מלך מרוקו – מוחמד השישי, כיבד בנוכחותו, ביום שישי האחרון, את טקס הפתיחה של בית כנסת אטדגי, בעיר קזבלנקה שבמרוקו. המחזה הנדיר והמרגש שודר באמצעי התקשורת ברחבי המדינה, ועובדה זו כשלעמה יש בה כדי להצביע על מעמדם של יהודי מרוקו, ומערכת היחסים הייחודית שיש לקהילה בקזבלנקה עם השלטון.

הסרטון  מביקורו של מלך מרוקו בבית הכנסת בקזבלנקה:

לפי דף הפייסבוק 'Morocco – מרוקו – المغرب' הטקס סימל את הסיום הרשמי של שיקום בית הכנסת כמו גם הגן שמקיף אותו וסביבתו הקרובה, כחלק מתהליך כולל של שיקום רובע המדינה של קזבלנקה.

שיפוץ בית הכנסת הוא חלק מפרויקט שיפוץ הנגשת שירותים בסיסיים לתושבים, קידום ועידוד בעלי המלאכה, וטיפוח המורשת הדתית, ההיסטורית והארכיטקטורית על שלל גווניה השונים, המתקיים ברחבי מרוקו כולה.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

ראשיתה של יהדות מרוקו המפוארת, במאה השניה לספירה עד ימנו אנו. כיום חיים במרוקו לא יותר מכמה מאות יהודים – בייחוד בערים רבאט, מרקש ופאס, אך באמצע המאה העשרים מנתה גלות זו מעל למאתיים אלף נפשות. בקזבלנקה מצויים מספר בתי כנסת עתיקים, אשר עדין לא זכו לשיפוץ ואינם פעילים.

מוחמד השישי מלך מרוקו (צילום: סוכנות AP).

מוחמד השישי מלך מרוקו (צילום: סוכנות AP).

בוודאי שעל רקע המלחמות והאלימות במזרח התיכון, ביקורו של מלך מרוקו בבית כנסת של הקהילה היהודית, מסמל את ייחודיות הקשר בין המרוקאים והיהודים. על פי דף הפייסבוק, "ייחודיות זו באה לידי ביטוי בעצם היכולת להכיל גוונים תרבותיים רבים השונים אלה מאלה, ולראות בהם מקור לכוח וחלק בלתי נפרד מההון התרבותי שלה".