דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום שני י"ח בסיון תשפ"ד 24.06.24
30.8°תל אביב
  • 30.0°ירושלים
  • 30.8°תל אביב
  • 27.7°חיפה
  • 30.8°אשדוד
  • 36.0°באר שבע
  • 42.3°אילת
  • 36.2°טבריה
  • 28.8°צפת
  • 31.9°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
תרבות ומורשת

אלה הספרים הכי מושאלים בספריות תל אביב, והקוראים שקראו הכי הרבה

עם פתיחת חודש הספר מפרסמות ספריות תל אביב את רשימת הספרים הכי מושאלים, בכריכה, בדיגיטל, למבוגרים, ולילדים | וגם כמה ספרים קראה שיאנית ההשאלות

ספרייה בתל אביב. 24 ספריות בכל העיר (צילום: מאיר שפירא)
ספרייה בתל אביב. 24 ספריות בכל העיר (צילום: מאיר שפירא)
אורן דגן

כבכל שנה, לקראת שבוע הספר שחל בחודש יוני, מחלקת הספריות בעיריית תל-אביב-יפו מפרסמת נתונים על הרגלי הקריאה ושאילת הספרים של תושבי העיר. 

בתל אביב-יפו ישנן 24 ספריות עירוניות, שתיים מהן נחנכו בשנה האחרונה – ספריית כוכב הצפון וספריית מרכז קהילתי מגיד. 

בכל הספריות יחד רשומים נכון להיום למעלה מ-46 אלף מנויים פעילים, ששאלו בשנת 2023 כ-415 אלף ספרים. 

מבין הספרים העבריים, הספר המושאל ביותר בקרב תושבי העיר בשנת 2023 היה "הספר האדום" מאת אסף ענברי, עם 440 השאלות. אחריו הספר "שנים טובות" של הסופרת מאיה ערד, שהושאל 379 פעמים, ובמקום השלישי ספרו של ישי שריד "מגלה חולשות" עם 371 השאלות.

בקטגוריית הספרים המתורגמים ניצבים במקום הראשון שני ספרים: "ולדימיר" מאת ג'וליה ג'ונאס עם 416 השאלות, ו"שיעורים בכימיה" של בוני גרמוס, עם מספר זהה של השאלות. ספרה של דליה אוונס "שירת סרטני הנהר", שהוביל ברשימה בשנה שעברה, ירד למקום השלישי עם 381 השאלות. 

בקטגוריית ספרי הילדים והנוער נשמרת מסורת ארוכת שנים – "הארי פוטר" מאת ג'יי קיי רולינג ממשיך לצעוד בראש עם הספר הראשון בסדרה "הארי פוטר ואבן החכמים" שזכה ל-515 השאלות. בדומה לשנה שעברה, במקומות השני והשלישי ניצבים שני הספרים מסדרת "כראמל" מאת מאירה ברנע-גולדברג: "כראמל" עם 452 השאלות ו"כראמל – הנקמה" עם 429 השאלות. אחריהם "איש הכלב והגור" מאת דב פילקי ו"הארי פוטר וחדר הסודות". במקום העשירי ניצב הספר "יומנו של חנון – הקש האחרון" מאת ג'ף קיני, עם 312 השאלות.

בספריות העירוניות גם בדקו האם ניתן להצביע על שינויים בהרגלי הקריאה של מנויי הספרייה מאז אירועי 7 באוקטובר. הממצאים מראים כי למרות המלחמה או דווקא בגללה, מנויי הספרייה שואלים ספרים יותר מאי פעם, כאשר החודשים ינואר ופברואר בשנת 2024 שברו את שיא ההשאלות החודשי שנקבע בינואר 2023.

הספר המושאל ביותר בקטגוריית ספרי מבוגרים מאז 7 באוקטובר הוא "שיעורים בכימיה" מאת בוני גרמוס, עם 298 השאלות, ואחריו ספרה של אורלי קסטל-בלום "ביוטופ" עם 267 השאלות. בקרב ספרי הילדים, "הארי פוטר ואבן החכמים" בראש הרשימה עם 357 השאלות, ואחריו "כראמל" עם 294 השאלות. 

בתחום שאילת ספרים דיגיטליים, מובילים שני ספרים עם מספר השאלות כמעט זהה – "רוזנפלד" מאת מאיה קסלר עם 143 השאלות, ו"הספר הלא נכון" מאת נעה ידלין, עם 142 השאלות. אחריהן ברשימה "נאמנות" מאת הרנן דיאז, "הערעור האחרון" מאת ליעד שהם ו"ניצחון" מאת הרלן קובן. הספר "רוזנפלד" מוביל גם ברשימת הספרים הדיגיטליים הכי מושאלים מאז 7 באוקטובר ועד היום, עם 81 השאלות.

בדומה לשנה שעברה, גם בשנת 2023 קיימים נתונים מעודדים על קריאת ספרים בקרב ילדים ובני נוער בעידן המסכים: בצמרת רשימת שיאני הקריאה הצעירים של העיר ניצבות שתי אחיות – בת 8 ששאלה 201 ספרים, ואחותה בת ה-10 ששאלה 188 ספרים. לשתיים אח נוסף בן 7, שהוא שיאן הקריאה של ספריית צהלה.

עוד מופיעים ברשימה המובילה: בן 10, מנוי לספריית 'ניסטור' במרכז העיר, ששאל 201 ספרים, בת 9 מספריית מרכז קהילתי נווה אליעזר ששאלה 189 ספרים, ובן 11 מספריית מרכז קהילתי בית השחמט, ששאל 185 ספרים.

השיאנים הצעירים יזכו להוקרה בטקס שיאני הקריאה העירוני, שיתקיים בבית אריאלה ב-24 ביוני במעמד ראש עיריית תל אביב יפו, רון חולדאי. 

בקרב המבוגרים, שיאנית הקריאה העירונית היא אריאלה, שחצתה את גיל 70 ושאלה השנה 382 ספרים. אריאלה שואלת את ספריה משתי ספריות – בית השחמט ובית אריאלה.

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר
פעמון

כל העדכונים בזמן אמת

הירשמו לקבלת פושים מאתר החדשות ״דבר״

נרשמת!