דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום שבת י"ב בניסן תשפ"ד 20.04.24
19.5°תל אביב
  • 17.4°ירושלים
  • 19.5°תל אביב
  • 18.5°חיפה
  • 19.7°אשדוד
  • 19.0°באר שבע
  • 27.5°אילת
  • 20.9°טבריה
  • 19.4°צפת
  • 19.1°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
חינוך ורווחה

באוצר הציעו 10,000 ש"ח למורה מתחיל בתיכון והרחבת החוזים האישיים, ארגון המורים: "הצעה זהה ללפני שנה"

הצעת האוצר פורסמה לאחר נתק ארוך במו"מ אך דומה להצעות קודמות: העלאת שכר לכלל המורים ב-850 ש"ח לפחות, התוספת הממוצעת לשכר הבסיס תהיה 1,100 ש"ח, וגמולי התפקיד יוגדלו | עוד מוצע להעביר את כלל המנהלים לחוזים אישיים, ולאפשר העסקת מורים באופן זה | ארגון המורים: "השרים לא למדו כלום, לא התנהל באמת מו"מ"

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' (צילום: יונתן זינדל / פלאש 90)
שר האוצר בצלאל סמוטריץ' (צילום: יונתן זינדל / פלאש 90)
מיכל מרנץ
מיכל מרנץ
כתבת חינוך
צרו קשר עם המערכת:

משרד האוצר פרסם היום (שני) באופן חד-צדדי את הצעתו להסכם שכר חדש למורי התיכונים, אחרי יותר מחודש של תקיעות במשא ומתן עם ארגון המורים העל יסודיים והחשש ההולך וגובר משביתה ממושכת ב-1 בספטמבר. שר האוצר בצלאל סמוטריץ' ושר האוצר יואב קיש קראו למורים לחזור לשולחן המשא ומתן. בארגון המורים אמרו בתגובה שההצעה זהה להצעות האוצר מלפני שנה.

בין הארגון לאוצר התקיים הליך גישור בהובלת הממונה על יחסי העבודה במשרד העבודה עו"ד רבקה ורבנר, אליו הם נכנסו בהמלצת בית הדין לעבודה, אך הוא לא הוביל להסכמות. לאחר החלטת בית הדין לעבודה לאפשר למורים להמשיך בעיצומים שמונעים את קיום המסעות לפולין, החליט שר החינוך להפסיק את המשא ומתן, ומזה חודש וחצי לא מתקיימות ישיבות וגם לא מתוכננות כאלה.

ההצעה פורסמה לאחר התפטרות מנכ"ל משרד החינוך אסף צלאל בשישי האחרון. לדברי צלאל הוא התפטר בעקבות הקרע הגובר בעם סביב הרפורמה במערכת המשפט. במהלך כהונתו עמד לצד הארגון וניסה לגשר על הפערים בין דרישות הארגון לעמדות האוצר.

מרכיבים רבים בהצעה, בהם גם העלייה בשכר בשכר המורים החדשים והוותיקים, הופיעו גם בפרסום מטעם ארגון המורים של הצעת האוצר ממאי האחרון, ואכן לא חל בהם שינוי. לצדם נכללים מספר מרכיבים נוספים שלא נכללו באותו פרסום כמו הגדלת הסכום המינימלי לגמול חינוך כיתה.

הצעת האוצר פורסמה כמצגת עם מספר מצומצם של נתונים, שקשה להבין מהם את התמונה הכוללת או לקבל מענה לשאלה מה יהיו תוספות השכר למורים בכלל הדרגות ושנות הוותק.

לפי ההצעה שפורסמה, כלל המורים יקבלו תוספת שכר שתעמוד בממוצע על 1,100 שקלים בחודש, כשהתוספת המינימלית תהיה 850 שקלים למורה עם תואר ראשון ותעודת הוראה, ללא גמולי השתלמות וללא תפקידים. זאת לעומת דרישת ארגון המורים לתוספת שכר אחידה בסך 3,000 שקלים לכלל המורים.

