דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום שבת ט"ז בסיון תשפ"ד 22.06.24
28.3°תל אביב
 • 24.4°ירושלים
 • 28.3°תל אביב
 • 24.9°חיפה
 • 27.4°אשדוד
 • 26.3°באר שבע
 • 33.5°אילת
 • 29.6°טבריה
 • 21.9°צפת
 • 28.3°לוד
 • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
כלכלה

הקלות בקבלת דמי חל"ת, הגדלת המענק לעסקים: המתווה המשופר לתמיכה במשק

בעקבות הביקורת הביא האוצר מתווה פיצויים רחב יותר שהוסכם עם ההסתדרות, המעסיקים וחברי כנסת מהאופוזיציה והקואליציה | במסגרת ההקלות הנגישות לחל"ת תעלה משמעותית, והפיצוי לעסקים שנפגעו יגדל

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד (מימין) ושר האוצר בצלאל סמוטריץ' בחתימת הסכם מסגרת לעובדי המגזר הציבורי במשרד האוצר בתל אביב (צילום: דוברות ההסתדרות)
יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד (מימין) ושר האוצר בצלאל סמוטריץ' בחתימת הסכם מסגרת לעובדי המגזר הציבורי במשרד האוצר בתל אביב (צילום: דוברות ההסתדרות)
ניצן צבי כהן
ניצן צבי כהן
כתב לענייני עבודה
צרו קשר עם המערכת:

משרד האוצר פרסם הערב (ראשון) מתווה פיצויים מוגבר לעסקים, שבמרכזו הגדלת הפיצויים לעסקים, הגמשת התנאים לקבלת דמי חל"ת ופתיחת האפשרות לפיצוי גם לעסקים גדולים.

אחרי שהמתווה הקודם זכה לביקור נוקבת, הפעם חתומים עליו לצד שר האוצר יו"ר ועדת הכספים, חברי כנסת מהקואליציה והאופוזיציה, ההסתדרות וארגוני מעסיקים.

על פי המתווה, מעבר לפיצויים הקבועים כיום בחוק ביחס ליישובי ספר (ואשקלון בתוכם), יינתן מתווה מענקים לעסקים בתנאים הבאים:

 • תנאי סף לכניסה לתכנית המענקים הוא פגיעה של 25% ביחס לתקופת בסיס אחת שתוגדר, ומחזור שנתי עד 400 מיליון ש"ח.
 • רכיב ההוצאות הקבועות מתוך התשומות יעמוד על מקסימום 22% (בהתאם למידת הפגיעה), לעומת 15% בתכנית המקורית. ככל ושיעור התשומות בפועל גבוה יותר רשאי להשיג על כך בהשגה (מוגבל לעד פי 1.5).
 • תקרת הפיצוי תעמוד על 600 אלף שקלים, כפול מהתכנית המקורית במחזורים של עד 100 מיליון, כפול מהתכנית המקורית, ותעלה בהדרגה לקאפ של 1.2 מיליון לעסקים עד 300 מיליון שקלים.
 • שיעור ההשתתפות בשכר העובדים יעלה ל-75% כפול שיעור הפגיעה במחזור כפול הוצאות השכר, לעומת 60% בתכנית המקורית.

בנוסף, מוסכם כי מתווה החל"ת יישען על המודל הקיים בכפוף להקלות הבאות.

 •  הסרת תנאי קיזוז ימי חופשה צבורים מדמי האבטלה
 •  ביטול ימי המתנה (ללא קיזוז חמישה ימי אבטלה)
 •  הפחתת תקופת החל"ת המינימלית מ-30 ל-14 יום
 •  תקופת האכשרה המינימלית תקטן ל-6 חודשים מתוך 18 חודשים
 •  ההקלות יתקיימו בתקופה שבין ה-7/10 ועד ל-30.11, כאשר מועד היציאה לחלת שנקבע לפי שירות התעסוקה יהיה החל מהיציאה בפועל של העובד לחל״ת.
 • מתווה זה חל עד 30.11.2023 ושר האוצר בהסכמת ועדת הכספים רשאי להאריך עד סוף שנת 2023.

המתווה נחתם בתמיכת נשיאות המגזר העסקי על כלל אגפיה והסתדרות העובדים הכללית.

– מתווה זה מוסכם כמכלול וככל שיש שינוי באחד הסעיפים, הסעיפים האחרים אינם רלוונטיים.

ישובים הנמצאים בטווח של 7-20 ק"מ (ואופקים) שלא בענף החקלאות יקבלו מסלול שכר או מחזורים בדומה לסבבים קודמים. (תוך שייקבע קאפ של 2.5 מלשח, בכפוף לאישור משפטי.)

המתווה לחקלאים יעבוד בתצורה הבאה:

יישובי ספר: לפי החוק

עד 20 ק"מ (כולל אופקים) שאינם יישובי ספר – מסלול אדום לצד מסלול ירוק נורמטיבי בכפוף לאישור משפטי.

יתר הארץ: כמו המענק הכללי.

בהמשך היום יופץ תזכיר החוק במטרה לקדם את החוק במהירות האפשרית ולתמוך בעצמאים ובמעסיקים כבר מהחודש הראשון ללחימה.

בנוסף למתווה הפיצויים, הוחלט על מענק לבני ובנות זוג של משרתי המילואים, כמו גם הגדלת התשלום על יום מילואים ל125% והקדמת התשלום כבר לסוף חודש אוקטובר על מנת להקל על הניהול הכלכלי הרציף של האזרחים.

