דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום שלישי כ"ט בסיון תשפ"ב 28.06.22
27°תל אביב
  • 21°ירושלים
  • 27°תל אביב
  • 25°חיפה
  • 26°אשדוד
  • 24°באר שבע
  • 36°אילת
  • 29°טבריה
  • 23°צפת
  • 25°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
הפסקת הריון

בריאות / התנגדות עזה להוספת איש דת לוועדות להפסקת הריון

יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה, ח"כ עאידה תומא-סלימאן בדיון על ההצעה לצרף אנשי דת לוועדות להפסקת הריון: "הגיע הזמן להוציא את הרחם מהמאבק הפטריארכלי, הלאומני והדתי"

ח"כ עאידה תומא-סלימאן. "הדבר הכי אקוטי זה להרחיק את הגברים האלימים מהשטח" (צילום: פלאש 90)
רז רותם
רז רותם
צרו קשר עם המערכת:

הוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי, בראשות ח"כ עאידה תומא-סלימאן (חד"ש – הרשימה המשותפת) דנה אתמול (שני) בשינוי מנגנון האישורים להפסקות הריון וזאת בעקבות הצעות לסדר של חברי הכנסת עבד אל חכים חאג׳ יחיא (רע"ם – הרשימה המשותפת) ויהודה גליק (הליכוד) שמבקשים לקדם את השתתפותם של אנשי דת בוועדות להפסקת הריון ושל ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) לתקן את החוק כך שיבטיח את זכות האישה על גופה.

יו״ר הוועדה, ח״כ תומא-סלימאן, הביעה במהלך הדיון את דאגתה מעמדותיהם של חלק מחברי הכנסת בנושא הפסקת הריון: "לא הייתי רוצה לראות איש דת בוועדה שקובעת לפי שיקולים מקצועיים. אני מאמינה כי רק לאישה יש את הזכות על גופה והגיע הזמן להוציא את הרחם מהמאבק הפטריארכלי, הלאומני והדתי." היא הביעה צער על כך שהכנסת עדיין לא מכירה באופן חד משמעי בזכותן של נשים על גופן והזהירה כי "בשנה האחרונה ישנה סטייה לכיוון אחר ואנו חייבות להיות ערניות לכך". בהמשך דבריה בירכה תומא-סלימאן על הצעת החוק של ח״כ זהבה גלאון, לפיה הפסקת הריון תוכל להתבצע עד לשבוע ה-12 ללא צורך באישורה של ועדה רפואית וקראה לקואליציה לשקול לתמוך בעניין.

"זהו אחד הרעיונות הגרועים ששמעתי בחיי". חברת הכנסת מירב בן-ארי (צילום ארכיון: מרים אלסטר / פלאש 90).

"זהו אחד הרעיונות הגרועים ששמעתי בחיי". חברת הכנסת מירב בן-ארי (צילום ארכיון: מרים אלסטר / פלאש 90).

ח״כ זהבה גלאון (מר"צ) ביקשה להדגיש כי מדובר בראש ובראשונה בסוגיה הרחבה של זכות האישה על גופה, לעומת פיקוח המדינה על רחמן של הנשים. "איני מזלזלת בצורך של נשים להתייעץ עם אנשי דת, אבל על פי בחירתן ולא על ידי הוספת עוד גורם שיוסיף עוד לחץ על הנשים מצד המדינה." בהצעת החוק שהגישה מציעה גלאון לבטל את הוועדות להפסקת הריון באופן מדורג כך שעד סוף השבוע ה-12 יוכלו נשים לבצע הפלה ללא צורך בוועדה, "בטרימסטר השני תהיה וועדה אך העילות יורחבו גם למצבה הכלכלי והרווחתי של האישה ובטרימסטר השלישי ידובר על מצבו של העובר וכן מצבה של האישה״.

לדבריה של ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) החוק הקיים "רומס את חרותה וזכותה של אישה לקבל החלטות על גופה, ומאלץ נשים רבות להתפתל ולשקר בוועדה כדי לענות לקריטריונים." היא ציינה כי נשים דתיות שבוחרות לקבל חוות דעת הלכתית עושות זאת לרוב זמן רב לפני שהן עומדות בפני ועדה להפסקת הריון.

