דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום שבת י"ב בניסן תשפ"ד 20.04.24
19.5°תל אביב
 • 17.4°ירושלים
 • 19.5°תל אביב
 • 18.5°חיפה
 • 19.7°אשדוד
 • 19.0°באר שבע
 • 27.5°אילת
 • 20.9°טבריה
 • 19.4°צפת
 • 19.1°לוד
 • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
מלחמה בישראל

פרשנות / סימנים מעידים לאפשרות שאיראן תפתח חזית מול ישראל מהגולן הסורי

סקירת ממרי - המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון | תגבור כוחות באזור בגבול, העלאת כוננות של הצבא הסורי, איומים של ראשי מיליציות שיעיות וביקורים חשאיים של מפקד כוח קודס: מצטברים סימנים לפעילות של מיליציות איראניות סוריה

הגבול עם סוריה ברמת הגולן (צילום: מיכאל גלעדי/פלאש90)
הגבול עם סוריה ברמת הגולן (צילום: מיכאל גלעדי/פלאש90)
מכון ממרי
מכון ממרי
המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
צרו קשר עם המערכת:

מאז פרוץ המלחמה בין ישראל וחמאס ב-7 באוקטובר, מתגברים הסימנים המעידים על רצון איראני לפתיחת חזית נוספת נגד ישראל מסוריה. לצד הדיווחים על שלוש תקריות של ירי רקטות לעבר ישראל מכיוון סוריה, באזורים שבשליטת המשטר הסורי, בהם מוכרת נוכחות משמעותית של חזבאללה והמיליציות הנאמנות לאיראן, מצטברים סימנים המעידים על אפשרות של פעולה נרחבת נגד ישראל מסוריה מצד מיליציות פרו איראניות בפיקוד משמרות המהפכה של איראן (משה"מ).

סימנים אלה כוללים דיווחים על תגבור כוחות באזור הגבול עם ישראל, בדגש על קוניטרה ואזור דרעא, העלאת כוננות של הצבא הסורי; איומים של ראשי מיליציות שיעיות לפתוח את חזית הגולן; דיווחים על ביקורים חשאיים תכופים של מפקד כוח קודס במשה"מ בסוריה, וכן של בכירים במיליציות שיעיות עיראקיות באזור הגבול עם ישראל והפעלת חדר מבצעים משותף לאיראן, לחזבאללה, למיליציות הנאמנות לה ולפלגים הפלסטינים.

לא ברור עד כמה המשטר הסורי שותף לרצונה של איראן לפתוח חזית משטחו. על פי כמה דיווחים בתקשורת הערבית, הנשיא בשאר אל-אסד הודיע לאיראן וכן למאע"מ, מצרים ולחזבאללה כי הוא אינו רוצה בכך בשל מצבה הרעוע של ארצו בעקבות מלחמת האזרחית המתנהלת בה כבר 13 שנה. עם זאת, סביר להניח כי המשטר לא יוכל לעמוד בפני תכתיביה של בעלת בריתו שלה תרומה משמעותית בהישרדותו. כמו כן, אין להוציא מכלל אפשרות שמדובר בניסיון של המשטר למנוע מתקפה מקדימה מצד ישראל.

להלן פירוט הסימנים המעידים לפתיחת חזית נגד ישראל מכיוון סוריה:

 1. כוננות מוגברת במיליציות, הזרמת מאות לוחמים לדרום סוריה וגיוס פעילים

זמן קצר לאחר פרוץ המלחמה, החלו להתפרסם דיווחים לפיהם איראן הורתה לאנשיה בסוריה להעלות כוננות ולהתפרס מחדש בסוריה באזור הגבול עם ישראל. כך למשל דווח על העברת מאות לוחמים של המיליציות הפרו איראניות מאזור דיר אל-זור חומס וחלב לתגבור הכוחות המוצבים בדרום סוריה, בעיקר באזור קוניטרה שעל גבול ישראל, אזור צפון דרעא ואזור העיר נוא, שבין קוניטרה לדרעא. כמו כן דווח על הגעת אלפי פעילים נוספים מעיראק לגבול עם ישראל, מבלי לפרט האם מדובר בגבול ישראל עם לבנון או עם סוריה.

