דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום חמישי י"ב בתמוז תשפ"ד 18.07.24
24.1°תל אביב
  • 23.4°ירושלים
  • 24.1°תל אביב
  • 24.9°חיפה
  • 24.8°אשדוד
  • 23.6°באר שבע
  • 32.7°אילת
  • 28.4°טבריה
  • 24.4°צפת
  • 22.2°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
חינוך ורווחה

29 עובדים יפוטרו, אך יהיה מנגנון מוסכם לקיצוצים: נחתם הסכם עם הסגל הזוטר באוניברסיטת תל אביב

משרתם של 10 עובדים נוספים תצומצם | ההסכם נחתם לאחר מאבק של חודשיים ושביתה של מספר ימים | שחר פרנק, יו"ר הארגון ומרצה באוניברסיטה: "לא הסכמנו עם חוסר הוודאות ויצאנו למאבק, בסופו של דבר הגענו להסכמות משותפות"

עובדי הסגל הזוטר באוניברסיטת תל אביב מפגינים מול חבר הנאמנים במחאה על הפיטורים במדעי הרוח, מאי 2024 (צילום: ארגון סגל ההוראה והמחקר באוניברסיטת תל אביב)
עובדי הסגל הזוטר באוניברסיטת תל אביב מפגינים מול חבר הנאמנים במחאה על הפיטורים במדעי הרוח, מאי 2024 (צילום: ארגון סגל ההוראה והמחקר באוניברסיטת תל אביב)
מיכל מרנץ
מיכל מרנץ
כתבת חינוך
צרו קשר עם המערכת:

הנהלת אוניברסיטת תל אביב וארגון הסגל וההוראה באוניברסיטה חתמו השבוע על הסכם קיבוצי לארבע השנים הקרובות, לאחר שהארגון נאבק נגד קיצוצים שתוכננו בסגל. במסגרתו הוסכם כי בתשפ"ה יפוטרו 29 עובדים ותצומצם משרתם של 10 עובדים נוספים, כך ש-14.1% מתוך 300 עובדים יפוטרו או שמשרתם תצומצם, ו-6.3% מסך כל המשרות יצומצמו.

עם זאת, הוסכם כי בשנים הקרובות לא יתקיים צמצום משרות או צמצום היקף שעות בפקולטה ללא עמידה בתנאים שהוסכמו, וללא יצירת מנגנון מוסכם בין ההנהלה לארגון. הארגון מייצג מלגאים ומרצים שאינם בעלי תקן בכיר, מתרגלים ועוזרי הוראה. היקף עבודתם של רוב חברי הסגל אינו מלא ונע בין 20% ל-40%.

ההסכם נחתם לאחר מאבק של חודשיים, שכלל הפגנה מול חבר הנאמנים של האוניברסיטה, שיבוש יום הלימודים ושביתה שהחלה בשבוע שעבר והופסקה בעקבות חתימת ההסכם בתחילת השבוע.

"הבנו שייתכן שיידרש צמצום מוגבל בשנה הבאה אבל לא הסכמנו שהוא יהיה בהיקף של 50% מכלל הסגל". אומר ד"ר שחר פרנק, יו"ר ארגון סגל ההוראה והמחקר באוניברסיטת תל אביב זו השנה השלישית ומרצה בפקולטה לניהול. "ההנהלה הסכימה להפחית משמעותית בקיצוץ המשרות לשנת הלימודים הבאה, אבל לא התחייבה שלא יהיה קיצוץ בהיקף כזה בשנים הקרובות. כלומר ייתכן שיהיה קיצוץ של 50% מכלל עובדי הסגל שפרוש על פני כמה שנים. לא הסכמנו לחוסר הוודאות הזה ויצאנו למאבק". בסופו של דבר, הוא מוסיף, "הצלחנו לנהל משא ומתן עם הנהלת האוניברסיטה ולהגיע להסכמות משותפות".

הוועד והנהלת האוניברסיטה הסכימו על שני תנאים שבהם ניתן יהיה לקצץ בסגל העובדים, תחת מנגנון מוסכם עם הארגון: צמצום מספר הסטודנטים שנרשם לפקולטה, או קיצוץ בתקציב הממשלה להשכלה הגבוהה. עוד נקבע כי הקיצוץ בסגל יהיה ביחס להפחתה במספר הסטודנטים הנרשמים וכי הקיצוץ בתקציב הממשלתי צריך להיות מובהק, מכיוון שמדובר בתקציב שגדל באופן טבעי בכל שנה מסיבות כמו גידול האוכלוסייה.

פרנק מציין את המאמצים שהאוניברסיטה משקיעה בהגדלת מספר הסטודנטים בפקולטה. "יש את תוכנית פכ"מ הפועלת כמה שנים וכוללת תואר בפילוסופיה, כלכלה ומדעי המדינה, ותוכנית 'ארז' שכוללת את לימודי הרוח בשיתוף פעולה עם הצבא". יחד עם זאת, הוא מחדד כי נדרשות פעולות נוספות להגדלת מספר הסטודנטים בפקולטה.

מאוניברסיטת תל אביב נמסר: "האוניברסיטה מברכת על תום השביתה. הנהלת האוניברסיטה והפקולטה הבהירו מראש כי לא היה קשר בין הצמצום המוגבל שתוכנן לבין היקף הצמצום שפרסם ארגון הסגל לחבריו לצורך המאבק שניהל. הצמצומים לשנה הבאה יתבצעו, ונקבעו הבנות לגבי מנגנוני צמצום בשנים הבאות, בתקווה שאלו לא ידרשו. האוניברסיטה שואפת ונוקטת צעדים שונים במטרה להביא להגדלת מספר הסטודנטים במדעי הרוח. האוניברסיטה רואה בחיזוק מדעי הרוח מטרה אסטרטגית. הקיצוץ המתוכנן לא פוגע אקדמית במדעי הרוח: אין ערך בקיום קורסים שכמעט אין בהם תלמידים".

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר
פעמון

כל העדכונים בזמן אמת

הירשמו לקבלת פושים מאתר החדשות ״דבר״

נרשמת!