחר השרפות שפקדו את הארץ בשבוע שעבר. סערה גדולה פוקדת בשעות אלו את ישראל והגשמים החזקים גורמים להצפות במוקדים שונים בארץ. בעקבות הגשמים, שעתידים לרדת לאורך כל היום ישנו חשש מהצפות במקומות המועדים ומשטפונות בנחלי מדבר יהודה וים המלח ובחרמון צפוי לרד שלג. הסערה צפויה להירגע במהלך יום שבת.

בשעות הבוקר התקבלה שיחת מצוקה במוקד 100 של משטרת ישראל, בדבר רכבים שנתקעו בסמוך לגשר הרכבת באזור כפר חב"ד. שוטרי משמר הגבול שפעלו באזור קיבלו את הקריאה ונזעקו למקום. עם הגעתם, זיהו השוטרים מספר רכבים ביניהם רכב הסעות ובהם שמונה אנשים וביניהם גם ילדים שנמצאו במצוקה. השוטרים החלו בחילוץ הלכודים ובמקביל הגיעו כוחות נוספים של כב"ה אשר הצטרפו לחילוץ.

דרכים מוצפות (צילום: משטרת ישראל).

דרכים מוצפות (צילום: משטרת ישראל).

במשטרה מזהירים כי מזג האוויר הגשום עלול להוות סכנה לרכבים שמנסים לעבור במקומות בהם ישנן הצפות וזרימות מים חזקות. במטרה קוראים לאזרחים לנהוג במשנה זהירות, בהתאם לתנאי הדרך ולמזג האוויר ולהימנע מלהיכנס לשלוליות עמוקות.

מדוברות מכבי האש נמסר: "סיימנו להילחם באש ועברנו לחלץ ממים". צוותים מתוגברים של לוחמי אש בכל מחוז דן פועלים באירועים שונים הנגרמים כתוצאה מהרוחות העזות וההצפות.

גן לאומי מקורות הירקון (צילום: אורי סולימני / ראשות הטבע והגנים)

גן לאומי מקורות הירקון (צילום: אורי סולימני / ראשות הטבע והגנים)

מחברת החשמל נמסר כי בשל מזג האוויר פעלו עובדי חברת החשמל לאורך כל הלילה בתיקון פגיעות בקווי מתח גבוה ברחבי הארץ. נכון להבוקר קיימות הפרעות שגרתיות ליום חורפי.

עובדי חברת החשמל מטפלים בתקלות שנגרמו בעקבות הסופה. צילום: חברת החשמל

עובדי חברת החשמל מטפלים בתקלות שנגרמו בעקבות הסופה. צילום: חברת החשמל

 

עובדי חברת החשמל מטפלים בתקלות שנגרמו בעקבות הסופה. צילום: חברת החשמל

עובדי חברת החשמל מטפלים בתקלות שנגרמו בעקבות הסופה. צילום: חברת החשמל

רעידת אדמה, רוח ואש בשמיים

עדות לעוצמת הסופה מתבטאת במספר הברקים ביממה האחרונה. מעבדת הברקים של חברת החשמל מדדה ביממה האחרונה 2,672 ברקים מחצות ועד לשעה חמש וחצי אחר הצהריים. 400 ברקים מעל ההממוצע הרב שנתי של חודש דצמבר כולו שעומד על 2,250.

מהמכון הסייסמולוגי נמסר על רעידת אדמה צפונית לכנרת שהתרחשה בשעה 6:35 הבוקר במגניטודה של 3.8. לא נמסר מידע על נזקים או נפגעים.

שמרו על הילדים ועל עצמכם

ארגון בטרם להורים ולילדים מזהיר מפני עלייה משמעותית בהיפגעות הילדים כתוצאה מתאונות בבית, כוויות, הרעלות ותאונות דרכים. הארגון קורא להקפיד על הבטיחות לקראת הסופה הצפויה.

