דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום חמישי י"ב בתמוז תשפ"ד 18.07.24
24.1°תל אביב
  • 23.4°ירושלים
  • 24.1°תל אביב
  • 24.9°חיפה
  • 24.8°אשדוד
  • 23.6°באר שבע
  • 32.7°אילת
  • 28.4°טבריה
  • 24.4°צפת
  • 22.2°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
בעולם

ראש ממשלת בריטניה החדש, קיר סטארמר: "עלינו לרפא את האמון בפוליטיקה על ידי מעשים"

סטארמר, ראש הממשלה הראשון ממפלגת הלייבור לאחר 14 שנות שלטון המפלגה השמרנית, ערך ישיבת ממשלה ראשונה והתחייב: "העבודה על השינוי תחל מיידית" | ההחלטה הראשונה שהוביל: ביטול גירוש של מהגרים לא-חוקיים לרואנדה

ראש ממשלת בריטניה, קיר סטארמר, במסיבת עיתונאים (צילום: Claudia Greco, Pool Photo via AP)
ראש ממשלת בריטניה, קיר סטארמר, במסיבת עיתונאים (צילום: Claudia Greco, Pool Photo via AP)
אוריאל לוי
אוריאל לוי
כתב
צרו קשר עם המערכת:

ראש ממשלת בריטניה, קיר סטארמר ממפלגת הלייבור, ערך היום (שבת) את ישיבת הממשלה הראשונה שלו, לאחר 14 שנים בהן התפקיד אויש על ידי השמרנים בבריטניה. סטארמר התחייב למלא את המנדט שהבוחרים הבריטים העניקו לו ולהביא לשינויים במדינה אחרי שנים ארוכות של מדיניות צנע וכאוס פוליטי, למרות שלדבריו, הם לא יתרחשו במהרה.

אחת ההחלטות הראשונות של סטארמר היתה ביטול של גירוש מהגרים לא-חוקיים לרואנדה. "המזימה של רואנדה הייתה קבורה עוד לפני שהתחילה", אמר סטארמר במסיבת העיתונאים הראשונה שלו, "זה לא פעל כגורם מרתיע כלפי מהגרים אלא להיפך".

בחדר מצופה עץ ברחוב דאונינג 10 אמר סטארמר לכתבים שהוא "נחוש להביא שינוי", אבל לא התחייב מתי הבריטים ירגישו שיפור ברמת החיים שלהם או בשירותים הציבוריים.  מפלגת הלייבור בראשה הוא עומד הביסה שלשום (חמישי) את השמרנים במכה הקשה ביותר שספגו מאז נוסדה מפלגתם לפני כמאתיים שנים, באמצעות הבטחות להביא לשינויים מרחיקי לכת בתחומים חברתיים כלכליים. בתום מסיבת העיתונאים אמר ראש הממשלה החדש: "יש לנו המון עבודה לעשות, אז עכשיו אנחנו נלך לעבוד", אמר בתום מסיבת העיתונאים.

אתמול נשא סטארמר נשא את נאומו הראשון כראש הממשלה, מחוץ לביתו החדש בדאונינג 10, מיד לאחר שסיים את פגישתו עם המלך צ'ארלס בארמון בקינגהאם. "ארצנו בחרה באופן נחרץ בשינוי והתחדשות לאומית, עלינו לרפא את האמון בפוליטיקה על ידי מעשים. המדינה שלנו זקוקה לאתחול וגילוי מחדש של מי אנחנו. אין ספק שהעבודה על השינוי תחל מיידית".

סטארמר מינה את דיוויד למי לשר החוץ, ג'ון הילי לשר ההגנה, ורייצ'ל ריבס מונתה לשרת האוצר.

עם תום ספירת הקולות התברר הרכבו של הפרלמנט הבריטי בחמש השנים הבאות. הלייבור זכו ב-412 מבין 650 צירי הפרלמנט, בעוד הטוריז (השמרנים) ששלטו במדינה ב-14 השנים האחרונות הסתפקו ב-121 מושבים בלבד. כוחם של הלייבור עלה ב-214 מושבים בעוד הטוריז איבדו 252 צירים. הדמוקרטים הליברלים, שהחזיקו לפני כן רק 8 מושבים, הגדילו את כוחם פי 9 ומונים כעת 71 צירים בפרלמנט.

מפלגת השין פיין האירית, שתומכת באיחוד שני חלקיה של אירלנד, הפכה בפעם הראשונה בהיסטוריה למפלגה הצפון אירית עם מספר המושבים הגדול ביותר בפרלמנט הבריטי. מהתוצאה עולה כי השין פיין שמרה בבחירות אתמול על כל שבעת המושבים שלה מתוך 18 מחוזות הבחירה בצפון אירלנד, בעוד המפלגה הדמוקרטית-יוניוניסטית ירדה למקום השני עם חמישה מושבים בלבד.

חברי השין פיין נמנעים מלקחת את מושביהם בפרלמנט בווסטמינסטר. אולם הם עשויים לנצל את כוחם כדי לקדם משאל עם על עתיד צפון אירלנד.

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר
פעמון

כל העדכונים בזמן אמת

הירשמו לקבלת פושים מאתר החדשות ״דבר״

נרשמת!