על פי הדיווחים, חלק מהכוחות הם מיחידת העילית של חזבאללה (כוח רדואן) וכן ממיליציות שיעיות עיראקיות ואפגאניות. כוחות אלה מצוידים בכטב"מים ואמצעי לחימה מתקדמים. יצוין כי על פי האתר Arabicpost, תגבור כוחות אלה נעשה באישור רוסיה, וזאת בניגוד להבנות שהושגו בינה לבין ישראל וירדן בשנת 2018 לפיהן לא תאפשר נוכחות של המיליציות באזור הגבול.

צפון דרעא: על פי הדיווחים, תגבורות הגיעו לאזור הכפר אל-סאחליה (כוחות רדואן), לתל אל-זעתר (חטיבת האמאם חוסין), אל-שיח' מסכין (חזבאללה) ותל אל-קאא'ד. הפעילים חמושים במל"טים מסוג אבאביל, טילי נ"ט ומקלעים כבדים. הם החלו לשפר את הביצורים וליד אל-שיח' מסכין גם נבנה מנחת למל"טים.

העיר נוא: יש ריכוז של מליציות באזור תל אל-ג'אביה ותל אל-ג'ומוע, מערבית לנוא, כ-10 ק"מ מהגבול, אזור הפעילות של חטיבה 61 של הצבא הסורי. תל אל-ג'אביה מבוצר ומצויד בציוד ל"א, מל"טים מתאבדים ומל"טים לאיסוף מודיעין, רקטות נישאות על רכבים וטילים מתקדמים. מתלים אלה יצאו שתי החוליות ששיגרו רקטות לעבר ישראל ב-10.10 וב-14.10.

קוניטרה: אתרי אופוזיציה דיווחו כי מאות פעילים הועברו לאזור זה.על פי אחד הדיווחים, יש ריכוזי מליציות באזור תל אל-שעאר ותל כרום. המיליציות חמושות במל"טים, טילים ואמל"ח מתקדם. בנוסף יש כוחות בבסיס של הצבא הסורי ליד הכפר אל-בכאר. במקום נמצאים גם מל"טים.

גיוס פעילים חדשים למיליציות

בנוסף לשליחת כוחות ותיקים יחסית, דווח כי המיליציות הנאמנות לאיראן המוצבות בסוריה החלו לגייס פעילים חדשים מקרב האוכלוסייה המקומית, במיוחד זו השיעית. היומון אל-שרק אל-אוסט דיווח כבר ב-9.10, כי המיליציות החלו בגיוס תרומות ומתנדבים לקראת מלחמה בגבול סוריה-ישראל. המרצד הסורי לזכויות אדם דיווח כמה ימים מאוחר יותר כי המיליציות פתחו לשכות גיוס באזור דיר אל-זור במטרה לגייס אלף פעילים חדשים. על פי הדיווח, גיל המתגייסים הפוטנציאלים הוא 14-30. המתגייסים עוברים הכשרה צבאית של כחודש וכן קורסים בהלכה שיעית.

 1. העלאת כוננות ועוצר חופשות בצבא וכוחות הביטחון של המשטר הסורי

מאז פרוץ המלחמה, דווח כי המשטר הסורי העלה כוננות בקרב כוחותיו והורה על עוצר יציאות. כבר ב-7 באוקטובר, יום מתקפת חמאס, דיווח אתר אופוזיציה כי משרד ההגנה והמטכ"ל הסורים השעו את החופשות לכל אנשי הצבא עד הודעה אחרת. במקביל הצבא העלה כוננות ברחבי המדינה, במיוחד באזור דמשק ודרום סוריה. דיווחים דומים נגעו לקצינים ולמש"קים המשרתים בשדות התעופה ובמוסדות הצבאיים וכן במנגנוני הביטחון והמודיעין. גם אם אין למשטר הסורי רצון להיכנס למערכה בעצמו, כפי שצוין לעיל, הרי שהחלטה זו, אם נכונה, מצביע על הבנתו כי ישנו סיכוי סביר שהמלחמה תתרחב גם לשטחו.