ח״כ יחיא שיזם את ההצעה לצרף אנשי דת לוועדות הסביר כי עשה זאת לאחר שראה כי חל גידול במספר ההפלות באוכלוסייה הערבית. לדבריו "ישנן סיבות מוצדקות להפסקת הריון ויש שאינן מוצדקות. הריון בלתי מתוכנן אינו סיבה מוצדקת, בעיני, כיוון שזכותו של עובר לחיות. איש הדת שאני מבקש להכניס לוועדות אינו בא לשלול הפלות מיסודן אלא יהיה משקיף ומייעץ, בדומה לעובדת סוציאלית. הוא ייתן את הפן החברתי והדתי בסוגיה, אך לא יהיה בעל קול בהחלטה״. ח״כ גליק שהצטרף להצעה הוסיף כי ״הכנסת איש הדת היא בכדי שהאישה תקבל ליווי ותמיכה, להפוך את הוועדה לפחות בוחנת ושופטת״.

ראש תחום בריאות בלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, נעמה רותם, שהוזמנה לדיון על ידי יו"ר הוועדה ח"כ תומא-סלימאן ביקשה להציג את הנתונים כפי שהם ולא כפי ש"עוותו בתקשורת לאחר שפרסמנו אותם", אמרה ורמזה בדבריה לנתונים עליהם התבססו חברי הכנסת יחיא וגליק בהצעתם. לדבריה, ישנה ירידה בקרב האוכלוסייה היהודית במספר הפניות לוועדה להפסקת הריון ואילו בקרב האוכלוסייה הערבית המספר הוא יציב. היא הסבירה כי הנתון אשר הראה עליה בקרב האוכלוסייה הערבית "היה היחס של הפניות לוועדה אל מול מספר ההריונות, ונבע מהירידה במספר ההריונות, בעוד מספר הפניות, כאמור, נשאר יציב״.

הפסקת הריון תוכל להתבצע עד לשבוע ה-12 ללא צורך באישורה של ועדה רפואית. זהבה גלאון. ארכיון. (צילום: יונתן זינדל פלאש 90)

הפסקת הריון תוכל להתבצע עד לשבוע ה-12 ללא צורך באישורה של ועדה רפואית. זהבה גלאון. ארכיון. (צילום: יונתן זינדל פלאש 90)

תומא-סלימאן ביקשה להוסיף בשלב זה בדיון כי אישה שבוחרת להגיע לוועדה עושה זאת לאחר התייעצויות רבות "ורק לאחר שגמלה ההחלטה בליבה היא פונה לוועדה. וכי "החסמים שהוצבו בגישה לוועדה מונעים הגעת נשים רבות". דבר שלדבריה מעמיד נשים עניות במצב בלתי אפשרי: "מי שעומדת לה האופציה הכלכלית, בוחרת לפנות למכונים פרטיים בכדי לא לעבור את הוועדה הזו״.

ההתנגדות להצעתם של חברי הכנסת יחיא וגליק נשמעה מכיוונן של חברות וגם חברי כנסת רבים. ח״כ עמיר פרץ (המחנה הציוני) אמר בהמהלך הדיון כי "הצעה זו מחזירה אותנו למקומות חשוכים שאין להם מקום בקרבנו. אישה שמחליטה להגיע לוועדה כזו, צריך לתת לה שיהיה לה הכי נוח שאפשר״.

ח״כ רויטל סויד (המחנה הציוני) הוסיפה כי ״שני גברים הגישו את ההצעה הזו ולא בכדי – אין אישה אחת בעולם שתעבור הפלה ולא תישאר מצולקת. זו ועדה מנוכרת ואין בה מקום לאיש דת, ואני אומרת זאת בתור אישה דתייה. אתם עושים לנו נזק. צאו לנו מהרחם!״.

ח״כ מירב בן ארי (כולנו) אמרה כנציגת הקואליציה כי "לא היינו נותנים לחוק כזה לעבור או להגיע לוועדת שרים. זהו אחד הרעיונות הגרועים ששמעתי בחיי״.

 

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר

כל העדכונים בזמן אמת

הירשמו לקבלת פושים מאתר החדשות ״דבר״
נרשמת!