דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום חמישי י' בניסן תשפ"ד 18.04.24
20.5°תל אביב
  • 15.0°ירושלים
  • 20.5°תל אביב
  • 19.3°חיפה
  • 21.6°אשדוד
  • 19.1°באר שבע
  • 30.4°אילת
  • 21.7°טבריה
  • 17.7°צפת
  • 20.2°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
משק במלחמה

ההסתדרות והמעסיקים חתמו על הסכם למען משרתי המילואים ובנות זוגם

ההסכם מעניק עד 8 ימי היעדרות בתשלום לבני זוג של משרתי מילואים עם ילדים עד גיל 14, ומאריך את תקופת ההגנה מפני פיטורים למי ששירת במילואים יותר מ-60 יום – לחודשיים לאחר השחרור משירות מילואים | יו"ר ההסתדרות: "חובתנו כחברה לסייע ולגמול למשרתי המילואים על תרומתם למדינה ולעם"

שר העבודה יואב בן צור (מימין), יו"ר נשיאות המגזר העסקי דובי אמיתי, יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד ושר האוצר בצלאל סמוטריץ' חותמים על ההסכם בין ההסתדרות למעסיקים (צילום: משרד האוצר)
שר העבודה יואב בן צור (מימין), יו"ר נשיאות המגזר העסקי דובי אמיתי, יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד ושר האוצר בצלאל סמוטריץ' חותמים על ההסכם בין ההסתדרות למעסיקים (צילום: משרד האוצר)
ניצן צבי כהן
ניצן צבי כהן
כתב לענייני עבודה
צרו קשר עם המערכת:

שר האוצר בצלאל סמוטריץ', שר העבודה יואב בן-צור, יו״ר ההסתדרות ארנון בר-דוד ויו״ר נשיאות המגזר העסקי דובי אמיתי חתמו היום (ראשון) על הסכם לטובת משרתי ומשרתות המילואים, ובני ובנות זוגם.

ההסכם שהובילה ההסתדרות עם נשיאות המגזר העסקי מעניק עד 8 ימי היעדרות בתשלום לבני זוג של משרתי מילואים שלהם ילדים עד גיל 14 (בהתאם למשך המילואים), ומאריך את תקופת ההגנה מפני פיטורים למי ששירת במילואים יותר מ-60 יום – לחודשיים לאחר השחרור משירות מילואים (במקום חודש כפי שקיים בחוק כיום). עוד הוסכם כי עובדים שלא התאפשר להם לנצל את מלוא ימי החופשה שלהם ב-2023 עקב נסיבות הנוגעות למלחמה, יוכלו לגרור את ימי החופשה הבלתי מנוצלים שצברו ב-2023 גם ל-2024.

פרטי ההסכם בין ההסתדרות למעסיקים
פרטי ההסכם בין ההסתדרות למעסיקים

צעד תקדימי שהסכימו עליו הצדדים הוא שיפוי מהמדינה למעסיקים של 20% משכרם של העובדים המשרתים במילואים. לשם כך, יוקצו למעסיקים 2.45 מיליארד שקלים מהתקציב הנוסף ל-2024. מדובר בשיפוי בגין תשלום ההפרשות הסוציאליות של עובדים משרתים.

ההסכם נחתם בעקבות המלחמה ומצב החירום המיוחד בעורף, שהובילו לגיוסם של יותר מ-300 אלף חיילי מילואים, והוא יחול מ-7 באוקטובר עד לסוף 2024. בהמשך לרישומו כהסכם קיבוצי, יחתום השר בן-צור על צו הרחבה שיהפוך אותו למחייב בכלל המשק.

שר האוצר בצלאל סמוטריץ': "אנחנו משנים את סדרי העדיפויות. הבטחתי שהגיבורים שלנו לא יצטרכו לדאוג לרגע – ואנחנו ממשיכים לקיים. ההסכם שנחתם היום חשוב למשק הישראלי, למשרתי ומשרתות המילואים הגיבורים והגיבורות שלנו ומשפחותיהם ולחברה הישראלית כולה. ההסכם היום לראשונה מעניק שיפוי של המדינה למעסיקים ומעגן את התנאים הסוציאליים הנדרשים כעת, כך נפרשת רשת ביטחון נוספת למשרתי המילואים ובני משפחותיהם. בזמן שבתקשורת עובדים בלחפש אותנו, אנחנו עבדנו בלמצוא את כל הפתרונות עבור המילואימניקים וזו החובה שלי להמשיך ולעשות הכול למען מי שמגן ושומר עלינו עד לניצחון ואחריו".