עוד הוצע ששכר המורים המתחילים יעלה מ-8,500 ל-10,000 שקלים בחודש עבור מורה עם תואר ראשון – עלייה של כ-17.6% מהשכר כיום. עבור מורה לתואר שני הציעו להעלות את השכר מ-9,320 שקלים ל-10,900 שקלים – עלייה של כ-16.9%. זאת לעומת דרישת ארגון המורים – העלאת שכר מורה מתחיל עם תואר שני ל-12 אלף שקלים, בדומה לשכר הממוצע במשק, וכאמור תוספת שכר אחידה בסך 3,000 שקלים לכלל המורים.

הצעת האוצר כוללת גם העסקת מורים בחוזים אישיים מחוץ להסכם הקיבוצי. במצגת לא הוצגו תנאי העבודה בחוזים כאלו, או הצעה לשיעור מירבי של מורים שיועסקו באופן זה, כפי שנקבע בהסכם עם הסתדרות המורים בשנה שעברה על מורי היסודי וחטיבת הביניים. לצד ההצעה להשתמש במודל להעסקת מורים במקצועות בהם יש מחסור במורים או בבתי ספר בפריפריה, באוצר השתמשו גם הפעם במושג 'טאלנטים' כתיאור למורים שיהיה ניתן להעסיק בחוזים אישיים, מושג הלקוח מעולם התקשורת והבידור וזר לעולם החינוך.

עוד כוללת ההצעה העלאת הגמול ליועצות החינוכיות מ-12% ל-18%, תוספת ממוצעת של כ-750 שקלים בחודש, והעלאת הגמול המינימלי על חינוך כיתה ל-1,000 שקלים בחודש, עלייה של כ-400 שקלים למחנכת מתחילה.

מרכיב נוסף בהצעה הוא 'תגמול גמיש' למורים על ידי מנהלי בתי הספר, בסך של עד 10,000 שקלים בחודש לבית ספר ממוצע, שיתחלקו בין מורים שהמנהל יבחר. במצגת האוצר לא נאמר מי יזכה באותו תגמול. ייתכן שהכוונה בפועל היא למרכיב בהסכם עם הסתדרות המורים, בו נקבע שמדובר במעין גמול תפקיד ייחודי לבחירת המנהל, על עשייה שכיום אינה מתוגמלת או עידוד מורים ליזום פרויקטים. עם זאת, לפני חתימת ההסכם עם הסתדרות המורים דיברו רבות במשרד האוצר על מתן אפשרות לתגמל מורים מצטיינים לפי בחירת המנהל. אך כאמור, התגמול שנקבע בסופו של דבר אינו על הצטיינות אלא על עשייה.

ההצעה כוללת גם העסקת כלל מנהלי בתי הספר בחוזים אישיים "כיתר העובדים הבכירים", כלומר הוצאתם לחלוטין מההסכמים הקיבוציים ומארגוני המורים, בתמורה לתוספות שכר. לפי הצעת האוצר, המנהלים יקבלו תוספת ממוצעת של כ-5,000 שקלים לשכרם. עוד מוזכרת הגברת כוחם של המנהלים בהעסקת המורים, על ידי התגמול הגמיש, וכן על ידי "גמישות ניהולית" שמחזקת את "מקום המנהל בשיפור תהליכי העסקה בבתי הספר", מבלי לפרט.

ארגון המורים: "השרים נשארים באותן עמדות שהיו מלפני שנה"

בארגון המורים דחו את ההצעה ומסרו בתגובה: "זה שנה וחצי שאנחנו מנהלים מו״מ בנפש חפצה ובידיים נקיות תוך עשיית מספר פשרות במו״מ, כאשר משרדי האוצר והחינוך לא היו למעשה באמת ובתמים במו״מ ולא התקדמנו כלל. אם הם עכשיו חזרו בתשובה והגיעו למסקנה בצדקת טענותינו שמערכת החינוך העל יסודית במשבר, ואפילו אפשר לומר בקריסה, ושהמורים הם לא הבעיה אלא הפתרון, רק חתימה על הסכם קיבוצי מכובד תבטיח קיום מערכת חינוך טובה וראויה שתקדם את איכות החיים במדינה. אנו שמחים לשמוע את שרי החינוך והאוצר שמוכנים להתייחס ברצינות לטענותינו, אבל לאור המספרים שפורסמו בתקשורת על ידי השרים אנחנו מבינים שלא למדו כלום ולא שכחו כלום והם נשארים באותן עמדות שהיו לפני שנה".

