דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום חמישי י"ב בתמוז תשפ"ד 18.07.24
24.1°תל אביב
  • 23.4°ירושלים
  • 24.1°תל אביב
  • 24.9°חיפה
  • 24.8°אשדוד
  • 23.6°באר שבע
  • 32.7°אילת
  • 28.4°טבריה
  • 24.4°צפת
  • 22.2°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
ספורט

28 שנים אחרי אביו: השחיין אלכסיי גליבינסקי ייצג את ישראל באולימפיאדה

גליבנסקי, בנם של השחיין ואדים אלכסייב ומאמנת השחייה ילנה גליבינסקי, השיג את הכרטיס למשחקים בפריז לאחר הופעתו המוצלחת באליפות אירופה, כחלק מרביעיית השליחים | בראיון ל'דבר' הוא אומר: "עם אבא שחיין אולימפי, ידעתי שאני חייב להגיע לאולימפיאדה. זהו חלום שסוף-סוף מתגשם"

השחיין אלכסיי גליבינסקי, ייצג את ישראל במשחקים האולימפיים בפריז. "עוד לא הצלחתי לעקל שזה ממש קורה" (צילום: סימונה קסטרווילארי, איגוד השחייה בישראל)
השחיין אלכסיי גליבינסקי, ייצג את ישראל במשחקים האולימפיים בפריז. "עוד לא הצלחתי לעקל שזה ממש קורה" (צילום: סימונה קסטרווילארי, איגוד השחייה בישראל)
ליאור ברטל
ליאור ברטל
כתב ספורט
צרו קשר עם המערכת:

בסיומה של אליפות אירופה מוצלחת, קיבל השחיין אלכסיי גליבינסקי את ההודעה הרשמית שנבחר לייצג את ישראל במקצה השליחים באולימפיאדת פריז. גליבינסקי יסגור מעגל וייצג את ישראל 28 שנים לאחר שאביו ואדים אלכסייב שחה במדי נבחרת ישראל באולימפיאדת אטלנטה 1996.

כבנו של שחיין אולימפי, גליבינסקי לייצג את ישראל במשחקים האולימפיים. אביו ואדים אלכסייב שהתמחה במקצי החזה, השתתף בשתי אולימפיאדות. בסיאול 1988 הוא התחרה תחת דגל ברית המועצות וסיים במקום ה-6 במשחה 200 מטר חזה. ב-1992 עלה לישראל וייצג את המדינה באולימפיאדת אטלנטה 1996 כחלק מרביעיית השליחים 100X4 שהעפילה לגמר האולימפי הראשון של ישראל בשחייה, בו סיימה במקום ה-8.

ואדים אלכסייב (שני מימין) כחלק מנבחרת השליחים של ישרקאל השחייה באולימפיאדת אטלנטה 1996 (צילום: מתוך רשתות חברתיות, שימוש לפי סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים)
ואדים אלכסייב (שני מימין) כחלק מנבחרת השליחים של ישרקאל השחייה באולימפיאדת אטלנטה 1996 (צילום: מתוך רשתות חברתיות, שימוש לפי סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים)

"מן הסתם כילד היה לי חלום להגיע לאולימפיאדה", אומר גליבינסקי בראיון ל'דבר'. "אם אני שחיין ואבא שלי היה שחיין אולימפי, אז מבחינתי אני חייב כמוהו להגיע לאולימפיאדה. כי אם אני לא עושה זאת, אז מבחינתי זה כאילו לא מימשתי את הפוטנציאל שלי".

"לא משנה בן כמה הייתי, תמיד שחיתי"

את הפוטנציאל הגנטי הוא קיבל משני הוריו. אימו ילנה גליבינסקי, היא מאמנת שחייה באגודת הפועל ירושלים. ילנה הייתה שחיינית בנבחרת אוזבקיסטן, עלתה לישראל לפני 21 שנה ומאז עובדת כמאמנת באגודה.

"אמא שלי מאמנת באותה האגודה שאני שוחה. כשרק התחלתי, שחייתי בקבוצה של הקטנים שאמא שלי אימנה. אחרי שנתיים עברתי להתאמן אצל מאמנים אחרים באגודה ואז חזרתי להתאמן עם אמא לעוד שנתיים. כך שזה גם הישג שלה לאן שהגעתי היום".

גליבינסקי גדל בבריכה של המועדון בו עבדו והתאמנו שני הוריו. "כשהייתי בן כמה שבועות, ההורים היו לוקחים אותי לבריכה ופשוט מתמסרים איתי במים. אני הייתי תינוק, אבל כבר אז שחיתי". גם כשהיה ילד, בילה את רוב זמנו עם הוריו בבריכה. "בגלל שלא יכלו להשאיר אותי לבד בבית, הייתי כל יום שוחה אצל מדריך אחר. לא משנה בן כמה הייתי, תמיד שחיתי".

למרות שגדל בבריכה, עם גנים של שני הורים שחיינים, הדברים לא הלכו לו באופן חלק ובגיל 15 בלבד, החליט לפרוש מהענף. "עזבתי את השחייה למשך שנתיים, לא נהניתי וגם לא הלך לי כל כך".