 1. הצהרות של מיליציות שיעיות עיראקיות על כוונתן לפתוח את חזית הגולן

מאז פרוץ המלחמה איימו בכירים במיליציות השיעיות בתגובה נחרצת אם ישראל תפעל קרקעית בעזה. בשיחת טלפון שערך אכרם אל-כעבי, מזכ"ל תנועת אל-נוג'באא', עם אסמאעיל הניה, ראש הלשכה המדינית של חמאס, אמר אל-כעבי כי הם תומכים בהתנגדות הפלסטינית "בנשק שלנו, בציוד שלנו ובאנשינו" ומוכנים להגיש כל סיוע שידרשו.

בנוסף, פורסמו בחשבונות טלגרם של התנועה ושל משה"מ סרטונים הרומזים להפעלתה של "החטיבה לשחרור הגולן," שהוקמה בשנת 2017.

איראן ובעלות בריתה אינן מסתפקות רק בהצהרות ועל פי דיווחים שונים, החלו בצעדים מעשיים בשטח על מנת לממש כוונות אלה:

 1.  צבר ביקורים בסוריה ובלבנון של מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה, ושל בכירי מליציות שיעיות עיראקיות

כצפוי, מי שאמון על ניהול חזית זו הוא אסמאעיל קאא'ני, מפקד כוח קודס במשה"מ. על פי דיווח באתר החדשות Arabic.post קאא'ני ביקר בסוריה ב-9.10, יומיים לאחר מתקפת חמאס, וכן ב-15.10 כדי ללחוץ על הנשיא בשאר אל-אסד לאפשר פעולה משטח סוריה. על פי הדיווח איראן מעדיפה לפתוח חזית זאת ולא את החזית הלבנונית על מנת לשמור על חזבאללה ולמנוע פגיעה בכוחו. האתר דיווח כי התוכנית מוכנה וכי היא "תחל מהגולן במבצע יבשתי מוגבל בראשיתו."

בנוסף, ביקרו בסוריה ובלבנון גם בכירים במיליציות העיראקיות, כדי להכין את הזירה לפעולה. היומון הסעודי אל-שרק אל-אוסט דיווח ב-14 באוקטובר על הגעת משלחות של בכירים במיליציות השיעיות העיראקיות לעמדות של המיליציות בסוריה ובלבנון.

 1. הפעלת חדר מבצעים משותף לאיראן, חזבאללה, מיליציות שיעיות הנאמנות לאיראן ולחמאס; איסוף מודיעין לקראת תקיפה

איראן, על פי דיווחים שונים, פתחה ומפעילה חדר מבצעים משותף לה, לחזבאללה, למיליציות השיעיות הנאמנות לה ולפלגים הפלסטינים, שירכז את המודיעין ויתאם את התקיפות נגד ישראל וארה"ב. אבו אלאא' אל-ולאא'י, מזכ"ל גדודי סיד אל-שוהדאא', מיליציה עיראקית שיעית הנאמנה לאיראן, אישש את דבר קיומו של חדר מבצעים משותף זה ואמר כי הוא קיים "בעיראק ומחוצה לה."

על פי דיווחים שונים, כחלק מההכנות לקראת פתיחת החזית הסורית, אוספות איראן והמיליציות שלה מודיעין על מטרות בצד הישראלי. כך, היומון אל-שרק אל-אוסט דיווח כי אחת ממטרות הביקור של בכירים במיליציות בסוריה ובלבנון שצוין לעיל היתה לאסוף מודיעין, "ללמוד יותר על פרטים בשטח" וכן לתאם עם מיליציות מקומיות, "לקראת פעולה אפשרית כלשהי."

כן דווח כי המיליציות המוצבות בדרום סוריה סמוך לגבול ישראל מפעילות מל"טים לאיסוף מודיעין.

ממרי הוא מכון ישראלי עצמאי ללא מטרות רווח לחקר תקשורת המזרח התיכון. הסקירות המלאות פורסמו באתר המכון ב-31 באוקטובר 2023.

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר
פעמון

כל העדכונים בזמן אמת

הירשמו לקבלת פושים מאתר החדשות ״דבר״

נרשמת!