שר האוצר בצלאל סמוטריץ': "תכנית מקיפה שמשפרת באופן דרמטי את שכרם של צוותי ההוראה"

שר החינוך, יואב קיש ושר האוצר, בצלאל סמוטריץ', קראו עם פרסום ההצעה ליו"ר ארגון המורים, רן ארז, וליו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס לחזור למשא ומתן כדי "לחתור יחד לפתרון מוסכם בהקדם האפשרי, טרם פתיחת שנת הלימודים הקרבה ובאה – שנת הלימודים תשפ"ד, זאת כדי להבטיח ששנת הלימודים תפתח כסדרה, ב-1 בספטמבר 2023".

שר החינוך יואב קיש אמר עם פרסום ההצעה: "מועד פתיחת שנת הלימודים ב-1 בספטמבר הוא עוגן משמעותי עבור כלל מערכת החינוך ועבור כלל תלמידי ישראל. אני קורא לרן ארז, יו"ר ארגון המורים, ליו"ר השלטון המקומי חיים ביבס להצטרף אלינו היום ב16:00 במשרד החינוך למו"מ מואץ עד אשר יצא עשן לבן.

לדברי השר קיש, "עלינו לגלות אחריות כלפי ציבור התלמידים, ההורים, המנהלים והמורים כדי שנוכל לחתור כולנו יחד לפתרון מוסכם, לשביעות רצונם של כל הצדדים. זאת למען מאות אלפי תלמידים, הורים, מורים ומנהלים שזקוקים לוודאות וליציבות, שאנחנו במערכת החינוך מחויבים לספק להם."

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' אמר: "בעוד חודש ימים תיפתח שנת הלימודים. ממשלת ישראל עם הפנים קדימה ובמטרה אחת – להביא לפתיחה מוצלחת ומיטבית של שנת הלימודים. משרד האוצר, הגיעו לשורה של הסכמים עם ארגון המורים, הסגל הבכיר באקדמיה, ההסתדרות וגופים נוספים. כל זאת בהצלחה. במקצועיות רבה, בכבוד הדדי ומתוך הבנה משותפת שטובת תלמידות ותלמידי ישראל עומדים מול עינינו. כשר אוצר, יחד עם ידידי שר החינוך, אנו רוצים להגיע להסכם גם עם ארגון המורים העל יסודי.

הצענו תכנית מקיפה שמשפרת באופן דרמטי את שכרם של צוותי ההוראה במערכת החינוך העל יסודית. התכנית שאנחנו מביאים תביא בהכרח לגיוס אנשי חינוך מצוינים, העצמת עמודי התווך בבתי הספר העל יסודיים והעצמת המנהלים והמנהלות."

סמוטריץ' הוסיף ש"יש לנו יכולת לנהל מו"מ מואץ, מקצועי ואיכותי. עשינו זאת בחודשים האחרונים בהצלחה גדולה. מבלי לפרוץ את המסגרות ובהתנהלות התואמת את המדיניות הפיסקאלית שהצבנו לעצמנו, סגרנו הסכם לעשר שנים עם ההסתדרות הכללית, חתמנו על תקציב רב שנתי עם צה"ל, חתמנו על הסכם שכר לעובדי מכבי עם ההסתדרות הלאומית, חתמנו על הסכם שכר עם השוטרים, הבאנו להסכם על שכר הסגל הבכיר באקדמיה עם ארגוני הסגל הבכיר וכמובן, ההסכם של משרד האוצר עם ארגון המורים.

"אני שב וקורא ליושב ראש ארגון המורים העל יסודי, רן ארז, בא למשא ומתן מואץ, יש הצעה טובה מאד על הפרק. בוא נביא וודאות לצוותי ההוראה ולתלמידי מערכת החינוך העל יסודית. הם זכאים לכך ואנחנו יכולים להביא לכך".

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר
פעמון

כל העדכונים בזמן אמת

הירשמו לקבלת פושים מאתר החדשות ״דבר״

נרשמת!