הכל השתנה כאשר הגיע למועדון השחיין הצעיר סמיון גריונטל שעלה מרוסיה לישראל. המפגש הראשון בין השניים הצית משהו חדש אצל גליבינסקי והחזיר אותו לשחייה התחרותית. "כשנפגשנו הוא היה אלף רמות מעליי. העברתי אימון שחייה לילדים והמאמן שלי הגיע אליי ואמר תראה מי הגיע לפה. שאלתי אותו על התוצאות שלו, אלו היו תוצאות שאני אז בכלל לא יכולתי לחלום עליהן. המפגש איתו נתן לי מלא מוטיבציה לחזור ולהתאמן".

אלכסיי גליבינסקי (צילום: גיא יחיאלי, איגוד השחייה בישראל)
אלכסיי גליבינסקי (צילום: גיא יחיאלי, איגוד השחייה בישראל)

ביולי 2022 חזר גליבינסקי להתאמן באופן רציני והתוצאות החלו להגיע. החזרה לענף השתלמה כאשר הוא זכה במדליית הארד במקצה 200 מעורב באליפות ישראל לבוגרים ב-2023. גליבינסקי המשיך להשתפר ובתחילת השנה קבע את הקריטריון לאליפות אירופה במקצה 200 מטר מעורב.

"בתחילת השנה ניסיתי לקבוע קריטריון ל-200 מעורב לאליפות אירופה וקבעתי אותו", הוא מספר. "מאז, לאורך השנה יעקב טומרקין ואני התחרינו בינינו מי יטוס. לקראת אליפות אירופה יעקב עשה תוצאה ממש טובה והוא עקף אותי בהתמודדות על הכרטיס. הייתה לי תחרות באיינדהובן שזאת הייתה ההזדמנות האחרונה שלי לעקוף אותו. שחיתי שיא אישי של 2:01.74 דקות. עקפתי אותו ב-20 מאיות ומשם בעצם היה ברור שאני טס".

"זאת הייתה הפעם הראשונה שפשוט נהניתי משחייה"

בהופעת הבכורה שלו באליפות אירופה בבלגרד, גליבינסקי הרשים במקצי השליחים בהם השתתף. הוא שחה במוקדמות במדי נבחרת השליחים 100X4 מעורב מיקס גברים ונשים. הוא החל את משחה המוקדמות כאשר הוא השחיין שסוגר את הרביעייה בסגנון החופשי והנבחרת מדורגת במקום הרביעי. בעזרת ספליט מרשים של 48.93 שניות, ישראל סיימה את המשחה במקום הראשון. הוא לא השתתף במשחה הגמר בו זכתה הנבחרת במדליית הזהב.

"מבחינתי כל תחרות שלי בחו"ל זאת חוויה. אין לי הרבה ניסיון בתחרויות בחו"ל נגד מדינות אחרות והיה לי ממש כיף באליפות אירופה, במיוחד עם הנבחרת הגדולה שהייתה. למשל ב-100 חופשי קפצתי ועשיתי תוצאה שבעקבותיה נכנסתי לשליחים באולימפיאדה. זאת הייתה הפעם הראשונה שלי בחיים שפשוט נהניתי משחייה. לא היה לי לחץ, פשוט באתי והיה לי ממש כיף".

אלכסיי גליבינסקי (מימין) כחלק מרביעיית השליחים באליפות אירופה בשחייה, בבלגרד (צילום: גיא יחיאלי, איגוד השחייה בישראל)
אלכסיי גליבינסקי (מימין) כחלק מרביעיית השליחים באליפות אירופה בשחייה, בבלגרד (צילום: גיא יחיאלי, איגוד השחייה בישראל)

רגע השיא שלו באליפות היה השתתפות ביום האחרון בגמר תחרות השליחים 100X4 מטר חופשי מיקס גברים ונשים. גליבינסקי קפץ שני בנבחרת ועשה ספליט של 48.44 שניות. הנבחרת עם יואב רומנו, אנסטסיה גורבנקו ואנדי מורז סיימה במקום הרביעי ופספסה במעט מדליה נוספת.

"זה היה הדבר הכי כיף בחיים שלי. לא הייתה לי טיפת לחץ, פשוט היה לי כיף להיות עם הקבוצה. כולם עודדו אחד את השני והיה גם עידוד מהקבוצה שיושבים בבמה וצועקים. פשוט נהניתי מכל רגע", מסכם גליבינסקי את האליפות המוצלחת שלו.

איך הגבת כשהודיעו לך שאתה חלק מהמשלחת לפריז?
"במשך שבועיים רצה בנבחרת השמועה ואז הודיעו לי באופן רשמי שאני טס. מן הסתם התלהבתי והייתי מבסוט, זה חלום שלי שסוף-סוף מתגשם. זה היה ממש כיף לשמוע את זה ממאמן הנבחרת אייל עילם. בהתחלה עוד לא הצלחתי לעקל שזה ממש קורה".

לאיגוד השחייה תהיה המשלחת הגדולה ביותר שיצאה אי פעם למשחקים האולימפיים והיא מורכבת מ-20 ספורטאים: 17 שחיינים ושחייניות, שתי נציגות מהשחייה האומנותית – שלי בובריצקי ואריאל נשיא, ושחיין המים הפתוחים מתן רודיטי.

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר
פעמון

כל העדכונים בזמן אמת

הירשמו לקבלת פושים מאתר החדשות ״דבר״

נרשמת!