דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום שבת י"ט בתשרי תשפ"ב 25.09.21
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
הסכם קיבוצי

הסכם קיבוצי / הסכם קיבוצי ראשון במפעל SCD שבבעלות אלביט ורפאל

בתום מו"מ ממושך, במסגרתו אף שבתו העובדים, ייהנו לראשונה מאות עובדי המפעל, מתנאי עבודה משופרים| בין סעיפי ההסכם: מענק חד פעמי בגובה אלפי שקלים, העלאת שכר שנתית של עד 5%, והסדרה של נושא הביטחון התעסוקתי | אבי ניסנקורן: "ההסכם הוא יום חג ובשורה לעובדים שהמתינו בסבלנות רבה"

חתימת הסכם SCD (צילום: דוברות ההסתדרות).

ההסתדרות, ועד העובדים במפעל SCD  והנהלת החברה חתמו היום (חמישי) על הסכם קיבוצי ראשון, שיחול על מאות העובדים במקום, שתאגדו בהסתדרות ביוני 2015. החתימה על ההסכם הגיעה לאחר סכסוך עבודה, במסגרתו אף שבתו העובדים בחודש מאי האחרון במשך למעלה משבוע, אולם שבו לעבודה לאחר שההנהלה ניאותה לשוב לשולחן הדיונים.

הפגנת עובדי SCD שנערכה במאי (צילום ארכיון: דוברות ההסתדרות).

הפגנת עובדי SCD שנערכה במאי (צילום ארכיון: דוברות ההסתדרות).

במעמד החתימה על ההסכם הקיבוצי נכחו יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, יו"ר מרחב כרמיאל יואב קליין, יו"ר איגוד עובדי המתכת, החשמל והאלקטרוניקה גבי אסרף ויו"ר ועד העובדים אלון ברקוביץ'. מצד הנהלת החברה נכחו המנכ"ל ברוך גליק וסמנכ"ל בכיר למשאבי אנוש וארגון ברפאל יגאל סרברו.

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, אמר במעמד החתימה כי "אני מברך את הצדדים על ההסכמות ועל סיומו של המו"מ. מדובר ביום חג ובשורה לעובדים אשר המתינו בסבלנות רבה וכעת ייהנו מהטבות כלכליות משמעותיות המשקפות את עבודתם המאומצת. כל הצדדים יוכלו ליהנות מפירות ההסכם, שמטרתו היא לא אחרת מאשר המשך הצלחתו של המפעל".

ההסכם, שתוקפו למשך חמש שנים, כולל מנגנון להעלאת שכר משמעותית לעובדי החברה, לפיו בכל שנה משנות ההסכם – וכן רטרואקטיבית לגבי שנת 2016 – ייהנו העובדים מהעלאת שכר קבועה שתנוע בין 2.5% ל-5%. העלאת השכר תהיה גדולה יותר ככל ששכרו של העובד נמוך יותר. לצד זאת עובדים יקבלו העלאת שכר דיפרנציאלית בגובה של עד 1.5%, שתחולק על ידי הנהלת החברה במהלך שנות ההסכם בהתאם לשיקול דעתה.

לרגל החתימה על ההסכם וסיום המו"מ בין הצדדים יקבלו העובדים מענק חד פעמי בגובה של עד 3,000 שקלים.

ההסכם מסדיר, לראשונה בתולדות בחברה גם מנגנון לסיום העסקתם של עובדים, בשיתוף הוועד, אנשי מרחב כרמיאל ואנשי איגוד עובדי המתכת, החשמל והאלקטרוניקה, באופן שמספק לעובדים יציבות וביטחון תעסוקתי. לצד זאת הוא גם מסדיר מתן קביעות לעובדים.

בנוסף לכל אלו, ההסכם גם מסדיר זכויות נוספות שקיבלו העובדים עד עתה (אולם לא באופן מוסדר), כגון גמול מיוחד על עבודה במשמרות מסוימות, בשבתות ובחגים, תשלום כוננות, גובה השי לחג, קרן השתלמות מהיום הראשון לעבודה, ימי חופשה, השתתפות בארוחות ועוד.

"אני שמח ומברך על כך שהגענו לרגע הזה" אמר יו"ר איגוד עובדי המתכת, החשמל והאלקטרוניקה, גבי אסרף, "הוכחנו היום כי ההיגיון מנצח ובאמצעותו אפשר להגיע להסכמות שיאפשרו לארגון להמשיך ולהתקיים לאורך זמן. אני קורא לצדדים לשתף פעולה וללכת מפה והלאה יד ביד".

יו"ר ההסתדרות במרחב כרמיאל, יואב קליין הוסיף כי "לאורך המו"מ עברנו תקופה ארוכה ולא פשוטה שהגיעה עתה לסיומה. המטרה של כולנו היא לעבוד יחד זה לצד זה כשותפים אמתיים, כשלכולם ברור שמקום עבודה מצליח הוא מקום עבודה בו העובדים מרוצים. אני מברך את העובדים על הדף החדש אותו הם יפתחו".

יו"ר ועד העובדים, אלון ברקוביץ' אמר כי "אנו מסכמים היום תהליך מורכב שלווה בשמחות, חיוכים, מתחים וכעסים – ומסתיים בדרך חדשה. אני מעריך לאין שיעור את כל הגורמים המקצועיים במרחב ובאיגוד המקצועי שליוו אותו, ואת יו"ר ההסתדרות על שהתערב במו"מ והביא לסיומו. כולי תקווה שחתימת ההסכם תביא ליצירה של יחסים של שותפות אמתית בין הצדדים, לטובת המשך הצלחתו של המפעל".

מפעל SCD ממוקם במשגב ועובדיו מייצרים מערכות אלקטרו-אופטיות (גלאי חישה) ומערכות לייזר לתעשייה הביטחונית ולשוק האזרחי. 50% מהמפעל מצוי בשליטת אלביט ו-50% בשליטת רפאל.

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר
עוד על הסכם קיבוצי:
תוספת שכר של 9.5% ובונוס שנתי לעובדים: הסכם קיבוצי נחתם ברפת מנור
הסכם קיבוצי לעובדי רשות האכיפה והגבייה: מענק כספי ותוספת שכר
תוספות ותק לשכר ותווי קניה: הסכם קיבוצי לעובדי הלוגיסטיקה של שטראוס
תגובות