שר העבודה יואב בן צור: ״גיבשנו את ההסכם הקיבוצי להרחבת תקופת ההגנה למשרתי המילואים מ-30 יום ל-60 יום, מתוך הסכמה והבנה עם משרד האוצר, הסתדרות וארגוני המעסיקים. כשר העבודה, אני מבטיח – לעולם לא אתן לפגיעה בזכויות חיילי המילואים ופיטורים שלא כחוק ממקום עבודתם, אעמוד לימינם כחומה בצורה לשמור על זכויותיהם בכדי שיוכלו לפרנס את משפחתם בכבוד. אני קורא מכאן למעסיקים, תכבדו אותם, תוקירו את אלה שעצרו את שגרת יומם, שעזבו את בני משפחתם מאחור ושנלחמים בחירוף נפש למען נוכל לגדל את ילדנו בשלווה ובשלום".

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד: "כבר יומר מ-120 ימים שטובי בנינו ובנותינו מגינים עלינו ומאפשרים לנו להמשיך לחיות בעורף, וההסכם הזה הוא ביטוי לאחריות שלנו לגמול ולסייע להם. בהמשך למיזם שהשקנו בשבוע שעבר תחת הכותרת 'מגויסים למענכם', שמזמין את המשרתים לקבל שירותי סיוע מגוונים מההסתדרות גם אם הם אינם חברים בארגון, החלטנו כאמור בהסכם זה להרחיב את מטריית ההגנה בפני פיטורים ולהגדיל את העזרה לבני ובנות זוג שמתמודדים עם ניהול משק בית בזמן שיקיריהם נקראו לדגל. הדאגה לרווחתם ולזכויותיהם של משרתי ומשרתות המילואים ולמשקי הבית שלהם שזקוקים לסיוע היא בראש מעייננו. זוהי חובתנו כחברה לסייע ולגמול להם על תרומתם למדינה ולעם. תודה לכל שותפיי להסכם זה".

יו"ר נשיאות המגזר העסקי דובי אמיתי: "כמנהיגות העסקית של ישראל, לקחנו על עצמנו בנשיאות המגזר העסקי את ההחלטה להגן על משרתי המילואים ועל בנות ובני זוגם. לצד הסכם זה, ולראשונה מקום המדינה, המעסיקים במדינת ישראל, ישופו בגין תשלום ההפרשות הסוציאליות לעובדיהם המשרתים במילואים. מדובר במהלך היסטורי שנועד להסיר נטל כלכלי משמעותי אשר הוטל שלא בצדק על המעסיקים. ברצוני להודות לשר האוצר בצלאל סמוטריץ' ולשר הביטחון יואב גלנט על שיתוף הפעולה בכל הנוגע להבטחת חוסנם של חיילי המילואים ובני משפחותיהם".

 מנכ"ל האגף לאיגוד מקצועי אדם בלומנברג: "חובתנו האזרחית כארגון עובדים היא להגן על העורף ועל משקי הבית בזמן הלחימה. נמשיך ונפעל להסדרת זכויות העובדים והענקת מטריה סוציאלית רחבה, גם בשעת חירום".

מנכ"לית נשיאות המגזר העסקי הגר יהב: "מראשית המלחמה נשיאות המגזר העסקי מגוייסת לטובת המעסיקים בישראל. כך נעשה בחקיקה שהסדירה את הפיצויים למעסיקים וכעת בהסדרה של השבת תשלומי ההוצאות הסוציאליות ששילמו המעסיקים מתחילת הלחימה ועד לסוף שנת 2024 בגובה של למעלה משני מיליארד שקל. כצעד משלים, ומתוך חובה מוסרית וערכית למען בנות ובני הזוג של משרתות ומשרתי המילואים, נרתמנו לסייע במסגרת הסכם זה למשפחות בעורף עליהן מוטל נטל כבד יום יומי".

לקחו חלק בגיבוש ההסכם: מנכ"ל האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות אדם בלומנברג, ראש הלשכה המשפטית לאג"מ עו"ד חנה שניצר-רהב וכן עו"ד ויוי וייץ ועו"ד גלי שטיינברג מהלשכה המשפטית. מנשיאות המגזר העסקי: מנכ"לית נשיאות המגזר העסקי הגר יהב, יו"ר ועדת עבודה בנשיאות המגזר העסקי עו"ד ישי פולק, יועמ"ש נשיאות המגזר העסקי וסמנכ״ל רגולציה, עו"ד לירון בנדק ועו"ד סיגל פעיל ממשרד פעיל סיגל פעיל ושות'.

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר
פעמון

כל העדכונים בזמן אמת

הירשמו לקבלת פושים מאתר החדשות ״דבר״

נרשמת!