הכלכלן הראשי פרסם היום (חמישי) נתונים חדשים על שוק הדיור לפיהם חלה גדילה של 1.5% ברכישת הדירות ברבעון השלישי של 2016, לעומת הרבעון במקביל בשנה הקודמת. על פי הנתונים ניתן להעריך בזהירות כי התכנית של כחלון להעברת דירות ממשקיעים לדיירים עובדת: רוב העלייה הושגה באמצעות מכירות יד שנייה, דיירים שקונים דירה לראשונה קנו יותר יד שנייה ופחות דירות חדשות, ושוב המשקיעים מוכרים הרבה וקונים מעט.

הנתונים המפורטים בדו"ח מראים על המשך יציאתם של משקיעים משוק הדיור: העלייה ברכישות הושגה על ידי עלייה של 6% ברכישות דירות יד שנייה, שקיזזה ירידה של 8% ברכישת דירות חדשות.

מספר הדירות שנרכשו על ידי קונים להם זו דירתם הראשונה היה 12 אלף, בדומה לרבעון המקביל בשנה שעברה. הירידה חדה של 14% בקניית דירות חדשות בקרב ציבור זה קוזזה על ידי עליה חדה בשיעור הקונים דירות יד שנייה, הרשם עלייה של 10%, דבר היכול לרמז, לצד העלייה הכללית במכירות, כי חלק מהדירות נקנו ממשקיעים שיצאו מהשוק.

מכירות המשקיעים רשמו גידול של 6% ברבעון השלישי, אל רמה של 6.2 אלף דירות, אחת הרמות הגבוהות בהשוואה היסטורית. סך זה גם גבוה ממספר הדירות שרכשו המשקיעים. בכך נמשכת, ואף מתעצמת הירידה ב"מלאי" הדירות המוחזקות ע"י משקיעים.  בעוד בין השנים 2010-2015 תפח חלקם של המשקיעים בשוק עם עלייה רבעונית של 2.5 אלף דירות ל"מלאי" זה, ברבעון השלישי של 2015 נגרעו כ-550 דירות ממלאי זה, לאחר ירידה של 100 דירות ממלאי זה ברבעון השני.

מתוך דו"ח הכלכלן הראשי

מתוך דו"ח הכלכלן הראשי

בפילוח גיאוגרפי בולטת ירידה של 8% ברכישות דירות ברחובות, מזה, ירידה חדה של 26% ברכישת דירות חדשות. חלק גדול מהירידה מייחס האוצר להמתנת הזוגות הצעירים למכרז מחיר למשתכן בראשון לציון. אזור חיפה בולט במיוחד ברמת שיא במכירות המשקיעים, זאת במקביל לירידה חדה ברכישות המשקיעים באזור.