10 כללים של ארגון בטרם לבטיחות ילדים לסופה:

  1. בעת סופה עלולים להיקרע חוטי חשמל, וכן עלולים להיפגע מקריסת עצים וענפים. במידה ונתקלתם בעצים או עמודים שאינם יציבים ועלולים ליפול, או בחוטי חשמל קרועים, יש להתרחק, לוודא כי ילדים לא יתקרבו לאזור ולדווח למוקד העירייה או לחברת החשמל
  2. הליכה בטוחה –הקפידו על בגדים בהירים ומטריות שקופות בשעות הערב. כשהכביש רטוב – מזכירים לילדים להיזהר מהחלקה ולא לרוץ.
  3. התקינו גלאי עשן – הם יכולים להציל חיים. מומלץ להתקינם לפחות בשני אזורים: אזור המטבח (לא ליד הכיריים) ובאזור חדרי השינה.
  4. העדיפו מזגנים ורדיאטורים בעלי תו תקן על פני תנורים ומפזרי החום המשתמשים במקור חום גלוי. בכל מקרה – לא משאירים ילדים לבדם ליד מקור חום.
  5. הרחיקו מכשירי חימום מחפצים דליקים כגון: ספות, שמיכות ווילונות
  6. תינוקות רגישים במיוחד לקור – הלבישו אותם בבגדים חמים בבית ובטיול וודאו שהעריסה רחוקה מקירות קרים .
  7. בגדים רטובים מובילים להיפו-תרמיה – גם בקרב ילדים בוגרים יותר. רעידות, מגושמות ובלבול במילים הם סימני אזהרה להיפותרמיה. אם יש חשש – עטפו את הילד בבגדים חמים וקראו לעזרה ראשונה
  8. הקפידו להיזהר מפני נוזלים חמים כמו שוקו, קפה, תה או מרק
  9. כדי למנוע סכנה בבית חשוב לוודא כי שקעי החשמל והמפצלים מתאימים לתקן הישראלי. יש לקנותם בחנויות מסודרות
  10. יש להיזהר מנוזלים חמים בקרבת ילדים כמו שוקו, קפה, תה או מרק

הכנרת מתחילה להתמלא

מרשות המים נמסר בשעה 12:00 כי מפלס הכנרת עלה ביממה האחרונה ב-5 ס"מ והוא עומד כעת על 213.79-. לכנרת מלאה חסרים עוד כ-4.99 מטר. כמויות גדולות של ממטרים נמדדו באזור המרכז:  130 מ״מ בנתב״ג,  120 מ״מ באזור ראשון לציון. בקיבוץ יפעת (עמק יזרעאל) נמדדו 45 מ"מ, בעין השופט (רמת מנשה) נמדדו 75 מ"מ, בקיבוץ גשר (בקעת בית שאן) נמדדו 38 מ"מ, ובגולן הגיעו כמויות המשקעים בכמה מקומות לכ-100 מ״מ רק ביממה האחרונה.

חוף המצודה. צילום: שמואל דוד

חוף המצודה. צילום: שמואל דוד

התחזית

היום (שישי) צפויים הגשמים להמשיך לרדת בצפון הארץ ובמרכזה והם ילוו בסופות רעמים ורוחות חזקות. בצפון הנגב ייתכן גשם מקומי. ישנו חשש מהצפות במקומות המועדים ומשיטפונות בנחלי מדבר יהודה וים המלח. בחרמון ירד שלג ומאתר החרמון נמסר כי מחר (שבת) האתר ייפתח למבקרים, ללא תשלום.

הטמפרטורות יוסיפו לרדת ויהיה קר מהרגיל. לקראת הערב הרוחות והגשמים ייחלשו. הלילה צפוי לרדת גשם מקומי בצפון הארץ ובמרכזה ויתכן שגם בצפון הנגב.

חוף המצודה. צילום: שמואל דוד

חוף המצודה. צילום: שמואל דוד

הטמפרטורות החזויות להיום: בחיפה 10-17, בירושלים 11-9, בתל אביב והמרכז 17-12, בשפלה 18-12, בבאר שבע 17-10, ובאילת 21-12.

ביום שבת מזג האוויר יהיה מעונן חלקית עד מעונן ותחול עלייה בטמפרטורות. בשעות הבוקר עדיין ייתכן גשם קל בחוף.

ביום ראשון מזג האוויר צפוי להיות מעונן לרוב עם עליה קלה נוספת בטמפרטורות.

ביום שני מזג האוויר יהיה מעונן חלקית עד נאה עם טמפרטורות רגילות לעונה.