דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום חמישי י"ב בתמוז תשפ"ד 18.07.24
24.1°תל אביב
  • 23.4°ירושלים
  • 24.1°תל אביב
  • 24.9°חיפה
  • 24.8°אשדוד
  • 23.6°באר שבע
  • 32.7°אילת
  • 28.4°טבריה
  • 24.4°צפת
  • 22.2°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
חינוך ורווחה

הורים בעוטף דורשים בית ספר עורפי מספטמבר: "לא נשלח ילדים ללמוד צמוד לגדר"

במועצה האזורית אשכול החליטו שיוקם יסודי זמני בקיבוץ אורים, 15 ק"מ מהגבול, אך הוא עלול להיפתח רק בנובמבר | אלונה שטיינברג במחאת הורים מול הכנסת: "אם הילדים לא ילמדו באורים – הם לא ילמדו בכלל"

מחאת הורים מהעוטף מול הכנסת (צילום: דוד טברסקי)
מחאת הורים מהעוטף מול הכנסת. "מרגיש לנו שמעדיפים תמונת ניצחון של חזרה לשגרה על צרכינו וצרכי ילדינו" (צילום: דוד טברסקי)
דוד טברסקי

בלחץ ההורים, במועצה האזורית אשכול החליטו לקדם הקמת שני מרכזי חינוך רחוק מהגבול, חודשים ספורים לפני פתיחת שנת הלימודים. החששות: פתיחת השנה תתעכב בחודשים עד שיוקמו המרכזים, התלמידים יאלצו ללמוד בזום, והמועצה תתקשה לגייס מורים חדשים.

כ-50 הורים מהעוטף מחו היום מחוץ לכנסת, בזמן שוועדת החינוך דנה בסוגיה. המוחים דרשו מהמדינה ללחוץ על המועצה האזורית אשכול שתאפשר הקמת בית ספר עורפי בקיבוץ אורים כבר בתחילת שנת הלימודים.

"אם הילדים לא ילמדו באורים – אז הם לא ילמדו בכלל. לא נשלח אותם ללמוד צמוד לגדר" אומרת ל'דבר' אלונה שטיינברג, תושבת אורים. "מרגיש לנו שרוצים לשדר תמונת ניצחון של חזרה לשגרה ושהכול בסדר. זה יותר חשוב להם מהצרכים הבסיסיים שלנו ושל הילדים שלנו". ההורים מתחו ביקורת קשה על החלטתו המאוחרת של ראש המועצה, גדי ירקוני, שהתנגד למתווה בתי הספר העורפיים.

תושבת עין הבשור: "לא נסכים לחודשים של זום בכיתה א' "

במועצה החליטו בראשון האחרון לקדם את הקמתו של בית ספר יסודי זמני בקיבוץ אורים, הממוקם 15 ק"מ מהגבול, לטובת הורים שיבקשו לשלוח את ילדיהם למסגרת חינוכית רחוק מהגדר. נוסף על כך, הוחלט על פתיחת אפשרות ללמוד במסגרת לימוד על יסודית במיקום רחוק מהגדר – בין אם על ידי הקמת בית ספר בניהול פרטי, או פתיחת אזורי ההרשמה לבתי ספר בכל אזור הדרום הדרום.

בגלל ההכרזה המאוחרת על בית הספר באורים, הלימודים בו יתחילו ככל הנראה רק בנובמבר. ההורים יצטרכו להחליט – לרשום את הילדים לקריית החינוך בקיבוץ מגן (5 ק"מ) מהגבול, לבית הספר העורפי בצוחר (7.5 ק"מ מהגבול), או לבית הספר הזמני באורים, כאשר הבחירה באורים מביאה איתה סיכון ששנת הלימודים תיפתח באיחור ניכר.

בתוך ועדת החינוך, רותם נחמני ממושב עין הבשור, אמרה שאם יהיה עיכוב – הסיבה היא סירובו של ירקוני במשך יותר מחצי שנה לקדם את בית הספר העורפי. "זה ידוע מזה חודשים שלפחות 50% מההורים במועצה לא ישלחו ילדים לבית ספר על הגבול" אמרה נחמני, "חצי שנה ביקשנו בית ספר עורפי, אבל התגייסו להקמתו רק עכשיו. שהמועצה תתאמץ ותפתח אותו ב-1 בספטמבר. לא נסכים ללימודי זום בכיתה א' במשך חודשים".

לדברי ירקוני, הסיבה להתנגדותו להקמת בית ספר עורפי נשארה בעיקרה תקציבית ולוגיסטית. בית הספר בקרית החינוך מגן הוגדר כבטוח על ידי הצבא, בין היתר כי כל המרחב שלו ממוגן, מה שלא היה יתאפשר  בבתי ספר זמניים.

מנהל אגף החינוך באשכול: "זה שחלק מהתלמידים בתוך המועצה וחלק בחוץ גורם לקיצוץ מסיבי"

לטענת המועצה, בתי הספר העורפיים בצוחר ובגבולות היו המועצה החלופה ההגיונית לתקופת הפינוי בשנה האחרונה, אך למועצה לא היו תוכניות להמשיך להפעיל אותם באותו האופן לשנים קדימה. במשרד החינוך טוענים שבבתי הספר האלו הושקעו בהם כבר יותר מ-50 מיליון ש"ח.

"רצינו לאפשר להורים שלא רוצים בכך לא לשלוח את ילדיהם לתיכון במגן – אבל החלופה יקרה" אמר ירקוני. לדבריו, לא תהיה אפשרות למועצה לפתוח את בית הספר העורפי באורים לפני נובמבר, והוא מעריך שרק שליש מהתלמידים ילמדו בו. "אם הצבא לא ייתן למועצה לפתוח את בית הספר שקרוב לגבול, בתי הספר העורפיים יהפכו לעיקריים – אבל אז תהיה למידה במשמרות".

יו"ר ועדת החינוך, יוסף טייב (ש"ס) קרא לירקוני ומועצת אשכול לא להתעכב עם פתיחת בית הספר העורפי, ואמר שיש לעמוד על כך שהמדינה תקדם את התקציבים לפתיחת שנת הלימודים במוקדים העורפיים כבר בספטמבר. אך ירקוני ומנהל אגף החינוך של אשכול, עמיחי הס, טענו שהם סובלים ממחסור בכוח אדם והאפשרויות לגיוס מורות חדשות למועצה מוגבלות. בין הסיבות: מסגרת הגיוס המקובלת דרך תכנית הגפ"ן של משרד החינוך, שנועדה לאפשר למנהלים גמישות בגיוס שירותי חינוך, מגבילה את זמן ההעסקה של המורים שמגיעים ללמד דרכה.

"זה שחלק מהתלמידים מחוץ למועצה וחלק בפנים גורם לקיצוץ תקציבי מאסיבי" הסביר הס. לדבריו, התקינה של המועצה לכמות מסוימת של אנשי חינוך נמצאת בסכנה, ונדרש שינוי שיאפשר למועצה להחזיק במורים שלה. הנחת העבודה של המועצה היא שתלמידים רבים שלא יחזרו בתחילת השנה יצטרפו במהלכה. מנהלת תקומה צפויה להעביר ליישובי העוטף כ-13,500 ש"ח עבור כל תלמיד, ובמועצה מקווים שתימצא דרך להשתמש בכסף כדי להביא מורים חדשים וטובים.

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר
פעמון

כל העדכונים בזמן אמת

הירשמו לקבלת פושים מאתר החדשות ״דבר״

נרשמת!