כוחות המורדים בסוריה מתפלגים, וכעת תתנהל המלחמה בסוריה בין חמישה צדדים. ברית ארגוני המורדים שלוקחים חלק בשיחות המשא ומתן המתנהלות בימים אלה באסטנה בירת בקזחסטן , וג'בהת פתח אל-שאם – לשעבר ג'בהת א-נוסרה – הכריזו מלחמה אלו באלו.

ג'בהת פתח אל-שאם הודיע אתמול (רביעי) כי מעתה ילחם נגד כוחות המורדים המיוצגים בשיחות המו"מ באסטנה. במקביל, פרסמה מועצת השוּרה האיסלמית של ארגוני המורדים פסק הלכה בו קראה לאנשיה להלחם נגד ג'בהת פתח אל-שאם.

ג'בהת א-נוסרה שינה את שמו לג'בהת פתח אל-שאם תוך שהוא טוען כי ניתק את קשריו עם אל-קאעידה. בפועל הנהגת הארגון לא השתנתה. גם החוקים הדתיים הקיצונים שהוא כופה על האזרחים שתחתיו  והטקטיקה המלחמתית  לא השתנו.

יחסי הגומלין בין הכוחות הלוחמים בסוריה (גרפיקה: אידאה)

יחסי הגומלין בין הכוחות הלוחמים בסוריה (גרפיקה: אידאה)

המורדים המיוצגים באסטנה מונהגים בידי כמה ארגוני ג'יהאד רצחניים: אחרר אל-שאם, ארגון סלפי, שבדומה לג'בהת פתח אל-שאם, מומן בעבר על ידי אל-קאעידה; ארגוני ג'יהאד פרו-טורקים, כגון נור א-דין אל זינקי והבריגדות הטורקמניות הסוריות;  וארגונים המזוהים עם האחים המוסלמים שנתמכים בידי מדינות המפרץ הערביות, כגון ג'איש אל אסלם. למתבונן מהחוץ, קשה להבחין בשוני האידאולוגי בין ארגונים אלה לבין ג'בהת פתח אל-שאם, שפעל לצידם עד כה. בחודשים האחרונים נראה היה כי פילוג מסוג זה עומד על הפרק, זאת בשל הלחץ הרב שרוסיה, ארה"ב ואירופה הפעילו בנידון. אלא שהארגונים עצמם דנו באפשרויות שונות של פעילות משותפת.

הקרבות שהחלו בין הארגון הסלפי אחרר אל-שאם לבין ג'בהת אל-שאם בתחילת השבוע הסלימו, וכעת הארגונים שהיו בני ברית קרובים עד לאחרונה נלחמים בעשר חזיתות שונות, כך על פי סוכנות הידיעות איי.פי. עוד דווח כי בין הארגונים ניטשים כעת קרבות על עמדות צבאיות ומחסומי דרכים, שאוישו עד כה על ידי שני הארגונים במשותף.

מפת שליטת הכוחות בשטחי סוריה (גרפיקה: אידאה | מקור: ויקיפדיה).

מפת שליטת הכוחות בשטחי סוריה (גרפיקה: אידאה | מקור: ויקיפדיה).

עוד טענו אתמול אנשי ג'בהת פתח אל-שאם כי ג'איש אל-אסלאם וסוקור אל-שאם תקפו את בסיסיהם באדליב והרגו שישה מלוחמיהם.

בנוסף, פורסמו דיווחים סותרים לגבי נאמנותו של הארגון ג'ונד אל-אקצה, שהיה בשנה האחרונה חלק מג'בהת פתאח אל-שאם, אך לא ברור אם ימשיך להלחם לצדו, יתפלג לשני צדדים או יצטרף לארגוני המורדים הג'יהאדיסטים האחרים.