דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום שני י"א בסיון תשפ"ד 17.06.24
28.5°תל אביב
  • 25.1°ירושלים
  • 28.5°תל אביב
  • 24.2°חיפה
  • 26.8°אשדוד
  • 25.1°באר שבע
  • 33.3°אילת
  • 28.4°טבריה
  • 22.4°צפת
  • 28.1°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
חברה במלחמה

עמותת ער"ן: עלייה של 950% בפניות סביב חרדה, טראומה ואובדן מתחילת המלחמה

מספר הפניות הכולל לעמותה גדל, כאשר עיקר הגידול בפניות בקרב בני נוער, שזינקו ב-125%, וכן בקרב צעירים וחיילי סדיר ומילואים בגילאי 18-35 | דוד קורן, מנכ"ל ער"ן: "משבר בריאות הנפש כבר כאן – והוא מכה בעוצמה"

צעיר עם טלפון נייד (צילום אילוסטרציה: Shutterstock)
צעיר עם טלפון נייד (צילום אילוסטרציה: Shutterstock)
דבר
צרו קשר עם המערכת:

עמותת ער"ן (עזרה ראשונה נפשית) חשפה הבוקר נתונים על העלייה במצוקה ובחרדה מאז תחילת המלחמה. בחצי השנה האחרונה קיבלה העמותה 172 אלף פניות, בממוצע של כ-33 אלף פניות בחודש ו-920 ביום. בחודש הראשון למלחמה התקבלו במוקד הטלפוני והמקוון של העמותה כ-44 אלף פניות לעזרה.

נתוני העמותה מעידים על עלייה חדה של 950% בפניות סביב חרדה, טראומה ואובדן מאשר חצי השנה שלפני. עם התקדמות המלחמה, חלה עלייה בפניות העוסקות בדיכאון ובמצוקה נפשית חריפה ובדידות.

בער"ן ציינו כי מרבית העלייה נובעת מפניות של חיילים וחיילות בשירות סדיר ובמילואים, שחווים מצוקה מתחילת המלחמה. מרבית הפונים והפונות לעמותה (41%) הם בין הגילים 18 ל-35. בעמותה מציינים כי נרשמה עלייה של 125% במספר פניות המצוקה בקרב בני נוער וצעירים מתחת לגיל 17 בשבועות הראשונים למלחמה.

במהלך חצי השנה התקבלו מעל ל-38,000 פניות (22%) מצוקה מילדים וצעירים עד גיל 24. מתוכם 60% בנות ו-40% בנים. הסיבות העיקריות לפנייה הן חרדה וטראומה. מתוך סך הפניות שהתקבלו בער"ן בחצי השנה האחרונה, ישנה עלייה של 10% בקרב גברים בהשוואה לשנים קודמות.

ביום בו פרצה המלחמה ולנוכח התמונות והעדויות הקשות, בער"ן מעידים כי היה צורך להגדיל במידה רבה את מספר המתנדבים הפעילים במשמרת. ביום זה בלבד התקבלו למעלה מ-3,500 פניות בעלות עוצמה גבוהה מאוד של מצוקה לעומת כ-500 שיחות ליום בממוצע בשבתות בימי שגרה.

בימים הראשונים למלחמה מעידים בעמותה כי נדרשו מאות מתנדבות ומתנדבים בכל יום למתן מענה לפניות המצוקה ההולכות ונערמות, בהשוואה לעשרות מתנדבים בימי שגרה. העומס על המוקדים חייב את העמותה להרחבת התשתיות כדי לתת מענה למספר שיחות גדול בו זמנית.

במהלך החודשים הראשונים למלחמה, לצד כ-1,750 המתנדבות והמתנדבים הקיימים גויסו כ-150 מתנדבים "במילואים" שחזרו לשורות העמותה בשל מצב החירום. שבעה קורסי הכשרת מתנדבים חדשים נפתחו תוך כדי הלחימה במתכונת הרגילה שהוכיחה את עצמה לאורך השנים.

"משבר בריאות הנפש, אותו צפינו בתחילת האירועים, כבר כאן – והוא מכה בעוצמה", אמר דוד קורן, מנכ"ל עמותת ער"ן. "זהו משבר שמחייב טיפול מערכתי, לאומי, תקציבי ומקצועי ארוך טווח. אנו קוראים לכל מקבלי ההחלטות ובעלי העניין בתחום בריאות הנפש, להתגייס יחד איתנו ולסייע לכלל אזרחי ישראל  בקרב על הנפש".

"בישראל מתנהלים החיים בדחק מתמשך, והחשיפה לאירועים טראומתיים מתנהלת בגלים ובמעברים חדים בין שגרה לחירום ובחזרה", אמרה ד"ר שירי דניאלס, המנהלת המקצועית הארצית של עמותה. "על רקע ההתמודדות הממושכת עם המלחמה, ער"ן תידרש להעניק עזרה ראשונה נפשית ותמיכה רגשית לאוכלוסייה מגוונת הולכת וגדלה. חשוב לזכור כי הפונים והפונות לער"ן הפגינו עוצמה וחוסן בפנייתם לסיוע בעת מצוקה. לא כל אחד בחברה הישראלית יזדקק לטיפול בהכרח אבל כל אחד מאתנו זקוק לתמיכה".

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר
פעמון

כל העדכונים בזמן אמת

הירשמו לקבלת פושים מאתר החדשות ״דבר״

נרשמת!