שר האוצר בצלאל סמוטריץ׳: "עבודה משותפת עניינית של הקואליציה והאופוזיציה הביאה תוצאה מצוינת לאזרחי ישראל, בשבוע שעבר התחייבתי שנעמוד לצד האזרחים ומטרתי היא לבצר את קו ההגנה השני של מדינת ישראל, הקו העורפי, עם ארנק אוצרי פתוח כדי להעניק גב למשק, לעצמאים, לעסקים ולכלל האזרחים. המתווה הראשוני הוצג במהירות אך מיד צפו פערים שדרשו תיקון. צוות שלי, בשיתוף עם נציגי קואליציה ואופוזיציה ונציגי הארגונים נכנסו לעבודה והגיעו למתווה מרחיב וטוב יותר עבור העסקים בישראל.

יו״ר ההסתדרות ארנון בר דוד: "בכוחות משותפים ובשיח שהתעלה לגודל השעה, איפסנו את סוגיית החל"ת, שיינתן לחודש הקרוב בתנאים דומים לקורונה, וגיבשנו מתווה שנותן מענה ראשוני חשוב. רשת הביטחון שמעניק המתווה בדמות פיצוי שכר למעסיקים ומעטפת הגנה לעובדים, מייצרים את הוודאות הנדרשת למדינה כדי להבטיח את חוסנו של המשק גם בימי מלחמה. גם לעצמאים ישנו מתווה טוב הנותן להם פיצוי הרבה מעבר למה שהיה עד היום. נמשיך כל הזמן ללוות את התהליכים במשק ולעדכן".

יו״ר ועדת כספים ח״כ משה גפני: "התפקיד שלנו זה לעשות הכל כדי לסייע לתושבים, במיוחד ביישובי הספר. עשינו כל מאמץ שיישובים רבים ייכנסו לסיוע המקסימלי האפשרי ולסייע לעובדים ולמעסיקים. אנחנו מתפללים לקב"ה שהמלחמה תסתיים מהר ובטוב."

יו״ר נשיאות המגזר העסקי דובי אמיתי: "מאז פורסם מתווה האוצר התכנסנו לימים של עבודה מאומצת ושיפרנו באופן משמעותי את מתווה הפיצויים והמענקים למגזר העסקי. ככל שהלחימה תימשך נדרש לעשות התאמות נוספות, על מנת להניע את גלגלי המשק ולסייע למגזר העסקי להמשיך את פעילותו. ברצוני להודות לשר האוצר, בצלאל סמוטריץ׳ וליו״ר ועדת כספים, חה״כ משה גפני על העבודה המשותפת למען המגזר העסקי. בנוסף, ברצוני לציין את המענה המהיר והיעיל שניתן לחקלאים באזורי הספר".

מרכז הקואליציה בוועדת הכספים ח״כ אליהו רביבו: "כבר מהרגע הראשון אמרתי מעל כל במה שאני לא אאפשר להתקדם עם שני מתווים של שני משרדי ממשלה ושחובתנו להרחיב את הפיצויים המלאים מעבר ל7 ק"מ.

מרכז האופוזיציה בוועדת כספים ח״כ ולדימיר בליאק: "אני מברך על המתווה החדש, שמעניק מענה טוב יותר ונכון יותר, הן לבעלי עסקים והן לשכירים. תוך כדי תהליך מעמיק ומקצועי, הצלחנו להגדיל באופן משמעותי את הסיוע לאזרחים שמחזיקים על כתפיהם את המשק."

נשיא לשכת יועצי המס ירון גינדי: "המתווה המעודכן שגיבשנו עם שר האוצר אכן מאפשר לעסקים לצלוח את התקופה הקשה כעסקים חיים ומנועי צמיחה שיחזירו את המשק לפעילות בסיום המלחמה. שר האוצר היה קשוב מאוד לדרישות שלנו ומאוד שמחתי להיווכח שהוא לא התקבע למודל הראשוני שהציע האוצר. ישבנו שעות יחד, ניתחנו באופן מקצועי את הנתונים והגענו למודל ראוי ואחראי.

נשיא לה״ב עו״ד רועי כהן: "אני מברך את שר האוצר על השינוי המתבקש במתווה הפיצויים לאחר שיחות שקיימו איתנו בשבוע שעבר והנכונות שלו לחתור לפיתרון הגון וראוי וזה מעיד עד כמה חשוב הדיאלוג, הקשר ושיתוף הפעולה עם שר האוצר והצוות המקצועי במשרד, טענתי לאורך כל הדרך שמחלוקות נפתרים בשיח הוגן ומכבד עם ראשי הארגונים הכלכליים ולשמחתי כך היה והמתווה הותאם ככל שניתן לצרכים והמענים של ציבור העצמאים ובעלי העסקים ויחד נתגבר בהמשך על אתגרים נוספים".

מנכ״ל משרד האוצר שלומי הייזלר: "אני מברך על הסיכום הרחב אליו הצלחנו להגיע. המתווה נותן מענה למגוון רחב של עסקים, מאפשר למשק להמשיך לפעול, וכולל מענה גמיש לציבור העובדים באמצעות תיקונים במנגנון החל״ת. הסיכום המתוכלל אליו הגענו יחד, משקף הסכמה רחבה ומבטא את הרוח הישראלית המאוחדת. יחד ננצח, גם הכלכלה."

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר
פעמון

כל העדכונים בזמן אמת

הירשמו לקבלת פושים מאתר החדשות ״דבר״

נרשמת!